دیشموک به عنوان پایلوت توسعه «گیاهان دارویی» به کشور معرفی شود
دیشموک به عنوان پایلوت توسعه «گیاهان دارویی» به کشور معرفی شود
جلال دانش از فعالین اجتماعی کشور گفت: دیشموک دارای ظرفیت و پتانسیل‌های زیادی است که ین توان این بخش را با عنوان پایلوت توسعه گیاهان دارویی ازجمله کرفس و موسیر و حتی دیگر گیاهان دارویی به کشور معرفی شود.

نشست تخصصی یاوران دیشموک باهدف محرومیت‌زدایی بخش دیشموک با حضور شخصیت‌های مختلف حقیقی و حقوقی و مسئولان کشوری، باهمت موسسه ملی مرهم در تهران برگزار شد.
جلال دانش از فعالین اجتماعی کشور در این نشست به نکات مهمی اشاره و اظهار کرد: نسبت به اتفاقات و آسیب‌های اجتماعی در دیشموک باید تدبیر و راهکار فوری اندیشیده شود.
دانش افزود: دیشموک دارای ظرفیت و پتانسیل‌های زیادی است که ین توان این بخش را با عنوان پایلوت توسعه گیاهان دارویی ازجمله کرفس و موسیر و حتی دیگر گیاهان دارویی به کشور معرفی شود.
وی با توجه به وضعیت نامساعد معضلات اجتماعی در این بخش محروم گفت: سرفصل‌های مشخص تعیین و باید در خصوص خرده‌فرهنگ‌ها و وضع نامساعد فعلی ستاد بحران مشخص و با تشکیل تیم‌های تخصصی به صورت عملی، دیشموک از وضعیت بحرانی خارج شود.
ما باید چشم‌اندازی تعریف کنیم و اگر قرار است کاری برای دیشموک انجام شود در برنامه پیش رو این‌طور تدبیر کنیم که از تاریخ این جلسه یعنی ۲۷ /۴/ ۹۸ تا سال ۱۴۰۰ توانسته‌ایم چه کاری برای رفع مشکلات و معضلات این بخش محروم و مستعد انجام دهیم.
دانش گفت: برای دیشموک حرکتی اساسی که محرومیت رفع شود نشد، بالأخره برآیند همه کارهایی که تاکنون انجام شد وضع فعلی است. البته نه اینکه خدمات نادیده گرفته شود اما متناسب با ظرفیت طبیعی این منطقه باید اقدامات اساسی صورت مپذیرفت که باید بگوییم ما و همه متصدیان موفق نبوده‌ایم.
وی گفت: فرهنگ مردم دیشموک عشیره‌ای است و ما باید مناسب وضعیت بومی برنامه‌ریزی کنیم.
دانش بابیان اینکه؛ تسهیلات اشتغال‌زایی به صورت منظم و هدفمند برنامه‌ریزی و اعطا شود، افزود: اعطای تسهیلات باید مولدزا و در جهت اشتغال پایدار باشد.
وی به رودخانه رودسمه اشاره و از عدم توجه صداوسیما به جاذبه‌های گردشگری رودخانه‌های زیبای رودسمه انتقاد کرد و گفت: پمپاژ رودسمه عملیاتی شود تا باعث توسعه و پیشرفت و اشتغال گردد و این منطقه بکر و زیبا می‌تواند محل فوق‌العاده جذابی برای گردشگری و توریسیم داخلی شود اگر صداوسیما استان به این مسئله توجه مناسبی داشته باشد؛ آب پرحجم و نعمت خدادادی که می‌تواند این منطقه را آباد کند به سرزمین‌های خوزستان بدون اینکه کمترین بهره‌ای از آن بشود سرازیر می‌شود.
دانش اظهار کرد: در دیشموک پتانسیل و ظرفیت پرورش و کاشت فوق‌العاده گیاهان دارویی وجود دارد که باید موردتوجه قرار بگیرد.
به‌عنوان‌مثال فردی در دیشموک در یک روستا به کشت موسیر مبادرت کرد و از زمینی با متراژ حدود ۲ هزار متر ۸۰ گونی معادل ۴ تُن موسیر برداشت کرد که اگر هر کیلو موسیر حتی ۲۰ هزار تومان به فروش برسد چیزی حدود ۸۰ میلیون یک خانواده می‌تواند در سال آورده اقتصادی داشته باشد در صورتی که قیمت این محصول تا ۴ برابر در مراحل مختلف ارزش افزوده می‌تواند داشته باشد.
این فعال اجتماعی ادامه داد: بنابراین ما باید فرهنگ کارآفرینی را در دیشموک جدی بگیریم چراکه مردم اکثراً خبر از این پتانسیل مهم ندارند و مهم‌ترین کار فرهنگی در بعد کارآفرینی این است که نام دیشموک را با نام #دیشموک_شهر_موسیر برند سازی کنیم.
دانش اذعان کرد: چشم‌انداز دیشموک تعیین و مشخص شود.
دانش بابیان اینکه؛ برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک برنامه‌ریزی دقیق شود افزودند: ما باید برای اقتصاد پایدار از تجربه چین در مدیریت هر خانوار یک بنگاه اقتصادی الگوبرداری کنیم و اگر قرار است تسهیلاتی به دیشموک اختصاص یابد با نظارت دقیق به تولید منجر شود وگرنه قضیه معکوس خواهد شد به نحوی که اگر تا الآن فقرا و نیازمندان بی‌بضاعتی داشتیم از این پس نیازمندان بدهکاری خواهیم داشت که بدهکاری وام نیز به مشکلات آن‌ها افزوده شد.