حسرت زیارت در گلزار شهدای دهدشت
حسرت زیارت در گلزار شهدای دهدشت

وضعیت نامناسب گلزار شهدای دهدشت امکان حضور والدین شهدا برای زیارت قبور شهدا را با سختی همراه کرده است؛ این در حالی است که رفع مشکل برق این زیارتگاه سال‌هاست در انتظار تحقق وعده‌های مسؤولان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک به نقل از خبرگزاری فارس از کهگیلویه، گلزار شهدا تجلی حماسه ماندگار هشت سال دفاع مقدس است قبور مطهر قهرمانان آرمیده در این مکان زیارتگاه اهل یقین است.

یکسان سازی قبور شهدا تحت عناوین ساماندهی، بهسازی، همسان‌سازی، زیباسازی و مناسب‌سازی اجرا و سال‌ها به یکی از مباحث چالش‌برانگیز در گلزارهای شهدا تبدیل شد.

از گلایه والدین شهدا نسبت به تخریب قبور تا از بین بردن آثار و ویترین‌های بالای قبرها طرح یکسان‌سازی را در زیباسازی گلزارها شکست خورده نشان داد. سیاست غلط یکسان‌سازی سال ۸۳ در هیئت دولت به تصویب رسیده و کار مستمر برای ساماندهی آغاز شده بود.

سنگ‌های هم اندازه و هم‌رنگ جای قطعات پرخاطره قبور شهدا را گرفت و سالنی بی‌روح که پر از سنگ‌های یک دست بود به جای ماند.

گلزار شهدای دهدشت با ۱۰۵ قبر شهید قبل از ساماندهی دارای ویژگی‌های خاصی بود که این مکان مقدس را به موزه دفاع مقدس تبدیل کرده بود، یکسان‌سازی این گلزار سال ۸۷ به بهره‌برداری رسید.

نصب تابلویی از شناسنامه هر شهید و حجله‌ای که وصیت‌نامه، پلاک و یادگارهایی از شهدا را در خود جای داده بود حس و حال معنوی و زبان گویایی از دفاع مقدس داشت و گوشه‌ای از تاریخچه و حماسه‌های دفاع مقدس را نشان می‌داد.

با اجرای طرح یکسان سازی قبور شهدا گنجینه معنوی در گلزار شهدا از بین رفت. نه عکسی مانده است و نه ویترینی؛ مزارهایی ماند با سطح یکسان و سقفی که در بارندگی‌ها از آن آب چکه می‌کند و در تابستان شدت گرما اجازه زیارت نمی‌دهد؛ علاوه بر این در سایه ضعف نظارت در نگهداری طی دو سال اخیر تجهیزات این مکان به سرقت رفته است.

ساماندهی ناقص گلزار شهدا مشکلاتی ایجاد کرده که با گذشت سال‌ها همچنان باقی مانده است و عزم راسخی برای پیگیری و رفع مشکلات وجود نداشته است.بازار غباروبی و عطرافشانی پر سرو صدا اما همیشه داغ است! و در گزارش عملکردهای هر مسؤول در مناسبت‌های تقویمی خوب رنگ و رو دارد.

بارها از مشکل سیستم سرمایشی و گرمایشی گفته شد و برای رفع آن وعده‌های بی‌سرانجامی از سوی مسؤولان و متولیان در رسانه‌ها هم مطرح شد اما در سایه عدم پیگیری متولیان امر آنچه بیش از پیش نمود دارد مشکلاتی است که هر روز بیشتر می‌شود.

حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر خرداد ۱۳۹۹ در بازدید از گلزار شهدا با ابراز تأسف از وضعیت موجود در این مکان فرهنگی گفته بود: چنین وضعی زیبنده نام شهیدان و فرهنگ این دیار نیست.

امام جمعه شهرستان کهگیلویه افزود: گلزار شهدا نماد شکل‌گیری ارزش‌های انقلاب است و ایجاد یک فضای مناسب برای حفظ این ارزش‌ها ضرورت دارد.

وی طی تماس تلفنی با مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان خواستار تسریع در بررسی مشکل برق گلزار شهدای دهدشت شد.بلافاصله بعد از این تماس رئیس شرکت برق ناحیه کهگیلویه در محل حاضر شد و برای نصب ترانس فشار قوی برنامه‌ریزی کرد.تابش‌نژاد در آن بازدید قول داد کار نصب ترانس از همین هفته آغاز خواهد شد.

با وجود همکاری اداره برق در نصب ترانس اما معارضات اجتماعی تاکنون اجازه انتقال کابل و تقویت ولتاژ نداده است، این در حالی است که انشعاب برق گلزار نیز اسیر مشکلات و کاغذبازی‌های اداری شده است.

اختلاف نظر بنیاد شهید و اداره برق در رایگان بودن انشعاب برق باعث شده همچنان به موضوع حل نشدنی باقی بماند.

و حالا در نشست دیگری امام جمعه خواستار تعیین تکلیف برق گلزار شهدا شد و برای رفع این مشکل بازه زمانی یک هفته معین کرد.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر با انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مشکلات گلزار شهدا گفت: مسؤولانی که بر صندلی مدیریت تکیه زده‌اند متوجه باشند این منصب به برکت خون شهدا حاصل شده است.

امام جمعه دهدشت اظهار داشت: اینکه والدین شهدا به علت وضعیت نامناسب گلزار نمی‌توانند بر مزار فرزند خود حاضر شوند مایه شرمساری است تا کی باید شرمنده گلایه‌های مادران شهدا باشیم.

وی در واکنش به صحبت‌های رئیس بنیاد شهید که گفته بود ما تلاش کردیم اما زورمان نرسید، ادامه داد: بنیاد شهید به عنوان متولی خانواده شهدای موظف است رسیدگی کند و زورم نمی‌رسد پاسخ قانع کننده‌ای نیست.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته با رایزنی مسؤولان استانی اقداماتی برای برطرف شدن مشکلات انجام گرفت، تأکید کرد: چرا مدیران شهرستان پیگیری نکردند؟ شهرداری، بنیادشهید و اداره برق ظرف یک هفته مشکل برق گلزار شهدا را حل کنند.

انتهای پیام/۸۲۰۱۶