با رسانه‌ها برخورد امنیتی نشود / رسانه‌ها باید جامعه را نقد کنند
با رسانه‌ها برخورد امنیتی نشود / رسانه‌ها باید جامعه را نقد کنند
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با ابراز اینکه با تخلفات برخورد خواهد شد گفت: فردی که می خواهد وارد پارلمان مجلس شود باید در سطح بالای اخلاقی باشند، و بجای آنکه بدگویی کنند، سیاه نمایی کنند، بجای برخورد سلبی، باید ایجابی و مثبت برخورد کند.فضاسازی و اینکه کاندیدا در مجلس صدایش را بلند می کند خیلی جالب نیست، کسی که ادعا دارد به عنوان نماینده مطرح شود باید برای مردم الگو باشد. باید منطقی خود را مطرح کند و در میان عموم حرفی برای گفتن داشته باشد.
روز سه شنبه ۱ بهمن ماه احد جمالی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشستی با اصحاب رسانه در  سالن جلسات استانداری به سخنرانی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت.
احد جمالی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد؛ ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه در نشست با اصحاب رسانه بیان کرد: شاید بعضی افراد فعالیت‌های اقتصادی خاص خود را دارند، اما انگیزه شما اصحاب رسانه انگیزه مقدسی است؛ کار فرهنگی می‌کنید، دویدن زیاد دارد و خروجی اقتصادی نیز ندارد.
جمالی ضمن اشاره به این حدیث از ائمه که «جامعه رو به انحطاط نمی‌رود مگر  زمانی که چاپلوسان و متملقین در جامعه ارزشمند شوند بدین معنا که فرهنگی در جامعه بناگذاشته شود که مسئولین به چاپلوسی و تملق عادت کرده باشند»، افزود: رسانه‌ها قطعاً باید جامعه را مورد نقد خود قرار دهند.
جمالی ابراز کرد: از رسانه‌هایی که شناسنامه دارند سپاسگذاریم و از رسانه‌هایی که شناسنامه ندارند تقاضا داریم این موارد قانونی را طی کنند.
جمالی با اشاره به اینکه حضور کاندیداها در جمع نیروهای مسلح غیرقانونی گفت: برخوردهایی داشته‌ایم، بازداشتی داشته‌ایم و اقل بازداشتشان تا بعد از زمان انتخابات است، یک مورد نیز داریم که حکم جلب ایشان صادر شده ولی فراری است، و قطعاً برخورد لازم صورت خواهد گرفت.
جمالی با بیان اینکه شورای تأمین، مقامات قضایی و نیروی انتظامی دستور برخورد با چنین قضایایی دارند افزود: روز گذشته نیز چند نفر مسلح اطراف کاندیدا دستگیر شدند و افراد دیگر هم تحت تعقیب هستند.
جمالی تصریح کرد: کل این میتینگ‌های انتخاباتی غیرقانونی است. به همه کاندیداها نیز تذکرات لازم از مراجع مختلف داده شده، و شخصاً نیز تذکرات لازم را داده‌ام و یا حضوراً تبیین کرده‌ایم. با کسی رودرواسی نداریم و فرقی نمی‌کند از چه جناح و گروهی باشند.
وی ادامه داد: در بحث انتخابات نیز، متخلفین در باشت و گچساران دستگیر شده‌اند و تذکرات لازم داده شده است.
جمالی با بیان اینکه جلسات متعددی با فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها داشته‌ایم، گفت: اگر عزیزان دلایلی دال بر تخلف نیروهای ما داشتند اعلام کنند قطعاً برخورد لازم را خواهیم کرد.
وی گفت: اصحاب رسانه عزیزانی هستند که با کمترین توقعات، شبانه روزی در عرصه‌های مختلف حضور دارند، وقت می‌گذارند، گاها تهدید می‌شوند، ما وظیفه خود می دانیم حمایت کنیم. هر جا عزیزان پیشنهادی داشتند ما در خدمت شما هستیم.
جمالی با بیان اینکه تداوم نظام با روشنگری مردم میسر است افزود: انتظار ما حمایت رسانه‌ها است، دیدگاه من که مسئول سیاسی امنیتی هستم این نیست که با رسانه‌ها امنیتی برخورد شود.
جمالی در پاسخ به اینکه سخن یک مسئول بار حقوقی دارد، و برخی مسئولان سخنانی نسنحیده و گاها آمار اشتباه ارائه می‌دهند؛ تصریح کرد: مسئول وقتی صحبتی می‌کند باید سنجیده باشد و اگر نبود باید جسارت عذرخواهی داشته باشد. اگر اشتباه کنیم باید عذرخواهی کنیم، پذیرش اشتباه را به عنوان افت شخصیتی خود ندانیم بلکه این را تکوین شخصیت خود بدانیم، اگر این ظرفیت در مسئولان ما ایجاد شود حتماً خیلی از مسائل حل خواهد شد.
