در پی سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه رقم خورد

 استاندار همدان در دیدار با معاون اول رئیس جمهور: ازدولت جهت اجرای بهتر رویداد۲۰۱۸ و راه اندازی موزه غرب کشور انتظار همکاری داریم/ : درشرایط فعلی که دشمن ایران هراسی می کند میزبانی از دو رویداد جهانی وآسیایی درهمدان به نمایندگی ازایران، توفیق بزرگی برای کشوراست.

به گزارش خبر دیشموک به نقل از ایرنا، محمد ناصر نیکبخت   درجلسه هماهنگی رویدادهمدان ۲۰۱۸باحضورمعاون اول رییس جمهور گفت: همدان بارویداد۲۰۱۸جهانی خواهدشد وی افزود: در سالهای اخیر و درجهت توسعه زیرساخت ها از راه آهن تا آزادراه و هتل سازی کارهای بزرگی دراستان همدان انجام شده است استاندار تصریح کرد: درشرایط فعلی که دشمن ایران هراسی می کند میزبانی از دو رویداد جهانی وآسیایی درهمدان به نمایندگی ازایران، توفیق بزرگی برای کشوراست .

محمد ناصر نیکبخت اظهار داشت: انتظارداریم وزارت امورخارجه در این دو رویداد به ماکمک کند وی خاطرنشان کرد: ۴۳برنامه ازجمله اولین جشنواره ملی پویانمایی و میزبانی از نشست سفرای خارجی تحت عنوان رویداد ۲۰۱۸درهمدان انجام شد سخنگوی وزارت امورخارجه نیز در این جلسه گفت: وزارت امورخارجه جهت اجرای خوب رویدادهمدان۲۰۱۸ همه ظرفیت‌ها رابکارمی گیرد

دکتر قاسمی افزود: میزبانی همدان از نشست سفرای خارجی خوب و رضایت بخش بود وی تصریح کرد: بخش دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه درحال پیگیری برنامه های رویدادهمدان ۲۰۱۸است رئیس مجمع نمایندگان استان و نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: همدان مفاخرومشاهیر علمی بسیاری دارد که باید در این رویداد معرفی شود دکترمفتح افزود:شهرهای مختلف استان همدان دارای ظرفیت های گردشگری و تاریخی است که در کشور کم نظیراست وی تصریح کرد:مجمع نمایندگان استان درجهت اجرای برنامه ها تمام تلاش خود را بکارمی گیرد نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: در این رویداد نقش کلیدی همدان در حوزه تاریخ و تمدن به صورت ویژه موردتوجه قرارگیرد

دکتر حاجی بابایی افزود: همدان رابه عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران باید به جهان معرفی کنیم وی تصریح کرد: میهمانان رویدادهادرسطح بالا دعوت شوند زیرا حضور وزرا و میهمانان خارجی در این رویدادها کمک به معرفی همدان و توسعه گردشگری است دکتر حاجی بابایی خاطرنشان کرد: تلاش استاندار برای معرفی همدان و کمک به توسعه استان قابل تقدیراست دیگر نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم دراین جلسه گفت:انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا یک فرصت است که باید ازآن درجهت توسعه استان استفاده کرد امیر خجسته افزود: معرفی همدان نیازمند تبلیغات بیشتر و جامع تری است وصداوسیما باید ورود جدی تری داشته باشد وی ادامه داد: از وزارت امور خارجه انتطار داریم کنسولگری ها و سفارت خانه های ایران برای رویدادهمدان همکاری ویژه ای داشته باشد نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این رویداد موضوع ثبت جهانی موردتوجه قرارگیرد استان همدان از ۵ تا ۷ شهریور امسال میزبان کنفرانس بین المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی ۲۰۱۸ و از ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه سال جاری میزبان نشست بین المللی اعضای سازمان جهانی گردشگری UNWTO خواهد بود.

