عشایر در طول تاریخ امنیت بخش بوده‌اند
عشایر در طول تاریخ امنیت بخش بوده‌اند
وی افزود: به همین خاطر عشایر بختیاری هیچ گاه رژیم پهلوی را به رسمیت نشناختند و به رژیم طاغوتی پهلوی ملحق نشدند که سبب شد رضاخان بزرگان عشایر مانند علیمردان خان بختیاری به شهادت برساند.

سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین بعدازظهر امروز با حضور در روستای اورگان شهرستان چادگان در غرب استان اصفهان در یادواره شهید «اله کرم محمود صالحی»، شهید شاخص بسیج عشایری کشور، حضور یافت.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این مراسم با اظهار این که بیان شجاعت‌ها، دلاوری‌ها، حماسه آفرینی‌ها و ایثارگری‌های عشایر در زمان کوتاه میسر نیست از نقش عشایر در حفظ امنیت کشور در ادوار مختلف تاریخ سخن به میان آورد.

وی گفت: تاریخ عشایر پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شامل دو دوره متفاوت است که یک دوره بعد از استقرار رژیم منحوس پهلوی و یک دوره هم در زمان حکومت‌های پیش از سلطنت پهلوی است. تا قبل از حکومت پهلوی همیشه قوای مسلح کشور از عشایر شکل می‌گرفت و قوای مسلح ثابت کشور تنها حدود دو هزار نفر بودند که وظیفه حفاظت از ارگ سلطنتی را برعهده داشتند و در این زمان این عشایر بودند که در هنگام هجوم بیگانگان به کشور به میدان‌های نبرد می‌شتافتند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: حتی بعد از واقعه کربلا در خونخواهی از امام حسین -علیه السّلام- عشایر قبل از قیام مختار ثقفی قیام کرده و عزم حرکت کردند که در حادثه‌ای توسط مأموران محلی به شهادت رسیدند و این موضوع در تاریخ ثبت شده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: عشایر در ادوار مختلف نسبت به حفظ تمامیت ارضی کشور و بازپس گرفتن خاک کشور از بیگانگان در میدان نبرد حاضر بودند و جمعیت قابل توجه ساکن عشایر به ویژه عشایر بختیاری در کشورهای همسایه هم اکنون به همین سبب است و از این موضوع نشأت گرفته است.

سردار سلیمانی عنوان کرد: اولین بار آقامحمدخان قاجار با تکیه بر این که ایل قاجار به تنهایی می‌تواند امنیت کشور را حفظ کند، عشایر را پراکند و ضربه کاری را بر نقش‌آفرینی عشایر، رضاخان پهلوی وارد کرد و به این ظرفیت امنیت‌بخش کشور پایان داد. او علاوه بر تصرف زمین‌های حاصلخیز تمام هم و غم خود را بر تحهیز ارتش صد هزار نفره قزاق خود گذاشت، همان ارتشی که سلطنت طلبان از آن به عنوان یک افتخار یاد می‌کنند اما همین ارتش مجهز آن روز در جنگ جهانی دوم در برابر تجاوز انگلیس از جنوب و تجاوز روس‌ها از شمال حتی یک فشنگ هم برای دفاع از کشور شلیک نکرد و همین قشون رضاخانی با فروختن سلاح خود به مردم، پول گرفته و به سمت خانه‌های خود فرار کردند.

وی افزود: به همین خاطر عشایر بختیاری هیچ گاه رژیم پهلوی را به رسمیت نشناختند و به رژیم طاغوتی پهلوی ملحق نشدند که سبب شد رضاخان بزرگان عشایر مانند علیمردان خان بختیاری به شهادت برساند.

این یادگار دفاع مقدس در ادامه بیان افتخارات عشایر عنوان کرد: در قیام ۱۵ خرداد زمانی که رژیم پهلوی قصد داشت امام خمینی -رحمة الله علیه- را تبعید کند، رئیس ایل پاپی به امام تلگراف زد و اعلام کرد عشایر آماده هستند که به فرمان شما در دفاع از مرجعیت در برابر رژیم پهلوی قیام مسلحانه کنند که امام در پاسخ ضمن تشکر و عدم توصیه به قیام مسلحانه، فرمودند «عشایر ذخایر حضرت بقیه الله هستند» و اسناد این مکاتبات هم اکنون موجود است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار کرد: دفاع مقدس تاریخی سراسر مشحون از فداکاری‌های عشایر سراسر کشور است، مانند بزرگانی همچون سردار حاج قاسم سلیمانی که افتخار جهان اسلام است. ایشان از ایل محمد سلیمانی و بختیاری بوده که به فارس و از آنجا به کرمان مهاجرت کرده‌اند.

سردار سلیمانی افزود: عشایر از ابتدای طلوع اسلام مذهب تشیع را اختیار کردند و همیشه گوش به فرمان مراجع و بزرگان دین بودند و بعد از انقلاب نیز نشان دادند که گوش به فرمان امام و رهبری هستند و نظام امام و امت در بین عشایر جاری است.

وی از حضور دلاورمردان عشایر در بین مدافعان حرم سخن به میان آورد و گفت: شمار شهدای جامعه عشایری و به خصوص عشایر بختیاری بسیار زیاد است و این فداکاری‌ها منبع افتخار برای کشور بوده و به همین سبب دشمن از این فداکاری‌ها ناراحت است و این سبک زندگی و گوش به فرمان امام مسلمین بودن که راز موفقیت انقلاب اسلامی است را برنمی‌تابد چرا که هرگاه ایران ضعیف بوده توانسته‌اند به ما ظلم کنند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: امروز دشمن با استفاده از ماهواره و فضای مجازی قصد دارد تاریخ را تحریف کرده و اذهان و اراده مردم ایران را متزلزل کند چرا که می‌داند این پایداری و امید به آینده مردم ایران است که سبب پیروزی ایشان در برابر اینبار جهانی شده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تاکید کرد: دشمن می‌خواهد انقلاب اسلامی را متوقف کند تا جهان اسلام و کشور ما را بار دیگر زیر سیطره خود قرار دهد اما مردم باید ببینند تاکنون آمریکا و کشورهای غربی در کشورهایی که پا گذاشتند آیا خدمتی کرده‌اند یا فقط چپاول، غارت، اشغال و کشتار را به همراه داشته‌اند.

سردار سلیمانی اظهار کرد: امروز دشمنان ادعا می‌کنند دلسوز مردم ایران هستند در حالی که آن‌ها دلسوز مردن خودشان هم نیستند بلکه تنها دلسوز کارتل‌های بزرگ نفتی، منافع سرمایه داران و صهیونیست‌ها هستند.

وی تصریح کرد: امروز کشور دچار مشکلاتی شده است اما ایران اسلامی به برکت خون شهدا جزیره امن و باثبات جهان است، امنیت ما بر بستر خون مطهر شهدا و نه متکی بر امکانات مادی است و با این امنیت مردم پایه تلاش خواهد کرد و بر مشکلات فائق خواهد آمد.

انتهای پیام/