معاون رییس جمهور در جلسه مشترک با نماینده و مسئولان استان کهکیلویه و بویر احمد خواستار سرعت بخشی به اقدامات اجرایی برای بهبود وضعیت این مناطق شد.

معصومه ابتکار در جلسه مشترک با آذر صفایی نیا مدیرکل امور بانوان استانداری و جهانگیر افشانده مدیر بهزیستی کهگیلویه و بویر احمد، همچنین عدل هاشمی پور نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه، لنده، چرام و بهمئی با اشاره به مشکلات مناطق محروم خواستار سرعت بخشی به اقدامات اجرایی برای بهبود وضعیت این مناطق شد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به رسیدگی مسئولین به مشکلات منطقه دیشموک و تشکر از تلاش های آقای اسماعیل آذری گفت: معاونت بیش از یکسال است که پیگیر مسائل این منطقه بوده و از جمله در زمینه ساخت خوابگاه دختران و استقرار مراکز مشاوره ای اورژانس اجتماعی اقدام کرده و پیگیر است.

آذر صفایی نیا در این دیدار با تاکید بر اینکه مناطق محروم شهرستان کهگیلویه مانند دیشموک نیازمند توجه جدی هستند، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت این موضوع استاندار در اولین سفر خود، دیشموک را در اولویت قرار داده و با بازدید از روستاهای محروم این بخش از نزدیک با اهالی این روستاها دیدار داشته است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از همه جهات توسعه زنان این بخش مورد مطالعه قرار گرفته و آموزش در حوزه های مهارت های زندگی، باور های دینی، ارتباط بین نسلی، فرزند پروری و جشنواره های ورزشی در دستور کار است، گفت: کمیته امداد و آموزش و پرورش در مورد وضعیت دخترانی که از تحصیل بازمانده اند و تسهیل شرایط زندگی آنها بررسی ها و اقداماتی انجام داده اند که این رویه ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی اقدامات زیرساختی برای بخش را در حوزه برنامه بلند مدت آغاز کرده اند، عنوان کرد: برای ساخت خوابگاه نیز مراحل تهیه زمین با همکاری معاونت عمرانی از طریق کارگروه امور زیربنایی در دست اقدام است.

صفایی نیا خاطرنشان کرد: دفتر بانوان و خانواده استانداری با پیگیری این موارد و حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، طرح تاب آوری اجتماعی با محوریت مناطق محروم کهگیلویه را در دست اجرا دارد.

عدل هاشمی پور نماینده مردم کهگیلویه، لنده، بهمئی و چرام در مجلس نیز با تاکید بر اینکه مردم بخش دیشموک از محرومیت های بسیاری رنج می برند، خواستار تاسیس اورژانس اجتماعی در این منطقه شد و گفت: باتوجه به اینکه ایجاد اورژانس در دیشموک فاقد شرایط قانونی تاسیس است انتظار می رود این پایگاه به صورت ویژه و تا پایدار بودن شدت این آسیب ها در منطقه برقرار باشد.

هاشمی پور برقراری مستمری، افزایش مستمری از محل قدیم و هدفمندی یارانه ها را برای جامعه هدف شهرستان کهگیلویه به ویژه بخش دیشموک و نیز پشت نوبتی ها مطرح کرد.

وی بیان کرد: انتظار می رود معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نسبت به اجرای برنامه های خوب و موثر خود از جمله اشتغال زنان روستایی، طرح ارمغان و پیگیری دستبند الکترونیکی با قوه قضاییه در شهرستان کهگیلویه و بخش دیشموک اقدام کنند.

جهانگیر افشانده رئیس بهزیستی شهرستان نیز با اشاره به برگزاری نشست هایی در خصوص مشکلات و آسیب های اجتماعی موجود در بخش دیشموک در شورای این بخش، گفت: تصمیماتی در این راستا گرفته شد.

وی عنوان کرد: متقاضیان تاسیس مرکز خدمات مشاوره ای و روان درمانی مقیم بخش به این اداره مراجعه کردند و فرآیند اعطاء موافقت و صدور پروانه فعالیت و راه اندازی آنها انجام می شود.

افشانده همچنین تاسیس سمن های محلی را از اولویت های واگذاری طرح های آگاه سازی و آموزش مهارت های ارتباطی و اجتماعی دانست و افزود: همواره این موضوع را از طریق بخشداری و نهادهای مرتبط پیگیری کردیم.

وی بر دایر بودن نمایندگی بخش دولتی بهزیستی و کلینیک خصوصی جهت شناسایی بیشتر آسیب ها و مشکلات مردم دیشموک در این منطقه اشاره کرد و گفت: پایگاه خدمات اجتماعی طی دو هفته دیگر در این بخش راه اندازی می شود.

افشانده بیان کرد: بهزیستی شهرستان در راستای خدمات دهی مطلوب به مردم این منطقه از چند سال پیش از تسهیلگران در آن بخش استفاده می کند.

وی همچنین اعطای تسهیلات اشتغال زایی به جامعه هدف بدون قطع مستمری و نیز به بهبود یافتگان اعتیاد را از دیگر خدمات بهزیستی عنوان کرد.

افشانده در بخش دیگری از سخنانش از توجه ویژه معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به مشکلات و آسیب های مناطق محروم بویژه کهگیلویه و بخش دیشموک و نیز زحمات و دغدغه های مدیر کل امور بانوان استان تقدیر و تشکر کرد و افزود: پیگیری های مستمر مدیرکل بانوان و نیز تلاش شبانه روزی نماینده مردم جهت رفع محرومیت زدایی و توسعه زیرساخت ها قابل تقدیر است.

رئیس بهزیستی کهگیلویه به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به رفع محرومیت زدایی اشاره کرد و گفت: بی سابقه ترین خدمات در حوزه بهزیستی از جمله افزایش چهارصد درصدی دریافتی مددجویان، تحت حمایت قرادادن پشت نوبتی ها، اعطای تسهیلات اشتغالزایی، کمک های بلاعوض ساخت مسکن، پرداخت هزینه ژنتیک بیماران و بیش از یکصد و پنجاه خدمت دیگر در این دولت به مردم و جامعه هدف ارائه می شود.