اجرای ۱۱۹ کیلومتر فیبر نوری روستایی و شهری در کهگیلویه وبویراحمد
اجرای ۱۱۹ کیلومتر فیبر نوری روستایی و شهری در کهگیلویه وبویراحمد
حسین کلانتری استاندار کهگیلویه وبویراحمد ظرف هفته جاری دیدارهای جداگانه ای در راستای حل مشکلات و توسعه این استان با برخی وزرا و مقامات کشوری از جمله وزرای راه و شهرسازی، صنعت ، معدن و تجارت ومحمد جواد آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات در تهران داشت.

استان کهگیلویه و بویراحمد که پیش از انقلاب از محروم ترین استان های کشور در زمینه خدمات مخابراتی و ارتباطی بود اکنون دارای زیرساخت های مناسبی است آنچنان که در برخی شاخص ها در کشور هم رکورددار است.

استاندار کهگیلوه وبویراحمد در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار رفع مشکل پوشش ارتباطی تلفن همراه در ۸۹ روستا و ۸۵ منطقه عشایری استان شد که آذری جهرمی در این راستا دستور ویژه صادر کرد.

جواد غلام پورمدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و عباس رسولی مدیرکل فناری اطلاعات استانداری کهگیلویه وبویراحمد کلانتری را در این دیدار همراهی کردند.

کلانتری در دیدار وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، بر ایجاد و راه اندازی مرکز توسعه کسب و کارهای دیجیتال در استان برای معرفی و استقرار سرمایه گذار و تجهیز پارک علم و فناوری استان تاکید کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مشکلات ارتباطی بیش از ۱۷۰ روستای استان، عنوان کرد: انتظار می رود در این زمینه اقدامات لازم از سوی وزارت ارتباطات انجام شود.

کلانتری همچنین خواستار حمایت از طرح های کاربردی دانشگاه یاسوج در راستای هوشمند سازی با استفاده از اینترنت اشیاء و بلاک چین در حوزه های مختلف محیط زیست، انرژی، گردشگری، کشاورزی، رای گیری الکترونیک شد.

آذری جهرمی نیز در این دیدار بر ارتقای ارتباط ۳۳ روستای کهگیلویه و بویراحمد به نسل سوم و چهارم تلفن همراه اشاره کرد و افزود: احداث ۳۳ ایستگاه تلفن همراه با اعتبارات وزارت ارتباطات از سوی شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل برای زیر پوشش قرار دادن ۱۱۸ روستای این استان اکنون در دست اجرا است.

ارتقای ارتباطات ۸۲ روستا به نسل های سوم و چهارم ، تسریع و شتاب بخشی ۴۸ روستا از سوی اپراتورهمراه اول ار محل اعتبارات ملی و همچنین اجرای ۱۱۹ کیلومتر فیبر نوری روستایی و بین شهری از جمله مصوبات و دستورات ویژه اذری جهرمی در راستای توسعه فناوری های ارتباطی در دیدارامروز با استاندار کهگیلویه وبویراحمد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بررسی پوشش ارتباطات در جاده های استان نیز گفت: هم ایک بالای ۸۲ درصد محورهای این استان دارای پوشش مناسب انتن دهی است که دستور پیگیری های لازم برای بهبود و افزایش میزان پوشش در جاده های استان نیز صادر شد.

جهرمی افزود: برنامه ریزی های نگاه ویژه ای نسبت به استان کهگیلویه و بویراحمد خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش از همکاری ها و هماهنگی های انجام شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در راستای توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و درخواست صدور دستورات مربوطه در این زمینه قدردانی کرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت ظرف یک سال گذشته تاکنون از ۵۱ درصد به ۸۴ درصد رسیده است.

غلام پور اظهار داشت: طی این مدت ضریب نفوذ تلفن همراه نیز از ۹۳/۶۷ درصد به ۹۶/۷۴ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد که تمام شهرهای استان تحت پوشش شبکه های ارتباطی نسل ۳ و ۴ قرار گرفته اند و امکان اتصال به اینترنت پرسرعت در ۲۳۲ روستا نیز فراهم شده است.

غلام پور با اشاره به برقراری اتصال تلفن همراه در ۳۴ روستای استان نیز گفت: امکان بهره مندی از تلفن ثابت در ۲۶۴ روستا فراهم شده است.

وی یادآور شد: ارائه تسهیلات از محل منابع داخلی و اشتغال پایدار روستایی و عشایری به میزان ۳۰ هزار و ۵۵۰ میلیون ریال و با پیش بینی اشتغال ۴۹ نفر ظرف یک سال گذشته تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات کهگیلویه وبویراحمد گفت: ارائه خدمات پولی و بانکی به روستاها از طریق نصب ۳۷ دستگاه خودپرداز و شروع به کار اپراتور دوم تلفن ثابت و رفع انحصار موجود از جمله اقدامات انجام شده در ۱۸ ماه اخیر در استان است.

کهگیلویه و بویراحمد ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از ۵۰ درصد آن در روستاها زندگی می کنند.