بهره برداری و کلنگ‌زنی ۴ طرح بزرگ در منطقه
بهره برداری و کلنگ‌زنی ۴ طرح بزرگ در منطقه
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سفر هیات دولت به استان کهکیلویه و بویراحمد ، سد و نیروگاه چمشیر افتتاح و پتروپالایشگاه گچساران نیز کلنگ زنی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک؛ استاندار کهگیلویه و بویراحمد در مراسم بزرگداشت قیام پانزده خرداد که با حضور اقشار مختلف مردم در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهر دوگنبدان برگزار شد، افزود: سال ۴۲ بعد از سخنرانی امام در قم، طاغوت نتوانست تحمل کنند و امام را بازداشت کردند در چند شهر مردم به خیابان‌ها ریختند و اعتراض کردند. مردم کفن‌پوش به خیابان‌ها آمدند درحالی‌که شاه شخصاً برای سرکوب مردم وارد صحنه شد و عده کثیری از مردم را به شهادت رسانید.

علی احمد زاده با اشاره به سفر هیات دولت در آینده نزدیک به کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این سفر پتروشیمی گچساران به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه بالغ بر هزار میلیارد تومان اعتبار به طرح سد و نیروگاه چم شیر تزریق شد، افزود: هجمه فوق‌العاده سنگینی از خارج و داخل کشور برای آبگیری سد چم شیر انجام گرفت درحالی‌که همه می‌دانستیم همه مطالعات این سد انجام شد و هیچ خطری هم برای محیط‌زیست ندارد.

احمدزاده با تاکید بر اینکه کارشناسان وزارت نیرو و سدسازی هم اطلاعات کامل سد را ارائه دادند و تا عمق ۴۴۰ متری زمین نیز خاک را آزمایش کرده بودند، عنوان کرد: خاک منطقه چم شیر برای آزمایش به کشور‌های استرالیا و اتریش و شرکت‌های معتبر سدسازی جهان ارسال شد و هم‌اکنون تا عمق ۱۴۰ متری خطری برای سد و نمکی که سد را آلوده کند وجود ندارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با شاره به اینکه سد و نیروگاه چمشیر در سفر هیات دولت نیز به بهره برداری می‌رسد، عنوان کرد:‌ای سی (املاح هادی موجود در آب) آب آشامیدنی گچساران ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ است و، اما‌ای سی آب چم شیر کمتر از این مقدار است که به‌نوعی از آب گچساران هم شیرین‌تر است.

احمدزاده تصریح کرد: از وزیر نیرو ساخت پالایشگاه برای گچساران درخواست کردم که وزیر ساخت پالایشگاه در این شهرستان را منوط به اعلام آمادگی سرمایه گذار عنوان کرد.

وی افزود: الآن هم سرمایه‌گذار بخش خصوص برای پتروپالایشگاه گچساران آماده است و در انتهای دشت لیشتر ۲۵۰ هکتار زمین آماده شد که با دو و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اولیه عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه عملیات اجرایی پتروپالایشگاه گچساران در سفر هیات دولت نیز آغاز می‌شود، گفت: در پتروشیمی گچساران یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار هزینه شد و، اما عملیات ساخت پتروپالایشگاه با حدود دو برابر کل سرمایه‌گذاری پتروشیمی گچساران آغاز می‌شود و، چون قرار است تبدیل به یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز شود به حدود هفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که صددرصد خصوصی خواهد بود و به‌نوعی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری بخش خصوص در ایران خواهد شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: مجوز طرح منطقه ویژه اقتصادی گچساران در دولت‌های قبل صادر شد و هم اکنون بالغ‌بر هزار و ۸۰۰ هکتار زمین برای اجرای این مهیا شد.

احمد زاده با بیان اینکه البته بنده ایده مبنی بر اینکه گچساران به شهرستان ویژه اقتصادی تبدیل شود به هیات دولت ارائه دادم، اضافه کرد: در صورت موافقت با این ایده برای اولین بار در کشور گچساران تبدیل به شهر ویژه اقتصادی انرژی می‌شود.

احمدزاده افزود: از ۱۹ تا ۲۵ خرداد ماه نیز مدیرانی که می‌خواهند نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی شوند باید استعفا دهند.

 

انتهای پیام/

  • نویسنده : مالک آهنگ