محمدناصر نیکبخت روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات احداث راه آهن همدان – ملایر با بیان اینکه اینکه راه آهن ایران مدیون وزیر راه و شهرسازی است، اظهار داشت: ۹۱۹ کیلومتر راه آهن کار طاقت فرسایی است که پنج استان را به هم متصل کرده است.

استاندار همدان ادامه داد: همچنین با دستور دکتر آخوندی اعتباری برای اجرای طرح آسفالت روستاهای بیش از ۲۰ هزار خانوار جمعیت اختصاص یافت که در نوع خود قابل تقدیر است.

 

نیکبخت با بیان اینکه احداث جاده دسترسی به ایستگاه فعلی راه آهن همدان از تقاضاهای ماست، گفت: راه اندازی نمایندگی اداره کل راه آهن در استان از دیگر خواسته های مردم این دیار است که انتظار داریم وزیر راه و شهرسازی دستور اجرای سریع آن را صادر کند.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: انقلاب ریلی همدان پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب شکل گرفته است.

 

امیر خجسته افزود: در شرایط تحریم و سخت به همدان توجه شد که باید از تلاش وزیر راه و شهرسازی و پیگیری های خوب استاندار همدان قدردانی کرد.

 

به گزارش رسیده، قرار است با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی احداث راه آهن همدان – ملایر عصر امروز (پنجشنبه) آغاز شود.
طرح راه آهن همدان – ملایر به طول ۷۵ کیلومتر با هدف گسترش شبکه ریلی در غرب کشور و آسان سازی ارتباطات و ترانزیت کالا به ویژه زائران عتبات عالیات احداث می شود.

 

کاهش ترافیک جاده ای به عنوان بخشی از طرح کلی راه آهن غرب کشور محسوب می شود که علاوه بر اهداف یاد شده کاهش مسیر ریلی تهران به مرز خسروی را نیز در پی دارد.

 

این خط ریلی در ۲ قطعه احداث می شود که قطعه نخست آن به طول ۴۱٫۵ کیلومتر از ایستگاه راه آهن همدان آغاز و پس از عبور از ایستگاه های گل کهریز، طاسبندی و کهریز به ایستگاه ملایر منتهی می شود.
این مسیر در ادامه با عبور از شهرهای کنگاور، صحنه، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، گیلان غرب و قصرشیرین در نهایت به مرز خسوری (مرز ایران و عراق) متصل می شود.

 

ادامه خط یاد شده از طریق خانقین، بغداد، موصل، قامشلی، دیرالزور، رقه و حلب به بندر لاذقیه در دریای مدیترانه ختم می شود.

 

راه آهن همدان – ملایر به دلیل کاهش مسیر حدفاصل تهران تا ملایر، نسبت به مسیر فعالی تهران – قم – اراک – ملایر جاگزینی مناسب برای ترانزیت کالا و مسافر بین تهران و ملایر ارزیابی می شد.

 

اعتبارات اجرای این طرح ۶۸۹ میلیارد ریال، شرکت سکاف پیمانکار اجرای طرح و مشاور آن مهندسان مشاور راه آهن راه اعلام شده است.
ظبق این گزارش، با همت دولت تدبیر و امید، راه آهن همدان – تهران به طول ۲۶۷ کیلومتر به عنوان دومین خط ریلی استان همدان سال گذشته با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

این خط ریلی در مسیر خود از شهرهای تهران، رباط کریم، ساوه، فامنین و همدان عبور می کند و ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار برای آن هزینه شد.

تکمیل راه آهن غرب کشور ۲٫۵ دهه به طول انجامید و در حال حاضر این طرح ملی ۲۷ سالگی خود را پشت سر می گذارد.

 

این راه آهن یک خطه ۶۰۵ کیلومتر طول دارد که از اراک (سمنگان) آغاز و با عبور از شهرهای ملایر، کنگاور، صحنه، کرمانشاه، سرپل ذهاب و قصرشیرین در نهایت به مرز خسروی می رسد، سپس به راه آهن عراق و از آنجا به بندر لاذقیه سوریه، دریای مدیترانه و اروپا متصل می شود.