ترکیه برای نفوذ به عمق جغرافیای سوریه نقشه می‌کشد/ درگیر کردن کُردها با دولت سوریه هدف راهبردی ترکیه و آمریکا
ترکیه برای نفوذ به عمق جغرافیای سوریه نقشه می‌کشد/ درگیر کردن کُردها با دولت سوریه هدف راهبردی ترکیه و آمریکا
کارشناس نظامی و سرلشکر بازنشسته ارتش سوریه، ترکیه را خطری برای جغرافیای سوریه دانست و گفت: ترکیه اشغالگری خود را آغاز کرده است و برای نفوذ به عمق جغرافیای سوریه نقشه می‌کشد.

کارشناس نظامی و سرلشکر بازنشسته ارتش سوریه، ترکیه را خطری برای جغرافیای سوریه دانست و گفت: ترکیه اشغالگری خود را آغاز کرده است و برای نفوذ به عمق جغرافیای سوریه نقشه می‌کشد.
محمد عباس کارشناس نظامی و سرلشکر بازنشسته ارتش سوریه، حمله ترکیه به شمال سوریه را تجاوزگری و اشغالگری خواند و گفت: دولت و ملت سوریه اجازه دخالت ترکیه در جغرافیای سوریه را نمی دهد.
وی افزود: کشور سوریه از سال ۲۰۱۱ در مرحله رویارویی مستقیم با اشغالگران ترکیه قرار دارد. دولت سوریه معتقد است که دخالت امروز ترکیه مرحله پیشرفته ای از مراحل تجاوزگری و تعدی به سوریه است. این دخالت با ورود نیروهای ارتش ترکیه با همدستی (گروهک مسلح وابسته به آنکارا موسوم به ارتش آزاد سوریه) انجام شده است. دولت ترکیه بعدا به (گروهک مسلح ارتش آزاد سوریه) نام “ارتش ملی آزاد ترکیه” اطلاق کرد. این ارتش ملی آزاد از اعضای جبهه النصره و شبکه القاعده و دیگر سازمان های تروریستی تشکیل شد که وارد جغرافیای سوریه شدند. ترکیه روی این تروریست ها که آنها را در استان ادلب در شمال سوریه گردهم آورد، سرمایه گذاری کرده است.
وی سپس این سوالات را مطرح کرد که آیا  دولت سوریه با این شکل از تجاوزگری موافق است؟ آیا دولت سوریه می تواند اجازه دهد که یک تجاوزگری با همدستی تروریست ها و بنیان نظامی ارتش اشغالگر ترکیه انجام گیرد؟. نه به هیچ وجه فکر نمی کنم. ما هرگونه اشغالگری و این رفتار تجاوزگرانه دولت ترکیه را نمی پذیریم.
این کارشناس نظامی درباره واکنش دولت سوریه به حمله ترکیه گفت: ما با تروریستم ترکیه در منطقه ادلب در شمال سوریه روبرو هستیم و اکنون با اشغالگری ترکیه در منطقه جزیره سوریه در شمال شرقی این کشور مقابله می کنیم.
وی تصریح کرد: یک مشکل پیچیده وجود دارد. این مشکل همان نقشی است که گروهک های قسد موسوم به “نیروهای سوریه دموکراتیک” بازی می کنند. این شبه نظامیان نوع دیگری از ارتش های جایگزین آمریکا هستند که پرچم آمریکا و اسرائیل بدست گرفتند و گفتند که می خواهند ساختار دیگری تشکیل دهند و به نیروهای سوریه برای ورود به این منطقه به منظور مقابله با اشغالگری ترکیه اجازه نخواهند داد.
