سفره افطاری ۱۲ هزار نفری کریم اهل بیت(ع) متفاوت‌تر از همیشه در چاروسا+تصاویر
سفره افطاری ۱۲ هزار نفری کریم اهل بیت(ع) متفاوت‌تر از همیشه در چاروسا+تصاویر
پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک؛ امسال هم به مانند همه سال‌های اخیرسفره کریمانه 12 هزار نفری کریم اهل بیت (ع) اما متفاوت‌تر از همیشه در چاروسا گسترده شد

پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک؛ امسال هم به مانند همه سال‌های اخیرسفره کریمانه ۱۲ هزار نفری کریم اهل بیت (ع) اما متفاوت‌تر از همیشه در چاروسا گسترده شد.

به گزارش رسیده از چاروسا ؛ طبق رسم هر ساله مردم قلعه رئیسی در استان کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر سر سفره افطاری به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی(ع) به همت امام جمعه قلعه‌رئیسی می‌نشینند که امسال هم سفره افطاری ۱۲ هزار نفری در قلعه رئیسی برپا شد.

سفره افطاری که هر ساله مردم زیادی بر روی این خوان گسترده و کریمانه می‌نشستند اما امسال به دلیل بیماری کرونا رنگ بوی و دیگری داشت.

برای ارج نهادن به رسمی که بیش از ۷ سال از آن می گذرد بزرگان و امام جمعه این شهر به فکر بودند که از چه طریق می‌توان این سفره را هم امسال زنده نگه داشت تا اینکه برپایی این سفره را با توزیع غذای نذری جلوی درب منازل بهترین تصمیم دانستند تا سلامت مردم هم حفظ شود.

هر یک وظیفه‌ای را برای خود انتخاب کرد و جمع آوری کمک های خیرین از سراسر کشور و دفتر امام جمعه که به نحوی خود پایه گذار رسم بود مبالغ خوبی را از سراسر کشور جمع‌آوری کرد.

حضور جوانان و مردم چاروسا به صورت خود جوش برای جمع آوری وسایل آشپزی رنگ و بوی خاصی داشت به نحوی که در هر کوی و برزن این شهر کسی کاری انجام می ‌اد.

جمع آوری وسایل و مقدمات آماده سازی سفره از روز شنبه در مصلای شهر قلعه رئیسی آغاز شد و مصلا تکمیل شد از ملزومات یک سفره بزرگ و هر یک به خصوص نسل جوان آماده برای کمک به آشپزی یک غذای نذری که توانستند با زبان روزه روز یکشنبه کلیه وسایل و مقدمات این سفره را تکمیل کنند و همه چیز برای آشپزی آماده شود.

بیش از ۸۰ نفر در این امر کمک کردند و آشپزها که گلچینی از آشپزهای شهر قلعه رئیسی بودند پای کار آمدند تا صبح روز دوشنبه به نحوی که عده ای می‌خوابیدند و عده‌ای بیدار تا بتوان غذا را برای افطار روز دوشنبه آماده کرد.

شور و نشاط در مراسم موج می زد و همه آماده برای پذیرایی از مردمی که چشم انتظار نذر امام حسن مجتبی(ع) هستند.

 

ساعت ۱۰صبح دوشنبه بود که غذا پخته شد و همه باید کمک می کردند تا غذا آماده و بین روستاها تقسیم شود و از ساعت ۱۶ عصر بود که دهیار هر روستا با یک وانت جلوی مصلا صف کشیدند سهمیه خود را تحویل و سریع به روستاها بردند تا مردم از سفره افطاری امام حسن مجتبی استفاده کنند و گروهی که در سطح شهر هم تقسیم شدند به سطح شهر رفتند تا ۴ هزار نفر را بهره‌مند از افطاری نذری کنند.

نزدیک غروب افرادی که حدود دو شبانه روز نخوابیدند با تمام توان و تلاش در حال کار بودند وقتی از آنها سوال می شد که چه حس و حالی دارند با افتخار می‌گفتند آماده‌ایم دو شبانه روز دیگر هم نخوابیم اما این امر مهم و این رسم جاودانه در این شهر بماند.

حجت‌الاسلام اسماعیل صلواتی امام جمعه قلعه‌ رئیسی در حاشیه پخت این غذا گفت: امام حسن مجتبی(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان با میلاد خود منزل امیرالمؤمنین(ع) را نور بخشید و شخصیت بخشنده آن حضرت است که کریم اهل بیت نامیده شده است به همین مناسبت نیمه رمضان را نیمه خدمت به فقرا و مؤمنین اهل آبرو که مشکلات مالی دارند نامگذاری کرده‌اند.

صلواتی بیان کرد: از روز تاسیس نماز جمعه در این شهر این رسم نهادینه شد و هرسال باشکوه تر از سال گذشته برگزار می شود و امسال به دلیل بیماری متفاوت تر از سالها گذشته برگزار شد اما این بیماری نتوانست ارزش آن را پایین بیاورد چون امسال حتی توانستیم تعداد آن را چند هزارتایی افزایش دهیم.

امام جمعه قلعه رئیسی بیان کرد: برای پخت این غذا بیش از ۳ هزار و ۲۵۰ کیلو برنج و ۱۵۰۰ کیلو مرغ استفاده شد و مبالغی بالغ بر ۸۰ میلیون تومان تقریبا جمع آوری شد که مبلغ جمع آوری از سوی خیرین کشوری و استانی بود و مبلغ ناچیز و بسیار کمی را هم مردم بخش کمک کردند.

صلواتی در جواب سوالی مبنی بر اینکه آیا نمی شود چنین هزینه‌ای را در امر دیگری هزینه کرد؟ گفت: اولا اینکه این سفره به نحوی به یک رسم در این شهر نهادینه شده و باید سالهای آینده هم بزرگان و جوانان این شهر نگذارند این رسم روی زمین بماند و در هر صورتی باشد کمک کنند تا برگزار شود حال هر کس امام جمعه باشد و دوم اینکه خیری که می خواهد کمک کند هزینه را در راه این سفره کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: از دیگر ویژگی‌های سفره نذری این است که مبلغ جمع آوری شده از خیرین کشوری و استانی است و جمع آوری این مبلغ در یک منطقه محروم قابل تقدیر است و همین که در ایام ماه رمضان مردم اینقدر باشکوه حضور پیدا می کنند که بسیاری از آنها جوانان هم هستند و تلاش می کنند تا این سفره برپا شود باید شکرگذار بود.

امام جمعه قلعه رئیسی در ادامه با تقدیر از همه کسانی که در این زمینه تلاش و همکاری می کنند یادآور شد: لازم می دانم از خیرین بزرگی که در این زمینه همکاری داشتند، مردم بزرگ بخش چاروسا و شهر قلعه رئیسی، اعضای ستاد نماز جمعه چاروسا، صدا و سیما و اصحاب رسانه، دهیاران بخش چاروسا، بسیجیان بخش چاروسا، شورا و شهرداری و اداراتی که در این زمینه همکاری داشتند صمیمانه تشکر می کنیم.

انتهای پیام/م:آ

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس