بازدید کارشناس ارزیاب یونسکو از کاروانسرای دهدشت/گزارش تصویری
بازدید کارشناس ارزیاب یونسکو از کاروانسرای دهدشت/گزارش تصویری
کارشناس ارزیاب یونسکو به دنبال تدوین پرونده زنجیره‌ای ثبت جهانی کاروانسراهای ایران و به منظور بررسی مستندات پرونده کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت از این مجموعه تاریخی بازدید کرد.

روز دوشنبه (۲۶ مهر ۱۴۰۰)کارشناس ارزیاب یونسکو به دنبال تدوین پرونده زنجیره‌ای ثبت جهانی کاروانسراهای ایران و به منظور بررسی مستندات پرونده کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت از این مجموعه تاریخی بازدید کرد.
فرماندار کهکیلویه
در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت:میراث فرهنگی و گردشگری از پیشران های شتاب دهنده و توسعه هر کشوری است.
دارا کریمی نژاد با اشاره به قدمت تاریخی کهگیلویه افزود:ثبت جهانی چنین اثری میتواند به توسعه گردشگری،جذب بودجه و شناسایی بیشتر شهرستان به کشور و جهان کمک کند.
محمد حسین طالبیان مسئول ثبت میراث جهانی ایران، اظهار داشت: ۵۶ کاروانسرا در ۲۵ استان کشور از سوی ارزیابان کمیته میراث جهانی یونسکو در حال بررسی و کارشناسی برای ثبت جهانی هستند.
وی با اشاره به اینکه کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت پنجاه و یکمین کاروانسراست که از سوی ارزیابان مورد بررسی قرار می گیرد گفت: پرونده این تعداد کاروانسرا سال ۹۸ برای بررسی مراحل ثبت جهانی به سازمان یونسکو ارسال شد.
طالبیان اظهارکرد: کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت یکی از بافت های تاریخی درجه یک کشور است که ظرفیت های مختلف ثبت جهانی را دارد.
وی کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت را یک کاروانسرای درون شهری دانست و افزود: این کاروانسرا هم از لحاظ عرصه و حریم وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کاروانسراها برای ثبت دارد.
مشاور وزیر میراث تصریح کرد: با ثبت جهانی این تعداد اثر یک پرونده زنجیره ای در ۲۴ استان کشور به عنوان کاروانسرای ایرانی راه اندازی خواهد شد.
طالبیان اضافه کرد: تاکنون ۸۰۰ کاوانسرا ثبت ملی و مستندات یکهزار کاوانسرا نیز وجود دارد.اجلاس میراث جهانی یونسکو برای ثبت این تعداد کاروانسرا تیرماه سال آینده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام