ازفاجعه بیروت بهره‌برداری سیاسی نشود/هدف از اتهام‌زنی به حزب‌الله
ازفاجعه بیروت بهره‌برداری سیاسی نشود/هدف از اتهام‌زنی به حزب‌الله
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان آغاز شد

پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک؛ دبیرکلحزب الله لبنان با تأکید بر لزوم عدم بهره برداری سیاسی از فاجعه انفجار بیروت، گفت: برخی به دروغ این فاجعه را ناشی از انفجار انبارهای تسلیحاتی حزب الله اعلام کردند تا آن را تخریب کنند.

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی گفت واقعیت این است که من چند روز پیش از انفجار بیروت قصد داشتم درباره مسائل مربوط به درگیری‌های مرزی بین اسرائیل و وقایع دیگر مانند رای دادگاه بین المللی رفیق حریری صحبت کنم که به یکباره فاجعه بیروت اتفاق افتاد و سخنرانی ام را به تعویق انداختم. اکنون نیز تنها درباره این فاجعه سخن خواهم گفت.

فاجعه بیروت پیامدهای خطرناکی به دنبال دارد

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه اظهار داشت: من از همینجا به خانواده های قربانیان این فاجعه بزرگ تسلیت می گویم و برای بازماندگان نیز آرزوی شفای عاجل دارم. واقعیت آن است که این حادثه در تاریخ معاصر لبنان بی سابقه بود و ما بسیار امیدوار هستیم که بتوانیم خیلی زود پیامدهای خطرناک آن را پشت سر بگذاریم.

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: فاجعه انفجار «بیروت» پیامدهای خطرناکی در زمینه‌های مختلف خواهد داشت. آنچه که اتفاق افتاد یک حادثه استثنائی در تاریخ معاصر لبنان بود. لذا باید به صورتی کاملاً استثنائی در عرصه های مختلف روانی، سیاسی و رسانه ای با چنین حادثه ای برخورد کرد. حضور ملت در کنار دولت و حضور سریع هیئت ها و موسسات مدنی در این فاجعه برجسته بوده است.

تمامی تجهیزات و نیروهای حزب الله در اختیار دولت قرار دارد

وی در ادامه با اشاره به موج ابراز همدردی ها و همبستگی ها با دولت و ملت لبنان پس از فاجعه بزرگ انفجار بیروت، تصریح کرد: ابراز همبستگی های گسترده و اعلام آمادگی طرف های مختلف برای همکاری با لبنان و ارائه کمک به لبنانی ها پس از انفجار بندر بیروت، بیش از همه چیز توجهات را به سمت خود جلب کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که این حزب و همه نیروها و کادر و تجهیزات آن در اختیار دولت است تا این بحران را پشت سر بگذارد. وی اظهار داشت که حزب‌الله آماده است در قضیه اسکان و پناه دادن به خانواده‌های بی‌پناه و تهیه مسکن جایگزین برای آن‌ها مشارکت و همکاری کند.

سید حسن نصرالله با تأکید بر اینکه حزب الله تمامی امکانات در نزد خود را برای کمک به دولت پس از فاجعه به بیروت بسیج خواهد کرد، گفت: حزب الله در مسأله اسکان دادن به خانواده‌های بی‌پناه و نیز مشارکت در دیگر زمینه ها برای عبور از وضعیت فعلی از آمادگی کامل برخوردار است. صراحتاً اعلام می کنم که تمامی نیروها و تجهیزات حزب الله برای عبور از بحران در اختیار دولت قرار دارد.

رسانه ها و شخصیت های سیاسی به دروغ حزب الله را متهم ساختند

وی در ادامه گفت: پس از فاجعه بیروت ما شاهد حجم بالایی از ابراز همبستگی ها در سطح جهانی بودیم. یکی از مهمترین اتفاقات سفر رئیس جمهور فرانسه به لبنان بود. ما در این روزها به هر دیدار و کمکی نگاه مثبتی داریم. با با نگاه مثبت به هر گونه ابراز همبستگی و همدردی می نگریم. از هر سفری به لبنان استقبال می کنیم.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: فضای خارجی را مثبت ارزیابی می کنیم. این فضای خارجیِ مثبت فرصتی را در برابر لبنان قرار داده است تا از وضعیت محاصره و درد و رنج هایی که دارد، خارج شود.

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات خصمانه برخی رسانه های عرب زبان علیه حزب الله اشاره کرده و گفت: با کمال تأسف باید بگویم که از همان ساعت اولیه وقوع انفجار برخی رسانه های داخلی و رسانه های منطقه ای که البته برخی شخصیت های سیاسی نیز با آنها همراه شدند، روایت پیش‌داورانه خود را مطرح ساخته و مدعی شدند که انفجار، ناشی از انبارهای تسلیحاتی حزب الله بوده است!

