هشدار جدی نگین‌تاجی؛ منتظر گزارش نمی‌مانیم
هشدار جدی نگین‌تاجی؛ منتظر گزارش نمی‌مانیم
نگین تاجی رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص احداث آرامستان‌ها در عرصه‌های منابع ملی و طبیعی تأکید کرد از این به بعد هرگونه تصرفی در هر مسئله قبر باشد یا درخت در حوزه منابع طبیعی و آب منطقه‌ای شکل بگیرد واقعاً با مدیر مربوطه برخورد و پرونده قضایی تشکیل و به دادسرا ارسال می‌کنیم.

نخستین نشست شورای پیشگیری از وقوع و شورای حفظ حقوق بیت المال در سال جدید به ریاست دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
به گزارش کبنا، حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست به نحوه‌ی استفاده‌ی افراد در ملک خصوصی خود اشاره کرد و اظهار داشت: در علم حقوق بحثی را هم در حقوق جدید و هم در فقه اسلامی است داریم که حتی افراد در املاکی که بحث مالکیت‌های خصوصی دارند بر اساس قوانین اساسی یک حق دائمی و منحصر به فرد تلقی شده است. اما اگر در اینجا به عنوان تضییع حقوق عامه که موضوع سلامت و بهداشت است حتی افراد در ملک خصوصی خودشان تصرفی کنند که منافی حقوق عامه باشد علی الخصوص در بحث سلامت در واقع دستگاه قضایی حق ورود دارد و در واقع به عنوان یک عمل مجرمانه هم قابل تعقیب است.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص این که آیا داشتن مالکیت خصوصی قابل احترام نیست، افزود: در حقوق کشورهای غربی و در فقه اسلامی‌مان ترجیح منافع عمومی بر مالکیت خصوصی در حقوق جدید پذیرفته شده است و در بحث قاعده لاضرر و لا حرج تقدم منافع و خدمات عمومی برمنافع خصوصی و ولایتی که حاکم دارد به کسی که ممتنع است، دارد.
وی افزود: همه‌ی اینها ایجاب می‌کند که حمایت از حقوق عمومی و بهداشت و سلامت مردم یکی از وظایف اصلی است که دستگاه قضایی دارد و هرچند ممکن است متولیان خاصی به موجب قانون تعیین شده باشند
مقام ارشد قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این نکته که منتظر شکایت و گزارش نمی‌مانیم تأکید کرد: ما این عزم را داریم که اگر دادستان به عنوان مدعی العموم و معاونت پیشگیری از وقوع جرم مطلع شوند که عملی حتی در ملک خصوصی انجام می‌شود و یا در ملک عمومی تصرفی صورت می‌گیرد که منافع عمومی را به خطر می‌اندازد هیچگونه اغماضی جایز نیست و نقش دستگاه قضایی خصوصاً در جایی که با سلامت مردم ارتباط دارد، نقشی فعال است و باید به آن عمل کند.
وی به تجمع عده‌ای در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز اشاره و اظهار کرد: اینکه عده‌ای بیایند و تجمع نمایند و در این خصوص معاونت پیشگیری هیچ بیانیه‌ای نداده بود فردی نشسته باشد و مبحثی رادر فضای مجازی مطرح کرده باشد در هر حال یک مصوبه در شورای تأمین و یا پیشگیری مصوب شود و قرار باشد هر کسی بیاید جلوی استانداری و تجمع نماید، اصلاً این افراد باید شناسایی شوند.
مقام ارشد قضایی استان نسبت به کسانی که موج سواری نموده و قصد همراه نمودن افکار عمومی را با خود دارند، هشدار داد و گفت: عده‌ای به دنبال تطمیع کردن مردم هستند برای اینکه تجمع راه بیاندازد. الآن موقعی است که باید جلوی اینها ایستاد وقتی این چشمه‌های آب را می‌بینید دیگر هر فردی که تخصص هم نداشته باشد، خواهد گفت که باید با این افراد برخورد شود.
برگزاری اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم و شورای حفظ حقوق بیت المال استان کهگیلویه و بویراحمد
نگین تاجی گفت: در مرحله اول به قبرستان‌های پایین دست که مشکلی ایجاد نمی‌کنند نداریم اما جایی که الآن مشخص و مسلم است، این قبرستان‌ها در منابع ملی احداث شده‌اند هر نوع تصرفی به هر منظوری خلاف قانون و جرم است و وظیفه‌ی مدعی العموم و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری است که منتظر اعلام گزارش نباشند و ورود کنند.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: نهادهای متولی این کار مشخص هستند صیانت از جنگل‌ها و مراتع و منابع طبیعی، بستر رودخانه‌ها، آب منطقه‌ای، حوزه بهداشت و سایر حقوق عامه که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.