محمد عباس افزود: اکنون اگر نیروهای دولت سوریه به سمت شمال شرقی یعنی جایی که نیروهای اشغالگر ترکیه در تل ابیض و عین العرب و راس العین و دیگر مناطق پیشروی را آغاز کرده اند، حرکت کنند، در این صورت نیروهای دولت سوریه در مقابل با قسد قرار خواهند گرفت و درنتیجه ترکیه و آمریکا به هدف راهبردی تجاوزگری خود به سوریه و آن هم درگیری بین نیروهای دولت سوریه و قسد دست خواهند یافت. امروز با ورود نیروهای ترکیه به این گسترده جغرافیایی، این شبه نظامیان قسد هستند که از یک سو به ترک ها اجازه ورود به خاک سوریه را داده اند و از سوی دیگر همزمان مانع از دخالت نیروهای دولتی سوریه می شوند که می توانند ترک ها را از ورود بی دردسر و بدون مقاومت محروم کنند.
وی تصریح کرد: ترک ها امروز چند لشکر را برای ورود به جغرافیای سوریه بسیج کرده اند. آیا نیروهای سوریه در این منطقه محدود هستند؟ فکر نمی کنم. امروز در الحسکه و القامشلی و دیرالزور و عین عیسی در شمال رقه نیروهای سوریه به اندازه کافی برای مقابله با این گروهها وجود ندارد.اگر هم باشد، از چند گردان بیشتر نیستند و در نتیجه قادر به مقابله با نیروهای ترکیه نیستند. ترکیه اشغالگری خود را آغاز کرده است و برای نفوذ به عمق جغرافیای سوریه نقشه می‌کشد. تاکید می کنم که دولت سوریه ابزارهایی برای مقاومت دارد و با هم پیمانانش در ایران و روسیه هماهنگی آشکاری وجود دارد. فاکتور اساسی مقاومت همان مقاومت ملی مردمی سوریه است که آغاز خواهد شد و با نیروهای ترکیه مقابله خواهد کرد.
این کارشناس نظامی درباره طرح ترکیه برای اسکان آوارگان سوری مقیم ترکیه در مناطق شمال سوریه گفت: مسئولان ترکیه به سوری ها وعده می دهند که برای آنها شهر، روستا، دانشگاه و نهاد بنا خواهد کرد. مسئولان ترکیه به سوری ها وعده الگوی حکومتی سوریه را می دهد.اردوغان به آنها وعده می دهد که آماده این الگو است و این نوعی اشغالگری است و اردوغان تلاش می کند که سوری هایی که وارد خاک ترکیه شده اند، را برای اشغالگری ترکیه متقاعد کند. در نتیجه اردوغان می گوید که سوری ها این الگوی اشغالگری را می پذیرند.
وی تاکید کرد: این توهم اردوغان است اما هرگز به منصه ظهور و عمل نخواهد رسید و قابل اجرا نیست زیرا هرگونه روند بازسازی سوریه نیازمند ثبات و آرامش است اما اقدامات امروز ترکیه به هیچ نوعی از ثبات منجر نخواهد شد زیرا این مناطق در انتظار مقاومتی مردمی است که با اشغالگری ترکیه مقابله خواهد کرد.
محمد عباس افزود: باید تصویری از وضعیت داشته باشیم. شما چطور می توانید سوری ها را امروز مجبور کنید تا القامشلی و تل ابیض و شهرها و روستاهای دیگر در الحسکه و مناطق دیگری در سراسر جغرافیای سوریه را تخلیه کنند؟ چطور می توان این شهروندان را بیرون کرد و به شهروندان دیگر گفت که شما بیایید و جای این شهروندان آواره را بگیرید. آیا این شهروندان از خود تصمیمی نخواهند داشت و مقاومتی نخواهند کرد و توان مقابله نخواهند داشت؟ اردوغان رویاپردازی می کند. تابوت های (نظامیان ترکیه) نقطه پایانی بر این رویای اردوغان خواهد گذاشت.
