توصیه‌های انتخاباتی معاون دادگستری کهگیلویه و بویراحمد به رسانه‌ها و مدیران
توصیه‌های انتخاباتی معاون دادگستری کهگیلویه و بویراحمد به رسانه‌ها و مدیران
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: حضور مدیران در فعالیت‌های انتخاباتی پس از وقت اداری جز مصادیق مجرمانه است.
نشست هم اندیشی اصحاب رسانه با مسئولین اجرایی و امنیتی فضای مجازی در محل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
در این نشست سید عیسی حسنی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد که امروز ( چهارشنبه ۸ آبان ماه ۹۸) برگزار شد، گفت: حضور مدیران در فعالیت‌های انتخاباتی پس از وقت اداری جز مصادیق مجرمانه است.
حسنی افزود: گاهی برخی مدیران اعلام می‌کنند که وقت پس از تایم اداری من متعلق به خود من است و می‌توانم در جلسات انتخاباتی شرکت کنم که این حرف اشتباهی است و نشان از عدم شناخت قانون است چرا که چنین برداشت می‌شود ، مدیر از موقعیت خود به نفع کاندیدایی سوء استفاده می‌کند و مطمئن باشند با چنین جرائمی برخورد خواهد شد.
وی با اشاره به فعالیت‌های انتخاباتی رسانه‌ها گفت: چهار نفر در دستگاه قضائی استان به صورت مستقیم فعالیت‌های انتخاباتی رسانه ها را رسیدگی می‌کنند و هر جا لازم باشد گزارشات به مراکز یا مراجع خاص هم ارسال می‌شوند ضمن اینکه در مواردی مراجع مورد نظر تذکراتی هم می دهند.
حسنی ادامه داد: یکی از مصوبات جلسه جرائم انتخاباتی این است که رسانه‌های بدون مجوز هر چه سریعتر در جهت اخذ مجوز اقدام کنند که تحت حمایت قانون مطبوعات قرار بگیرند در غیر این صورت رسیدگی به جرائم مطبوعات در صلاحیت دادسرا و دادگاه ها است.
وی افزود: حتی کسانی که یک کانال یا سوپر گروه در فضای مجازی داشته باشند رسانه دیجیتال محسوب می‌شوند و مطابق با قانون جرائم مطبوعاتی با آن ها برخورد می‌شود.
حسنی با بیان اینکه اولین و مهمترین وظیفه رسانه اعتماد سازی است، گفت: به عنوان مثال اگر سیاست رسانه‌ای رویکرد فرهنگی است اولین آسیب وی جزیره‌ای عمل کردن است ‌و باید جبهه‌ای عمل کند و نباید به مسائل شخصی خود در رسانه در زمینه فرهنگی بپردازد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری عنوان کرد: بیشترین خبرنگاران نسبت به جمعیت در استان  داریم که هم محاسن دارد و هم معایب و متاسفانه سیاه نمایی یکی از مشکلات حوزه رسانه در کهگیلویه و بویراحمد است.
حسنی با اشاره به برخی از مشکلات زیست محیطی در برخی پروژه‌ها گفت: شرایط مملکت ما در حد و اندازه ای نیست که بتوانیم به طور دقیق و اکمل توسعه را انجام دهیم لذا  مشاهده می‌شود در پروژه‌هایی مانند جاده سی‌سخت لازم است به مسائل توسعه‌ای هم توجه شود.
وی افزود: بی طرفی رسانه‌ها در خبرها باید لحاظ شود اما مشاهده می‌شود متاسفانه تخریب افراد در رسانه‌های استان بسیار زیاد شده است.
حسنی گفت: عدم برخورد با برخی رسانه‌هایی که جرائم مطبوعاتی مرتکب می‌شوند دلیل عدم وقوع جرم نیست بلکه سعی شده است کمتر برای رسانه‌ها مشکل ایجاد شود و یا اینکه شاکی خصوصی شاکی نمی‌شود اما در هر صورت این موارد رصد کامل می‌شود.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در ادامه خطاب به خبرنگاران اظهار کرد: نقد باید منصفانه باشد گاهی در تهیه خبر یا انتقادات در حوزه‌های مختلف از مشاورین حقوقی یا صنفی مشاوره بگیرید که دچار تخلفات حقوقی نشوید.
حسنی بیان کرد: ضمن در پیش بودن ابلاغ قانون جامع انتخابات اما برخی مصادیق مجرمانه که از هم اکنون در این زمینه  مورد رصد قرار می‌گیرنند مواردی مانند شروع پیش از موعد تبلیغات انتخاباتی است به گونه‌ای برخی از مدیران و نمایندگان کارهایی انجام می‌دهند که نظام را زیر سوال می‌برند.
وی ادامه داد: مدیرانی با ماشین های دولتی نماینده را همراهی می‌کنند و رسانه هم آن را آب و تاب می‌دهند که این تخلف انتخاباتی رسانه هم محسوب می شود.
حسنی افزود: گرم کردن تنور انتخابات به موقع اشکال ندارد اما نه اینکه همه موارد را به نفع یک نفر مصادره کرد و یا کسانی که قبیله‌ای دعوت می‌کنند یا چند نفر جایی جمع می‌شوند و با شخصی دیدار می‌کنند و اعلام می‌کنند دیدار فلان شخص با طایفه فلان! که همه این موارد مصداق جرم محسوب می شوند.
حسنی ابراز کرد: افترا و نشر اکاذیب از جمله مواردی است که در رسانه‌ها دیده می شود واگر رسانه موردی را به کسی منتصب کند اما نتوانید آن را اثبات کنید جرم است و با وی برخورد قانونی می شود.
وی ادامه داد: گاهی مشاهده می‌شود مطلبی انتقادی در رسانه‌ای منتشر می شود اما جوابیه وی را منتشر نمی‌کنند که مطابق قانون دو برابر فضای انتقاد باید به شخص مورد انتقاد امکان پاسخگویی داده شود در غیر اینصورت جرم مطبوعاتی رخ داده است.
حسنی گفت: دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله‌ای یکی دیگر از جرائم انتخاباتی در رسانه‌های استان است و گاهی گفته می شود فلان قوم با فلانی بیعت کرده است! اینگونه خبرها جرم محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به ایجاد نظرسنجی در برخی کانال ها و رسانه ها بیان کرد: نظر سنجی بدون مجوز تخلف است و نباید زودتر از موعد برخی نظرسنجی‌ها انجام پذیرد و نظر سنجی باید طبق مجوزهای خاص و با شرایط کاملا علمی صورت گیرد.
حسنی خاطرنشان کرد: انتشار شایعات علیه نمایندگان یا افراد جرم محسوب می شود اما فکر نکنید عدم برخورد به معنی عدم مشکل ساز بودن چنین اخباری است.