ادارات منابع طبیعی و آب منطقه‌ای کارهای بسیار خوبی انجام دادند در سال گذشته آرایی از باب حقوق عامه صادر شده است و ۲۰۶ هکتار اراضی در بحث حقوق بیت المال نیز ۷۵ هکتار جمعاً ۲۸۱ هکتار رفع تصرف شد.
رئیس کل دادگستری استان با اظهار اینکه در گزارشات ادارات آمده بود که ۳۶۰ هکتار توسط افراد سودجو تصرف شده است گفت: چرا اجازه تصرف ۳۶۰ هکتار اراضی ملی داده شود و این نیاز به آسیب شناسی دارد چرا در جلوی چشم مسئولان در مرکز استان در اطراف شهر یاسوج اراضی ملی منابع تصرف می‌شود.
رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال با اشاره به این که برخی سهل انگاری ناشی از نداشتن یک برنامه جامع است و نظام مند است اظهار کرد: گشت‌ها صحیح و نظام مند نیستند در حوزه‌ی آب منطقه‌ای، همه مسئولین از تنگه مهریان عبور کرده‌اند و تصرف در مسیر رودخانه مهریان را دیده‌اند که مکان اراضی را تا بستر رودخانه‌ها برده و مسیر رودخانه را تغییر داده و درختهای آن را قطع کرده‌اند در چنین شرایطی اگر سیل جاری شود چه فاجعه‌ی را به دنبال خواهد داشت. چرا به راحتی در این منطقه زمین را خاکبرداری و دقیقاً کمتر از ۱ متر با آب رودخانه فاصله دارد و دیگر حریم و بستر رودخانه مفهومی ندارد.
دکتر حسن نگین تاجی با اظهار اینکه در چنین شرایطی باید شعار را کنار بگذاریم افزود: مطمئن باشید ما شروع کرده‌ایم و آنچه که در زمان حضرت آیت الله رئیسی ریاست معزز قوه قضائیه به عنوان تحول مطرح شده است شعار نیست.
این مقام قضایی افزود: جای تعارف نیست و از معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم و دادستان محترم مرکز استان می‌خواهم که باید عِرق خاصی نسبت به استان داشته باشیم و استان کهگیلویه و بویراحمد غیر از منابع ملی بکر خدادادی چیز دیگری ندارد.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به نحوه صدور مجوزها در برخی نقاط استان از جمله تنگه‌ی مهریان نیز هشدار داد و گفت: چرا اداره گردشگری در بالای این رودخانه مجوز مالکیت خصوصی صادر می‌کند.
وی در خصوص احداث آرامستان‌ها در عرصه‌های منابع ملی و طبیعی تأکید کرد از این به بعد هرگونه تصرفی در هر مسئله قبر باشد یا درخت در حوزه منابع طبیعی و آب منطقه‌ای شکل بگیرد واقعاً با مدیر مربوطه برخورد و پرونده قضایی تشکیل و به دادسرا ارسال می‌کنیم.
این مقام قضایی خطاب به مدیران عنوان کرد: ما کمک کار شما هستیم این وظیفه قانونی شماست، دادگستری خودش به دنبال آن است که در کنار شما باشد و از این ظرفیت شما استفاده کنید
وی افزود: کارهای خوبی انجام داده‌اید، به دنبال آن نیستیم که شخصیت یک مدیر را زیر سئوال ببریم هیچ وقت نبردیم و نخواهیم برد هدف ما این است که قدرت جسارت یک مدیر وجود داشته باشد اما ناچاریم با ۳ بار تذکر که بستر رودخانه را در منظر شما تصرف می‌کنند و آن مدیر کاری نمی‌کند ناچاریم از باب وظیفه‌ای که در اصل ۱۵۶ قانون اساسی که احیای حقوق عامه از وظایف دستگاه قضایی است مدیران نباید ناراحتی و نگرانی از ما داشته باشند و مطمئن باشید که این حساسیت را همه همکاران دارند.
نگین تاجی: تشکیل کارگروههایی در حوزه‌هایی مختلف به منظور نظارت مستمر به منابع آب، طبیعی بهداشت معضلات راشناسایی و اعلام کنند.