کهگیلویه و بویراحمد تنها استان فاقد باغ موزه دفاع مقدس است که با تخصیص اعتبارات ملی در سال جاری انتظار می‌رود استان صاحب باغ موزه دفاع مقدی شود.

کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمعیت بیشترین شهدا را در جنگ تحمیلی تقدیم انقلاب و نظام کرد اما با وجود افتخارآفرینی و رشادت‌های رزمندگان، کهگیلویه و بویراحمد تنها استان فاقد باغ موزه دفاع مقدس است.

طی نشستی در سال ۸۷ مصوب شد که باغ موزه دفاع مقدس در کنار رودخانه بشار شهر یاسوج و در مساحت ۱۲ هزار متر مربع احداث شود اما اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفت تا اینکه این پروژه سال گذشته کلنگ‌زنی شد.

احداث باغ موزه دفاع مقدس یکی از پروژه‌های مهمی است که مردم و مسوولان این استان انتظار دارند به سرانجام برسد تا جامعه و نسل پس از جنگ با رشادت‌ها و دلاوری‌های رزمندگان، ایثارگران و شهیدان والا مقام این استان آشنا شوند و آن را به اذهان بسپارند.

با گذشت ۱۰ سال از مصوب شدن احداث باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس در در نشست امروز برنامه‌ریزی هفته دفاع مقدس معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خبر خوبی از تخصیص اعتبار ملی به پروژه باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس داد که امیدواریم پایانی به همه سال‌های چشم‌انتظاری احداث این پروژه مهم باشد.

در این نشست علی شهابی‌فر ابتدا به اعتبارات بهسازی گلزارها و مراکز فرهنگی اشاره کرد و گفت: دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار ساماندهی گلزارها در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان تامین شد.

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعتبار یادمان شهدای گمنام را ۹۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این میزان اعتبار برای ۸ شهرستان استان تصویب و ابلاغ شده است.

وی به دغدغه نبود باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: سال گذشته مبلغی برای آغاز مطالعات باغ موزه اختصاص داده شد اما خوشبختانه این پروژه به همراه پروژه چهار محال و بختیاری سال جاری در ردیف پروژه ملی قرار گرفت و مبلغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون به استان اختصاص یافت.

این مسوول عنوان کرد: مسوولان مربوطه استان تلاش کنند تخصیص این مبلغ که در سطح ملی برای استان در نظر گرفته شده را اخذ کنند چرا که باغ موزه دفاع و مرکز فرهنگی دفاع مقدس همواره از دغدغه‌های استان بوده است.

در ادامه عزیز فیلی معاون امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه جزء استان‌ فاقد باغ موزه دفاع مقدس است، گفت: سال‌های گذشته زمین به این پروژه اختصاص داده شد اما عزمی برای جذب اعتبار و آغاز عملیات پروژه در استان وجود نداشته است.

وی ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبار ملی پروژه باغ موزه دفاع مقدس فعال و عملیات اجرایی آن آغاز شود، ضمن اینکه پروژه نیازمند ۱۲-۱۳ میلیارد تومان اعتبار است و علاوه بر مبلغ اختصاص یافته شده در ردیف‌های ملی، یک میلیارد هم از استان به پروژه اختصاص داده می‌شود تا عملیات احداث پروژه در سال جاری آغاز شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم که ریاست نشست برنامه‌ریزی هفته دفاع مقدس را بر عهده داشت موزه دفاع مقدس و مرکز فرهنگی استان را مهم دانست و گفت: عملیات اجرایی باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس آغاز شود.

حسین کلانتری با بیان اینکه همه مسوولان استان دلسوز هستند و برای آغاز این پروژه مهم همکاری و تلاش می‌کنند، گفت: پروژه دارای کد و ردیف ملی است. عملیات احداث باغ موزه آغاز شود وقتی کار شروع شود منابع هم به پروژه اختصاص می‌یابد.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه با چانه‌زنی در تهران و دعوت از مسوولان کشوری منابع پروژه حوزه دفاع مقدس را جذب می‌کنیم، گفت: تا قبل از هفته دفاع مقدس خاکبرداری این مرکز شروع و عملیات اجرایی آغاز شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: عزیز فیلی معاون امور عمرانی استانداری نماینده تام‌الاختیار من است و هر خواسته‌ و تصمیمی بگیرد خواسته و تصمیم من است و انتظار دارم مسوولان استان همکاری و همراهی کنند.