وی درباره موضع روسیه در قبال تجاوز ترکیه به شمال سوریه گفت: تاکنون روسیه موضعی آرام در برخورد با حوادث و رویدادها داشته است و منتظر است که وضعیت نهایی تجاوزگری ترکیه مشخص شود. روسیه تلاش کرد که موضع ترکیه در جریان مراحل اولیه گذشته جنگ را مهار کند اما در قبال این تحول خطرناک در جنگ و درگیری روسیه گفت که دخالت ترکیه در سوریه را درک می کند. در مقابل، قسد از طریق تلاش برای جدایی طلبی از جغرافیای سوریه دستاویز و بهانه را به دست ترکیه برای دخالت در سوریه داد. این امر همچنین دستاویزی به اردوغان داد که تجاوز به خاک سوریه را با دستاویز مبارزه با تروریسم توجیه و تبلیغ کند.
محمد عباس درباره نقش امروز روسیه گفت: اگر روسیه مسئله مبارزه ترک ها با تروریسم را درک می کند، باید همچنین حمایت ترکیه از گروههای مسلح و جبهه النصره و زیرمجموعه های آن را نیز درک کند. ترکیه با مانوری نام آنها را از (گروهک ارتش آزاد سوریه) به ارتش ملی آزاد ترکیه تغییر داد. فکر می کنم الان دوستان روس درک می کنند که تغییرات بزرگ و ریشه ای در ابزارهای درگیری ایجاد شده است. فکر می کنم که ترکیه با تمام درویی و دروغ گویی خود به مرحله ای خواهد رسید که بگوید که بر جغرافیای منطقه دست انداخته است و این اقدام در راستای طرح آمریکا است. این همان طرحی است که جورج بوش پسر رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد و گفت که اردوغان رئیس طرح خاورمیانه جدیدی با ماهیت اخوانی است. ترکیه همچنان خطری برای جغرافیای سوریه است اما درباره ماهیت موضع کنونی روسیه باید گفت که روسیه تلاش می کند تا از روند حوادث پیشی نگیرد. منتظر هستیم که موضع روسیه قاطعانه تر باشد.
محمد عباس درباره تهدید شبه نظامیان قسد برای آزاد کردن داعشی های زندانی خود و مقصد این داعشی ها گفت: داعش نه تنها تهدیدی برای سوریه و امنیت آن است بلکه برای موجودیت بشریت است و در نتیجه نمی توانیم بگوییم که سوریه فقط زیان می بیند. اما این پرسش مطرح است که چه کسی از داعش و ایجاد آن سود می برد؟ داعش یکی از مولفه های سازمان “سیا” و مولفه ای در خدمت طرح ترکیه است؛ همانطور که قسد الان به ترکیه خدمت می کند.
وی افزود: ما امروز با یک توطئه و تجاوزگری مکمل در نقشه طراحی شده علیه دولت سوریه روبرو هستیم. داعش بخشی از این تجاوزگری است؛ همانطور که قسد بخشی اساسی از این تجاوزگری است. وقتی فقط کنترل بر شهر رقه (بین قسد و داعش) دست به دست می شود و داعش از آن خارج می شود تا جایش را قسد بگیرد و وقتی که عناصر قسد و داعش در منطقه شرق فرات تقسیم نقش می کنند و مواضع خود را دست به دست می کنند و وقتی قسد این تروریست را پناه می دهد و در زندان های آمریکا نگه می دارد این سوال مطرح است آیا اساسا فاصله ای بین قسد و داعش وجود دارد؟ چطور بالگردهای آمریکایی سران داعش را از یک منطقه جغرافیایی خارج کرده و توانسته به مناطق دیگری به سمت الانبار و التنف ببرند؟ اینها در التنف و اردوگاه الهول مستقر هستند. این اردوگاهها در جغرافیای سوریه تحت حمایت آمریکا ایجاد شده است و آمریکا (عناصر داعشی داخل آنها) را آموزش و به سلاح مجهز می کند و از آنها پشتیبانی لوجستیکی می کند.
این کارشناس نظامی گفت: داعش و قسد وابسته به سازمان “سیا” هستند و فکر می کنم که همانطور که آمریکا روی این گروهها سرمایه گذاری می کند، ترکیه هم سرمایه گذاری می کند.