فقر و بیکاری و ناتوانی درمقابله با تنش‌وبحران از مهمترین علل بروز اسیب‌های اجتماعی در دیشموک/ لزوم اختصاص اعتبارات و اعطای تسهیلات جهت اشتغالزایی
فقر و بیکاری و ناتوانی درمقابله با تنش‌وبحران از مهمترین علل بروز اسیب‌های اجتماعی در دیشموک/ لزوم اختصاص اعتبارات و اعطای تسهیلات جهت اشتغالزایی
رئیس اداره بهزیستی کهگیلویه، عدم اشنایی درست با مهارت های اجتماعی، فقر و بیکاری، اختلاف نظر والدین با فرزندان بر سر مسایل ازدواج و عدم توانایی حل اتفاقات زندگی و ناتوان در برخورد با تنش ها و بحران ها را از جمله عوامل بروز اسیب های اجتماعی در دیشموک دانست و گفت: تاب اوری اجتماعی در این راستا نقش بسزایی دارد که اگر خانواده ها توان مقابله با تنش و اسیب را نداشته باشند؛ وضعیت به بحران تبدیل می کند.

جهانگیر افشانده رئیس بهزیستی کهگیلویه در گفت و گو با کبنا؛ با ابراز تاسف از اتفاقات ناشی از آسیب های اجتماعی ” خودسوزی” در دیشموک، اظهار کرد: فقر ناشی از بیکاری و مسائل خانوادگی و اختلاف سلیقه در بحث ازدواج ها از مهمترین علل بروز اسیب های اجتماعی در دیشموک هستند.

افشانده افزود: نبود شغل و منبع درامد برای جوانان منطقه محروم دیشموک یکی از اساسی ترین معضلات منطقه است که باید نسبت به آن تدبیر خاصی اندیشیده شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان کهگیلویه بهانه کردن برگزاری جشن های مکرر را جهت کاهش اسیب های اجتماعی غیرکارشناسی عنوان و تصریح کرد: مسوولان باید برای رفع محرومیت و ایجاد شغل در دیشموک تلاش کنند که ریشه بسیاری از اسیب های اجتماعی، فقر و محرومیت است.

افشانده، مسائل خانواده را یکی از علل اصلی در بروز اسیب های اجتماعی عنوان و اضافه کرد: ناآگاهی نوجوانان و جوانان نسبت به حل مسایل زندگی در این راستا نقش زیادی دارد.

رئیس اداره بهزیستی کهگیلویه، عدم اشنایی درست با مهارت های اجتماعی، فقر و بیکاری،
اختلاف نظر والدین با فرزندان بر سر مسایل ازدواج و عدم توانایی حل اتفاقات زندگی و ناتوان در برخورد با تنش ها و بحران ها را از جمله عوامل بروز اسیب های اجتماعی در دیشموک دانست و گفت: تاب اوری اجتماعی در این راستا نقش بسزایی دارد که اگر خانواده ها توان مقابله با تنش و اسیب را نداشته باشند؛ وضعیت به بحران تبدیل می کند.

افشانده، ایجادشغل، اگاهی سازی والدین نسبت به مسایل اجتماعی و شخصیت فرزند، فراهم کردن زیرساخت جهت تعییر نگرش و استفاده از رسانه جهت تقویت نگرش نوجوان و خانواده و برنامه ریزی اسیب شناسی و اسیب زدایی را از جمله راهکارهای کاهش اسیب های اجتماعی مطرح کرد و گفت: در بحث اختصاص اعتبارات و ایجاد شغل در جهت رفع محرومیت، توانمندسازی خانواده ها بویژه بانوان در دیشموک باید نگاه ویژه شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان کهگیویه متذکر شد: با توجه به رابطه معکوس تاب آوری اجتماعی با آسیبها باید نگاه ویژه به این موضوع داشته باشیم .

افشانده اضافه کرد: با تعامل و همکاری تمامی نهادها و بررسی وضعیت معیشتی و تغییر نگرش در خصوص راههای درآمدزایی با توجه به ظرفیت بالای بخش دیشموک در تولید گیاهان دارویی(به فرض مثال درآمد حدود یکصد میلیون تومانی برداشت موسیر در دو هزار متر مربع) که حتی ظرفیت تاسیس کارگاه ها و کارخانه های کوچک تولیدی در آن بخش بسیار بالا می باشد، در جهت کاهش مشکلات می توان گام های محکمی برداریم.

رئیس اداره بهزیستی کهگیلویه اذعان کرد: آگاهی بخشی و ترویج این فرهنگ و عمومیت بخشیدن به آن و حتی برگزاری کلاسهای آموزشی رایگان، بلکه آموزشهای رایگان توسط فنی حرفه ای، اعطاء مدارک مرتبط و به دنبال آن اعطای تسهیلات اشتغال زایی به منظور درآمدزایی، بیرون بردن خانواده ها از معضل بیکاری و فرهنگ سازی وسیع و گسترده میتواند کارساز باشد.