بررسی علت آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌های زاگرس در مجلس+تصاویر
بررسی علت آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌های زاگرس در مجلس+تصاویر
در پی تذکر شفاهی سید محمد موحد به رئیس جمهور در مورد آتش سوزی اخیر جنگل های زاگرس بعدازظهر امروز نمایندگان زاگرس نشین در مجلس شورای اسلامی با جمعی از مدیران محیط زیست، منابع طبیعی و مدیریت بحران کشور نشستی برگزار کردند

پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک؛ در این دیدار های آتش سوزی های اخیر در جنگل های زاگرس مورد بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موحد در این دیدار با بیان این موضوع که ارزش و اهمیت منطقه حفاظت شده خائیز یکی از زیستگاه های جانوران و رویشگاه گیاه دارویی بوده است، متاسفانه در آتش سوزی های اخیر ضربه عظیمی به این سرمایه ملی وارد شده است.

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده گفت: متاسفانه در چندین سال اخیر جنگل های زاگرس طعمه حریق می شود و سالانه بخش عظیمی از این جنگل ها بی گناه بلوط از بین می رود.

وی با انتقاد از نبود امکانات کافی و تجهیزات اطفاء حریق تصریح کرد: وقتی بعد از ۵ روز نیروهای امدادی توانستند به سختی آتش را مهار کنند، ولی اگر امکانات تجهیزات مناسب در اختیار آنها بود شاید در همان روزهای ابتدایی این آتش مهار شده بود و حجم عظیمی از کوه خائیز و جانوران و گیاهان نجات پیدا می‌کرد.

موحد با بیان اینکه امیدوار است در آینده نزدیک تمامی امکانات و تجهیزات به استان های زاگرس نشین تخصیص داده شود گفت: این جنگل ها سرمایه هستند که  دوباره به آسانی احیا نشود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار تشکیل کمیته ی برای بررسی آتش سوزی های اخیر زاگرس شد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در این نشست گفت: طی چند روز گذشته متاسفانه شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده و پراکنده ای در منطقه زاگرس بودیم که اعتراض نمایندگان مجلس را در پی داشت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آغاز و شروع راه اندازی مجلس یازدهم هستیم و هنوز کمیسیون‌ها شکل نگرفته است بنابراین تصمیم گرفته شد که بنده به عنوان هیات رئیسه مجلس به این موضوع ورود کنم.

وی ادامه داد: از دستگاه‌های متولی مانند سازمان محیط زیست، جنگل ها و مراتع، NGO های مرتبط، سازمان‌های مردم نهاد، وزارت دفاع و نمایندگان استان‌های زاگرس‌نشین درخواست کردیم که در نشست امروز حاضر و هر کدام از دستگاه‌های گزارش‌هایی را ارائه کردند و نمایندگان هم اعتراضات خود را در رابطه با عدم حضور بهنگام، کمبود امکانات و تجهیزات و منابع ملی مطرح کردند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم یادآور شد: ۴ نفر از نمایندگان حاضر در نشست امروز با توجه به بحرانی بودن اوضاع مامور شدند که به صورت ویژه از طرف مجلس موضوع را پیگیری کنند و از سویی تذکرات لازم به دستگاه‌های دولتی و اجرایی داده و در نهایت مقرر شد که نشست دیگری را برگزار کنیم زیرا دستگاه‌های حاضر در نشست امروز کمبود و عدم اختصاص منابع مالی و بودجه‌ای را توسط سازمان برنامه و بودجه مشکل عمده می‌دانستند و اقدامات مدیریتی و حاکمیتی را هم باید وزارت کشور انجام دهد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: قرار شد نمایندگان مامور شده کار را جلو ببرند و برای جمع‌بندی موضوع نشسست دیگری خواهیم داشت تا بررسی کنیم که چه کار ویژه‌ای انجام دهیم البته نیاز به سازمان‌هایی داریم که وظیفه شان اطفای حریق باشد که این مهم در پروژه ای تحت عنوان زاگرس مرکزی تعریف شده و باید بتوان پروژه را با قدرت جلو برد تا بتوان از آن به عنوان پایگاه مهار آتش در منطقه زاگرس استفاده کرد و مجلس هم برای رسیدن به نتیجه مطلوب بحث های عمرانی و منابع مالی آن را پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام /م:آ