تخریب حزب الله؛ هدف اصلی از اتهام زنی ها

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: هدف این رسانه ها و شخصیت های سیاسی از مطرح ساختن ادعاهایی از این دست، این بود که ملت لبنان را علیه حزب الله تحریک کنند. هدف، تخریب حزب الله بود. این بالاترین سطح از ظلمی بود که علیه حزب الله مرتکب شدند. من صراحتاً و با قاطعیت وجود هرگونه انبارهای تسلیحاتی و مواد منفجره متعلق به حزب الله در بندر بیروت را رد می کنم. حزب الله نه در گذشته و نه اکنون چنین انبارهایی در بندر بیروت در اختیار نداشته است.

وی اظهار داشت: لازم است بیان کنم که حزب الله خود جزئی از این ملتِ مصیبت‌زده به دنبال فاجعه بیروت است. ما پیشتر هم شاهد اتخاذ این دست از مواضع کینه توزانه بوده ایم. کسانی که چنین اتهاماتی را مطرح می سازند می خواهند آنقدر دروغ بگویند تا در نهایت مردم حرف آنها را باور کنند. این نهایتِ مظلومیت حزب الله است. تحقیقات ثابت خواهد کرد که حزب الله هیچگونه تسلیحات و مواد منفجره ای در بندر بیروت نداشته است.

ما می دانیم در بندر حیفا چه خبر است؛ این جزئی از معادله بازدارندگی است

نصرالله تأکید کرد: درباره این مسأله نیز که مدعی هستند مدیریت بندر بیروت برعهده حزب الله است باید بگویم که چنین چیزی درست نیست. ما هیچگونه مدیریتی بر بندر بیروت نداریم و اساساً نمی دانیم چه چیزهایی در این بندر نگهداری می شود. حزب الله ممکن است بیش از بندر بیروت، بداند که چه چیزهایی در بندر حیفا وجود دارد و این جزئی از معادله بازدارندگی ماست.

دبیرکل حزب الله در ادامه عنوان کرد: از ملت لبنان می خواهم تا زمانی که حقایق روشن شد، محاکمه دروغ پردازان را خواستار شود. متأسفانه باید گفت که از این حادثه بزرگ یعنی انفجار مهیب بیروت بهره برداری های سیاسی صورت می گیرد. ما معتقدیم که اکنون اصلاً زمان مناسبی برای تسویه حساب های سیاسی و فرقه ای نیست. در جریان تحقیقات درباره این حادثه بزرگ نباید اجازه دهیم کسی چیزی را پنهان سازد و یا کسی از مقصران حمایت کند.

عاملان فاجعه بیروت با قاطعیت به دست عدالت سپرده شوند

سید حسن نصرالله همچنین بیان کرد: در جریان روند تحقیقات و فرایند محاکمه مقصران وقوع فاجعه بیروت، عدالت و حقیقت باید بیش از هر چیز دیگری وجود داشته باشند. نمی توان این حادثه بزرگ را فراموش کرد و یا آن را نادیده گرفت.

وی در ادامه تأکید کرد: باید حقیقت مشخص شده و عاملان این حادثه محاکمه شوند. از دولت لبنان می‌خواهم که با نهایت جدیت و قاطعیت با این مسأله برخورد کند. این مسأله اصلاً پیچیده نیست؛ تحقیقات به زودی پایان می یابد و عاملان فاجعه بیروت مشخص می شوند. اگر حقیقت به صورت شفاف مشخص نشود، لبنان با بحرانی تحت عنوان بحران موجودیتی مواجه خواهد شد.

جنگ‌افروزان در برابر مقاومت به نتیجه نمی‌رسند

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان سخنان خود نیز افزود: خطاب به تمامی کسانی که با دستاویز قرار دادن فاجعه بیروت وارد نبرد با حزب الله و محور مقاومت شده اند، صراحتاً می گویم که به هیچ نتیجه ای نخواهند رسید. مقاومت با قدرت، پشتوانه مردمی و جایگاه منطقه ای که از آن برخوردار است بسیار بزرگتر از آن است که برخی از افرادِ ظالم، کذّاب و جنگ طلب بتوانند خدشه ای به آن وارد سازند.

وی در ادامه تأکید کرد: تا به امروز خیلی ها تلاش کردند تا در لبنان جنگ داخلی ایجاد کنند اما همواره در تحقق این خواسته شوم خود شکست خوردند. از این پس نیز آنها به نتیجه نخواهند رسید و مجدداً متحمل شکست خواهند شد. در پایان می توانم بگویم که ما از این توانایی برخوردار هستیم تا قوی تر از گذشته از بحران کنونی خارج شویم.

انتهای پیام /م:آ