هشدار علوم پزشکی در آستانه بازگشایی مدارس کهگیلویه و بویراحمد
هشدار علوم پزشکی در آستانه بازگشایی مدارس کهگیلویه و بویراحمد
معاونت بهداشت علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: هیچ گونه تجمعی نباید در مدارس و معابر و میادین شهر انجام بگیرد. فاصله‌ها باید حفظ شود، و حتماً دانش آموزان باید همراه خود وسایل بهداشتی و شخصی از جمله ماسک به همراه داشته باشند.
عصر امروز (پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۹) نشست شورای آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست حسین کلانتری استاندار و با حضور معاون سیاسی استاندار، مدیرکل آموزش و پرورش و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد. همچنین فرمانداران شهرستان‌های استان به طور ویدئو کنفرانس با این جلسه ارتباط برقرار کردند و نقطه و نظرات خود را مطرح کردند.
معاونت بهداشت علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی تاکید کرد و گفت: مراقب باشیم، بلایی که به دلیل بازگشایی مدارس بر سر خوزستان آمد، بر سر استان ما نیاید.
محمد مهدی بانشی در این نشست، اظهار کرد: با رعایت طرح فاصله گذاری سعی کردیم با این بیماری سازگاری داشته باشیم تا سایر امورات از جمله، امور اقتصادی و فعالیت‌های فرهنگی هم بچرخد.
وی با بیان اینکه اکنون هم بازگشایی مدارس در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: اگر این بازگشایی با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی باشد، فرصت محسوب می‌شود و خطر کمتر است، در غیر این صورت باید منتظر بحران خوزستان در استان کهگیلویه و بویراحمد باشیم.
وی تصریح کرد: تجربه خوزستان نشان داد که گرما هم خیلی تأثیر گذار در از بین رفتن بیماری کرونا نبوده است.
وی با بیان اینکه دو شهرستان گرمسیری استان ما مراودت‌های زیادی با استان خوزستان دارند، افزود: ما نگران شهرستان بهمئی هستیم، مراودت مردم خوزستان با شهرستان بهمئی زیاد است که این ما را نگران کرده است. از طرفی ما در آستانه تعطیلی ایام عید فطر هم هستیم.
بانشی تاکید کرد: مقوله آموزش بسیار حساس است و جمعیت بالایی، دانش آموز هستند. درست است که تبعات کرونا در بین آنها کمتر منجر به مرگ شده است، اما آنها ناقلاین خطرناکی هستند. بنابراین باید با دقت کنیم این بازگشایی همراه با رعایت اطول بهداشتی و پروتکل‌ها انجام بگیرد. مأموران بهداشتی ما در مدارس حاضر می‌شوند و به طور مرتب مدارس را تحت کنترل و مراقبت قرار می‌دهند.
وی افزود: هیچ گونه تجمعی نباید در مدارس و معابر و میادین شهر انجام بگیرد. فاصله‌ها باید حفظ شود، و حتماً دانش آموزان باید همراه خود وسایل بهداشتی و شخصی از جمله ماسک به همراه داشته باشند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد: همه مدارس ما ضد عفونی شده است، اما آنچیزی که برای ما مهم است، ضد عفونی مستمر مدارس می‌باشد. باید مرتب ضد عفونی مدارس مدنظر قرار بگیرد. دستگیرهای درب مدارس محل تجمع این بیماری می‌تواند، باشد. بنابر این رعایت اصول بهداشتی بیش از هر زمان دیگری تاکید می‌شود.
وی گفت: گروه‌هایی را در فضای مجازی تشکیل داده‌ایم که مدیران و عوامل اجرایی مدارس و مسئولان آموزش و پرورش عضو این گروه‌ها هستند و آخرین دستور العمل های بهداشتی را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.
وی گفت: کلاس‌های غیرضروری را مدار خارج شوند. اگر می‌خواهیم از این بیماری عبور کنیم، در سطح شهرها از تجمع‌ها خودداری شود.
وی تصریح کرد: بعد از بازگشایی برخی از اماکن و مکان‌های عمومی طرح فاصله گذاری به خوبی رعایت نشد و شاهد افزایش این بیماری بودیم.
وی توصیه کرد: به منظور انسجام در تصمیم گیری‌ها و اقدام سریع، سعی کنید که مسئولان شهرستان‌ها به منظور مقابله با کرونا هماهنگ‌تر و همدل‌تر باشند. لازم نباشد که برای بستن یک مکان بخواهیم فرایند طولانی انجام بگیرد و از مسئولان ذی ربط کسب اجازه شود، بلکه خیلی سریع باید تصمیم گیری شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: تیم‌های بازرسی را تقویت کنید. در بویراحمد ۶ تیم بازرسی داریم، گچساران ۴ تیم و بقیه شهرستان‌ها هر کدام دو تیم داریم.
وی تاکید کرد: روز اول مدارس حساس است، لذا رعایت اصول بهداشتی بیش از هر زمان دیگری تاکید می‌شود.
هادی زارع پور مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه با قدردانی از فرمانداران که با مسئولیت پذیری پای کار بودند، اظهار داشت: ان شاء الله روز شنبه (۲۷ اردیبهشت ماه ۹۹) همزمان با بازگشایی مدارس، فرمانداران یکی از مدارس را به عنوان نمادین مورد بازدید قرار دهند. در سطح استان هم به طور نمادین این کار انجام می‌گیرد.
وی افزود: ۹۰ اکیپ در استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شده است که به صورت مداوم و مستمر مدارس را رصد می‌کنند.
زارع پور گفت: همه عوامل اجرایی مدارس، معلمان و مدیران باید در مدرسه‌ها حضور پیدا کنند و شورای مدرسه را تشکیل بدهند و کار ارزیابی‌ها را انجام بدهند.
وی افزود: ارزیابی پایه هفتم، هشتم و دوازدهم بر عهده معلمان است.
وی گفت: توجه فرمانداران را به قانون آموزش و پرورش معطوف می‌کنم و قوانین ۱۳ و ۱۷ را مدنظر قرار دهند و از شورای آموزش و پرورش برای مقابله با این ویروس بهره ببرند.
احد جمالی معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر اختیاری بودن ورود دانش آموزان به مدارس تاکید کرد و به مسئولان آموزش و پرورش و فرمانداران توصیه کرد: کلیه مدارس باید مرتب و مستمر گندزدایی شوند. جلوگیری از تجمعات در مدارس، پایش بهداشتی مدارس، ممنوعیت و تعطیلی کلیه پارک‌ها و مکان‌های گردشگری، آمادگی لازم جهت اعمال محدودیت‌های سختگیرانه تر به منظور سلامتی دانش آموزان مورد توجه ویژه قرار بگیرد.