تنگ زیبای «لیتون» بخش دیشموک+تصاویر
تنگ زیبای «لیتون» بخش دیشموک+تصاویر
تنگ زیبای لیتون در منطقه آجم بخش دیشموک یکی از جاذبه های طبیعی و بکر ناشناخته شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله 85 کیلومری شهر دیشموک مرکز بخش دیشموک قرار دارد.

تنگ زیبای لیتون در منطقه آجم بخش دیشموک یکی از جاذبه های طبیعی و بکر ناشناخته شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله ۸۵ کیلومری شهر دیشموک مرکز بخش دیشموک قرار دارد.پ

روستای آجم بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است که می توان به وجود غارهای تاریخی تا آبشارهای مفرح اشاره کرد که لطافت مینیاتوری آسمان رشک چشم هر مسافری را به خود جذب می کند .

یکی از این مناطق گردشگری تنگ لیتون است که یکی از جاذبه های طبیعی و بکر منطقه «دلی آجم» است.

آب جاری و سرد این تنگه در فصل تابستان باعث جذب گردشگران زیادی ازاستانهای همجوار می شود. شهرستان کهگیلویه از وسیع ترین شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب میشود که با دارا بودن اقلیم های متفاوت در دو ناحیه سردسیری و گرمسیری توانسته به عنوان مقصدی مناسب برای گردشگران و طبیعت دوستان تبدیل شود.

درگذشته کودکان را که به لهجه لری محلی لیته گفته می شود توسط پدرانشان به آبگیر درون دهانه تنگه برده می شدند تا شنا یاد بگیرند از این رو نام تنگ لیتون گذاشته شده است.

وجود غارهای تاریخی تا آبشارهای مفرح جایی که لطافت مینیاتوری آسمان رشک چشم هر تازه واردی می شود، بر زیبایی واهمیت گردشگریی این منطقه افزوده است.

آنچه سیاحتگاه لیتون را مهجور قرار داده راه خاکی و کوهستانی این تنگه زیباست که با شهر دیشموک ۴۵ کیلومتر فاصله دارد واین راه خاکی بازدید از این منطقه زیبا را برای گردشگران مشکل کرده است.