جمالی با بیان اینکه در این منطقه مسائل ایلی، قومی، منطقه‌ای تفوق بیشتری نسبت به مسائل سیاسی دارند گفت: در این استان احزاب خیلی جایی ندارند، گاها می‌بینیم نیروی تند اصلاح طلب در خدمت نیروی خاص اصولگرا است، یا بالعکس. وقتی ریشه یابی می‌کنیم می‌بینیم بحث ایلی و طایفه‌ای است، احزاب در درجات پنجم و ششم اهمیت ممکن است باشد.
جمالی در انتقاد به رسانه‌ها و تلویحاً با بیان اینکه مراجع اخبار باید مراجع رسمی و قانونی باشد گفت: زمان اعلام اسامی کاندیداها، حداقل یک ساعت قبل از آنکه لیست‌ها به دست فرمانداری‌ها برسد در سایت‌ها انتشار شد. شاید شما عزیزان به دلیل سرعت عمل و انتشار سریع اخبار این حق را داشته باشید ولی بداخلاقی‌ها باعث شده برخی حیطه بندی‌ها بهم بریزد.
جمالی با بیان اینکه زمینه مشارکت حداکثری در این استان مشکل مشارکت حداکثری نداریم، گفت: البته برخی افراد و  جوانان ابهاماتی نسبت به انتخابات دارند، باید به صحبت و انتقاد این افراد پاسخ داده شود و منطقی به صحبت‌هایشان گوش شود.
جمالی در رابطه با انتقاد خبرنگار مبنی بر لزوم پاسخگو بودن مسئولین گفت: قطعاً توصیه لازم به مسئولین را خواهیم داشت، و بر این موضوع تاکید داریم چون این حق مردم هست که بدانند که چه اتفاقاتی در رابطه با امور می افتد و چه سیاست‌هایی اتخاذ می‌شود.
جمالی گفت: طایفه گرایی یک ظرفیت خوب برای ایجاد شور انتخاباتی است، با این حال باید این ظرفیت‌ها را مدیریت کنیم در غیراینصورت برخی افراد آن را به عنوان نکته‌ای منفی درنظر خواهند گرفت.
وی در رابطه با جذب جوانان و استفاده از نخبه‌ها خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات کشورهای جهان سوم و در حال توسعه، مدیریت سنتی و برنتابیدن استفاده از جوانان در دستگاه‌های اداری است. چون مدیران نگرانند که جایگاه خود را از دست بدهند. راه برون رفت از دیوان سالاری اداری ورود نخبگان و کمک گرفت از آنها برای حل مشکلات است. اگر نخبگان به عرصه‌ها ورود کنند راهگشای ورود جوانان خواهد بود.
جمالی در رابطه با گلایه رسانه‌ها درباره عدم حمایت مسئولان از رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها جزو نخبگان فرهنگی ما هستند، اگر از نظر مسائل فرهنگی غنی شویم خیلی از ناهنجاری‌های اجتماعی از بین خواهد رفت. این گلایه را می‌پذیریم و امیدواریم مدیران ما هم این ظرفیت را در خود ایجاد کنند، و البته این پیام را به مدیران خواهیم رسانید.
وی در رابطه با بی حرمتی از ناحیه برخی کاندیداها گفت: فردی که می‌خواهد وارد پارلمان مجلس شود باید در سطح بالای اخلاقی باشند، و بجای آنکه بدگویی کنند، سیاه نمایی کنند، بجای برخورد سلبی ایجابی و مثبت برخورد کنند.
فضاسازی و اینکه کاندیدا در مجلس صدایش را بلند می‌کند خیلی جالب نیست، کسی که ادعا دارد به عنوان نماینده مطرح شود باید برای مردم الگو باشد و باید منطقی خود را مطرح کند و در میان عموم حرفی برای گفتن داشته باشد.
جمالی با ابراز اینکه با تخلفات برخورد خواهد شد گفت: گزارشی داده شده که دهیاری در یکی از روستاها افرادی را جمع کرده‌اند و با یکی از کاندیداها در بویراحمد بیعت کرده‌اند، اسناد و مدارک را ارائه دهید قطعاً برخورد می‌کنیم. دهیاری بوده که از مکان دولتی استفاده کرده، کاندیدا آنجا سخنرانی کرده، مسئله را قضایی کرده‌ایم و قطعاً برخورد می‌کنیم. موارد دیگری هم داریم که هر زمان عملیاتی شد اخبارش به گوش شما خواهد رسید. با کسی تعارف نداریم. به دنبال برگزاری انتخابات سالم و دفاع از حق و حقوق مردم هستیم.
جمالی در انتها گفت: ۸۰۷ شعبه اخذ رأی در استان داریم، و حدود ۱۶ هزار و پانصد نفر عوامل برگزاری انتخابات خواهند بود.