خطر آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدید خارجی نیست/رنجی که خانواده معتادان متجاهر تحمل می‌کنند رنج بسیار سنگینی است
خطر آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدید خارجی نیست/رنجی که خانواده معتادان متجاهر تحمل می‌کنند رنج بسیار سنگینی است
رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: آسیب‌های اجتماعی اگر توسعه پیدا کنند خطرشان کمتر از تهدید خارجی نیست و بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی متاثر از مواد مخدر است، لذا سپاه و سازمان بسیج بر اساس تکلیف انقلابی که دارد پای کار آمده است.

سردار غلامرضا سلیمانی صبح امروز در آیین افتتاح بزرگترین اردوگاه ترک اعتیاد جنوب‌شرق کشور در کرمان با اشاره به اینکه با مجاهدت سپاه ثارالله این مجموعه کرامت آماده افتتاح شد، اظهار داشت: این یک سرفصل جدید در رابطه با اعتیاد و مواد مخدر در استان کرمان خواهد بود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور با بیان اینکه رنجی که خانواده معتادان متجاهر تحمل می‌کنند رنج بسیار سنگینی است و ما نمی‌توانیم نسبت به این مشکل بی‌تفاوت باشیم، افزود: ما هم مانند خانواده اینها رنج می‌بریم ما همه جزو یک خانواده بزرگ ایران اسلامی‌ هستیم.

وی با اشاره به اینکه خدا پسندانه‌ترین همدردی با خانواده معتادان متجاهر این‌گونه اقدامات است، بیان داشت: این کار سرآغاز فصل جدیدی برای پاکسازی از آسیب‌های وارد شده به جامعه است.

سلیمانی عنوان کرد: یک نمونه از آن ایجاد اردوگاه‌های صیانت است تا همین عزیزان به‌عنوان عضوی از جامعه اسلامی برگردند به دامن جامعه و به‌عنوان یک نیروی کارآفرین و شاغل بتوانند ایفای نقش کنند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: بنا نیست فقط به درمان معتادان متجاهر بسنده شود و بحث اشتغال و صیانت و پشتیبانی هم از این افراد آسیب دیده انجام می‌شود.

وی افزود: سازمان بسیج برای اردوگاه‌های کرامت و صیانت در ماده ۱۶ معاونت اجتماعی بسیج یا همکاری نخبگان در سطح کشور طرح‌هایی تهیه کرد که متناسب با مقتضیات هر استان هم موضوع مبارزه با اعتیاد را به‌صورت گسترده در دستور کار قرار بدهیم و هم پایین آوردن اعتیاد و نسخه درمان در خانه که کارهای مطالعاتی و علمی آن انجام شده است.

سلیمانی تصریح کرد: ما آن دسته از خانواده‌هایی که آمادگی دارند، پشتیبانی انجام می‌دهیم که بتوانند از یک فناوری بهره ببرند و در درون خانواده فرد معتاد مورد درمان قرار بگیرد این طرح هم کاهش هزینه را می‌تواند در پی داشته باشد و درمان معتادان را در صدر توجه ما و خانواده‌ها قرار دهد چون بیشتر خانواده‌ها هستند که می‌خواهند درمان را انجام دهند اما توانایی و تخصص آن را ندارد که ما از این خانواده‌ها پشتیبانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: روش دیگر استفاده از روش‌های ایجابی برای جلوگیری از توزیع مواد مخدر به‌صورت  خرده‌فروشی مواد صنعتی و سنتی است و بسیج با کمک سازمان‌های مردم نهاد در سال ۹۹ طرح دارد که این را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور اظهار کرد: برای مبارزه و جلوگیری از توزیع و ورود مواد مخدر بار سنگینی بر دوش نظام اسلامی بوده ما در این راه  شهید دادیم علی‌رغم همه این تلاش‌ها متاسفانه عرضه مواد مخدر در جامعه به راحتی  انجام می‌گیرد که ما در سازمان بسیج طرحی برای جلوگیری از این توزیع مواد مخدر در سطح جامعه داریم.

سلیمانی گفت: آنگونه که ما نسبت به تلفات تصادفات حساس هستیم ولی به تلفات مواد مخدر واکنشی نشان نمی‌دهیم اینها که در معرض مواد قرار می‌گیرند برادران، خواهران، فرزندان و خانواده ما هستند و عادی شدن این طرح و گذشتن به سادگی از کنار معتادان برای ما خیلی خطرناک است.

وی افزود: آسیب‌های اجتماعی اگر توسعه پیدا کنند خطرشان کمتر از تهدید خارجی نیست و بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی متاثر از مواد مخدر است، لذا سپاه و سازمان بسیج بر اساس تکلیف انقلابی که دارد پای کار آمده و اینها وظیفه ماست.

سردار غلامعلی ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان اظهار داشت:  طی یک سال گذشته با تلاش همکاران سپاه اردوگاه کرامت احداث و آماده افتتاح شد که ۲ هزار و ۶۰۰ متر زیربنای اردوگاه است و تعداد سه خوابگاه با ظرفیت هر کدام ۴۰ نفر دارد و الان آمادگی پذیرش ۱۶۰ مددجو را دارد که در آینده می‌توانیم  ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر پذیرش کنیم.

وی با بیان اینکه بودجه‌ای که هزینه شده در این یک سال برای بازسازی و تجهیز مرکز  ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شده است، اظهار کرد: استفاده از افراد روانشناس هم برای افراد و هم برای خانواده مددجویان در این اردوگاه مد نظر است.

ابوحمزه با اشاره به توجه به موضوع مهارت‌آموزی در این مرکز و همچنین یپگیری اشتغال پس از درمان مددجویان خاطرنشان کرد: ارتباط موثر و مداوم با اینها مهم است و نباید اینها بعد از درمان رها شوند.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان بر پشتیبانی‌های مستمر از این مرکز تأکید کرد.

انتهای پیام/۳۳۸۸/ق/ی