افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند ناقل نیستند
افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند ناقل نیستند
یک متخصص ایمونولوژی گفت: افرادی که واکسن تزریق می‌کنند ناقل نبوده و نیاز به قرطینه ندارند.
یک متخصص ایمونولوژی گفت: افرادی که واکسن تزریق می‌کنند ناقل نبوده و نیاز به قرطینه ندارند.
به گزارش کبنا به نقل از مشرق، مرضیه توکل با اشاره به نکاتی درباره واکسن کرونا، گفت: افرادی که واکسن تزریق می‌کنند ناقل نبوده و نیاز به قرطینه ندارند، افرادی که به داروها حساسیت دارند هم قبل از تزریق واکسن باید با فوق تخصص آلرژی مشورت کنند.
او افزود: گذشت پنج ماه از تزریق دوز دوم واکسن کرونا سطح آنتی بادی‌ها کاهش می‌یابد، اما ایمنی سلولی با قدرت و قوت در برابر ویروس عمل می‌کند، بیشترین میزان ایمنی زمانی در فرد ایجاد می‌شود که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده باشد و همچنین دو دوز واکسن را نیز دریافت کرده است.
توکل گفت: کسی قبلا مبتلا به کرونا شده باشد منعی برای دریافت واکسن ندارد، ولی باید شش الی هشت هفته از بهبودی کرونا گذشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: شایعترین عارضه در واکسن‌ها، واکنش موضعی مانند درد یا قرمزی در محل تزریق واکسن و تب و سر درد است که به سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.
متخصص ایمونولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان این که اقدام خاصی پس از تزریق واکسن نیاز نیست گفت: فقط در شرایطی که فرد تب داشت می‌تواند از داروهای تب بر استفاده کند، استحمام پس از تزریق واکسن هم منعی ندارد.
توکل افزود: افرادی که به مواد غذایی خاصی آلرژی دارند می‌توانند واکسن را بدون محدودیت دریافت کنند؛ افرادی که از داروی متوتروکسات استفاده می‌کنند دو هفته قبل و دو هفته پس از مصرف دارو واکسن را نباید دریافت کنند، افرادی که داروی پردنیزولون مصرف می‌کنند اگر دوز دارو کمتر از ۷.۵ میلی‌گرم در روز باشد نیازی به قطع دارو قبل یا بعد از دریافت واکسن نیست.
او افزود: هیچ شواهدی وجود ندارد که واکسن کرونا سبب مثبت شدن تست کرونا می‌شود. واکسن‌ها هیچ تاثیری بر قدرت باروری افراد ندارند و ایمنی واکسن‌ها حداقل دو هفته پس از تزریق دز دوم ایجاد می‌شود.
متخصص ایمونولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: توصیه می‌شود تمام افراد هر نوع واکسنی که در دسترس بود تزریق کنند و هیچ محدودیتی نیز برای تزریق واکسن‌ها وجود ندارد.
توکل افزود: افرادی که پس از دریافت دز اول واکسن دچار واکنش‌های حساسیتی شدید (آنافیلاکسی) شده‌اند باید با مراجعه به فوق تخصص آلرژی در مورد آن‌ها تصمیم گیری شود.