موانع ازدواج جوانان برداشته شود/ بخشی از کارهای فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد تعطیل است
موانع ازدواج جوانان برداشته شود/ بخشی از کارهای فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد تعطیل است
معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مشکلات اقتصادی عمده‌ترین مانع پیش‌روی ازدواج جوانان است که کمتر به آن پرداخته شده است.

سید جواد هاشمی در نشست شورای راهبردی جمعیت ثبت احوال،  با مهم خواندن امر ازدواج گفت: عمده‌ترین موانع ازدواج مسائل اقتصادی است که کمتر  به این مقوله پرداخته‌ شده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد کاهش ۱۲.۷ درصدی ازدواج و افزایش ۱۲.۱ درصدی طلاق در استان را نگران کننده دانست و افزود: این آمارها برای استانی که هنوز بافت قبیله‌ای و عشیره‌ای دارد نگران کننده است‌

وی خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در استان فکر اساسی شود، گفت: این ناهنجاری‌ها که بخشی به خاطر مسائل اقتصادی و بخش دیگری مسائل فرهنگی است زندگی سنتی ما را تحت شعاع قرار داده است.

هاشمی ادامه داد: بخشی از کارهای فرهنگی در استان تعطیل شده است، از سخنرانان، وعاظ
و صاحب‌نظران می‌خواهیم به طور جدی به این مقوله بپردازند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: آمار طلاق در استان را که دیدم بسیار نگران شدم، جامعه دانشگاهی در این خصوص ورود کند و طرح و ایده ارائه دهد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری استان با تاکید بر اینکه موانع ازدواج در استان باید برداشته شود گفت: متاسفانه تعداد مراکز مشاوره ازدواج و طلاق در استان کم است. البته فرهنگ استفاده از مشاوره در استان نهادینه نشده که اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

 هاشمی بیان کرد: استان با مشکل دیگری به‌نام مهاجرت مواجه است که اصلا مدیریت نشده، علی‌رغم همه خدمات ارائه شده نظام حتی در دورترین نقاط استان، شاهد مهاجرت خصوصا به مرکز کهگیلویه و بویراحمد هستیم که بخشی برای اشتغال بوده اما موجب رشد حاشیه‌نشینی و آسیب‌های همراه حاشیه‌نشینی شده است.

هاشمی بیان کرد: خرده فرهنگ‌هایی اصول اساسی زندگی سنتی ما را تحت شعاع قرار داده باید این خرده‌ فرهنگ‌های غلط از بین برود.وقتی شنیدم در استان خانه سالمندان وجود دارد شدیدا متاثر شدم در گذشته پدران و مادران کنار فرزندان زندگی می‌کردند اما متاسفانه امروزه برعکس شده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: دولت برای درمان ناباروری مبلغ قابل توجهی اختصاص داده که سهم استان کهگیلویه و بویراحمد برای درمان ناباروری زوجین جذب شود.

انتهای پیام/