درخواست جوانان روستا‌های دیشموک و قلعه‌ریسی از نمایندگان مجلس / زنانی که ایستاده در آتش می‌سوزند
درخواست جوانان روستا‌های دیشموک و قلعه‌ریسی از نمایندگان مجلس / زنانی که ایستاده در آتش می‌سوزند
جمعی از جوانان روستا‌های دیشموک و قلعه‌ریسی وابسته به دبیرخانه مردمی محرومیت‌زدایی دیشموک طی نامه‌ای از نمایندگان مجلس درخواست حضور به این مناطق و رسیدگی به مشکلاتشان را داشتند.
بعداز حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله تهران، اردکان، فریمان و تبریز جهت بررسی میدانی مشکلات مناطق حاشیه و کم‌برخوردار اهواز و غیزانیه، جمعی از جوانان روستا‌های دیشموک و قلعه‌ریسی وابسته به دبیرخانه مردمی محرومیت‌زدایی دیشموک، از این نمایندگان درخواست حضور به این مناطق و رسیدگی به مشکلاتشان را داشتند که متن این درخوست به شرح زیر است.
«بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
جناب آقایان

عباس گلرو، علی خضریان، سید نظام‌الدین موسوی، محمدرضا دشتی اردکانی، احمد نادری، مجتبی توانگر، مالک شریعتی، ابوالفضل عمویی، مهدی شریفیان، روح‌اله ایزدخواه، سید احسان قاضی‌زاده و روح‌اله متفکر آزاد

با اهدای سلام و احترام

اقدام شما در آغازین روز‌های فعالیت‌تان در ترجیح دادن حضور در منطقه گرم، بی‌آب و محروم غیزانیه به جای تکیه‌زدن بر صندلی‌های راحت و بودن در هوای مطبوع و خنک مجلس شورای اسلامی، اقدامی امید‌بخش بود که کام ما عدالت‌جویان را شیرین کرد و ما را به ادامه راه این مجلس امیدوار ساخت.

این رفتار جمعی، اگر چه بر طبق قانون، وظیفه تک تک نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و باید بار‌ها و بار‌ها تکرار شود، اما پیشگامی شما عزیزان در چنین کاری جای بسی تقدیر و تشکر را دارد و امیدواریم به مشی معمول بین نمایندگان مجلس تبدیل شود.
حال که شما نمایندگان منتخب ملت عزیز و شریف، تابِ بی‌آبی مردم ایران را نیاورده‌اید و برای رفع این معضل دست به کار شده‌اید؛ ما جمعی از جوانان همین سرزمین می‌خواهیم توجه شما عزیزان را به مناطق محروم دیشموک و قلعه ریسی از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد جلب نماییم.

توصیف وضعیت بحرانی این منطقه با یک جمله کافی است: «در سال ۱۳۹۸ بیشترین آمار کشوری خودکشی و خودسوزی زنان در این بخش محروم اتفاق افتاده است!».

توصیفِ بحرانی که در این منطقه هر روز رخ می‌دهد، با عکس، فیلم و راش حقیقتاً امکان‌پذیر نیست. اینجا در میان جغرافیای فراموش شده زاگرس، دختران و زنان بسیاری هستند که مانند بلوط‌های خائیز، ایستاده در آتش می‌سوزند. اینجا فریاد‌ها گوش شنوایی پیدا نمی‌کند و بغض‌ها در سینه‌ها رسوب کرده‌اند.
نبود راه مناسب موجب شده هنوز مردم منطقه در وضعیت بسیار سختی روزگار بگذرانند که به شرط حیات و تدارک سفر، این غمنامه قابل لمس است.
در روستا‌های دیشموک و قلعه ریسی، ساده‌ترین امکانات بهداشتی هم مضایقه گشته و نفس‌های مردم به شماره افتاده است.
یادآوری این نکته برای تمام نمایندگانی که منافع قومی و منطقه‌ای و بخشی‌نگری را بر منافع ملی ترجیح داده‌اند لازم است: بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی، نمایندگان به گونه‌ای سوگند یاد می‌کنند که به معنای نمایندگی از طرف همه ملت ایران است، نه حوزه انتخابیه‌ای خاص.
باری.
ما تشنگان عدالت در این جغرافیای فراموش شده انتظار داریم با بررسی وضعیت میدانی چند روستا و راه‌های ارتباطی بخش‌های محروم دیشموک و قلعه ریسی در کهگیلویه بزرگ و نیز در صورت امکان بازدید از وضعیت بغرنج مناطق محروم زیلایی و سادت محمودی در بویراحمد، آیینه تمام نمای محرومیت را به نظاره بنشینید. حقّا شایسته است که نمایندگان ملت در این دوره و سال‌های آتی؛ از مشی و مرام شما الگو گیرند.
مردم دردمند دیشموک و قلعه ریسی بی‌صبرانه منتظر شما فرزندان برومند ملت در این منطقه محروم هستند. با اندک امکاناتمان؛ اما از صمیم جان و با تمام وجود میزبانتان هستیم.

خَش اومیت
پاتون سَر تیلمون

دبیرخانه مردمی محرومیت زدایی دیشموک
۱۷ خردادماه ۱۳۹۹ »

انتهای پیام