ياداشت

ضلع بعدی اداره کل اموزش و پرورش استان است که عدم واکنش قاطع به صحبت های صالح زاده بر ابهامات افزود.

داستان عزل رییس اداره اموزش و پرورش دیشموک به بحث روز تبدیل شده است.
علاوه بر تیتر ترک تحصیل دانش آموزان که برای مدتی بر سر زبان ها افتاد و منجر به عزل رییس اداره آموزش و پرورش دیشموک شده است حالا چرایی و عوامل دخیل در عزل این مدیر تیتر اول خبرها شده است.

چهار ظلع در این عزل خبرساز شده اند.

مدیر معزول، نماینده شهرستان، اداره کل آموزش و پرورش و وزیر که به نظر می رسد شتاب زدگی در اظهارات هر چهار عامل جای تامل دارد.

منصور صالح زاده بعد از عزل خود، شجاعت خود در رسانه ای کردن مشکلات را علت عزل خود دانسته است.
وی سپس دستور صریح وزیر آموزش و پرورش و چند ساعت بعد دخالت نماینده و تلاش وی را علت عزل خود دانست و در یک چرخش ۱۸۰درجه ای در جلسه تودیع خود تنها به تیتر رسانه بعنوان دلیل عزل خود اشاره کرد و از مدیرکل، وزیر و نماینده بخاطر بررسی مشکلات این حوزه تشکر کرد و در واقع همه افرادی که تا قبل از جلسه تودیع مورد انتقاد وی بودند در جلسه تودیع از هر گونه کوتاهی مبرا شدند.
و شاید علت این تغییر جهت یکباره صالح زاده خراب نکردن پل های پشت سر خود برای ادامه کار بعنوان معلم بودن و کار کردن با مسئولان فعلی آموزش و پرورش باشد.

ضلع بعدی وزیر آموزش و پرورش بوده است که پیام توئیتری وی تنها چند ساعت بعد از رسانه ای کردن این مشکل معلمان را امیدوار کرد که وزیری تیزبین و پیگیر دارند اما اخراج مدیر مربوطه این شائبه را بوجود اورده است که شاید ادعای رئیس معزول در بیان مشکلات، علت واقعی عزل وی بوده که اگر اینطور بوده نه تنها وزیر تیز بین نبوده بلکه در تلاش است تا واقعیتها را کتمان کند.
شایسته بود اگر وزیر محترم در جریان این عزل بوده جهت جلوگیری از هر گونه شائبه ای این عزل را برای مدتی به تاخیر می انداخت.

ضلع بعدی اداره کل اموزش و پرورش استان است که عدم واکنش قاطع به صحبت های صالح زاده بر ابهامات افزود.
صالح زاده تنها ساعتی بعد از عزل خود ، آموزش و پرورش را به باد انتقاد گرفت و گفت که از طرف آنها هیچ تلاشی برای رفع مشکلات حوزه ما انجام نشده و گفته است که مدیرکل در تماس با بنده فرمودند که وزیر مستقیما دستور داده که از فردا روی کار نیایم.
این تماس نیز خالی از ابهام نبود چرا که ساعاتی بعد معاون پشتیبانی اداره کل بحث عملکرد صالح زاده را پیش کشید و علت اخراج این مدیر را عملکرد وی اعلام کرد و هیچ صحبتی از دستور و یا توصیه وزیر به میان نیاورد.و سوال است که چرا این مسئولین یکباره به فکر عملکرد مدیر خود افتادند؟ در شرایطی که برای چندمین بار است که به عملکرد مدیران بخش دیشموک در چند سال اخیر رسیدگی می شود اما هیچ‌گونه تغییر و تحولی در بقیه مناطق که پتانسیل تغییر را نیز دارند رسیدگی نمی شود؟
و البته شاید ترس مدیر کل و یارانش از رساندن این اظهارات به وزیر و گرفتار شدن آنها به دام مشابه صالح زاده باعث شد تا تمام تلاش صورت گیرد که گفتهای اولیه صالح زاده در روز تودیع گفته نشود و همیطور هم شد و پای وزیر به میان نیامد.
ضلع اخر نماینده محترم شهرستان می باشد که مدام ادعا می کند که در عزل و نصب ها دخالتی ندارد و حتی در جوابیه خود به صالح زاده نیز با قاطعیت گفته شد که علی رغم داشتن انتقادات جدی به بعضی از مدیران اموزش و پرورش حوزه انتخابیه خود اما تاکنون هیچ تلاشی برای عزل مدیری انجام نداده است که این صحبت از آن جهت که هواداران وی گاها حرف از تلاش نماینده برای پست گرفتن آنها می زنند، ناصحیح و از آن جهت که تاکنون آموزش و پرورش صحبتی مبنی بر دخالت نماینده در عزل و نصب ها به میان نیاوردند صحیح بنظر می رسد.
جا داشت اگر نماینده محترم در عزل و نصب ها که البته امر رایجی هست دخالت کرده اداره کل آموزش و پرورش نسبت به اظهارات نماینده شهرستان در جوابیه خود به رئیس معزول دیشموک واکنش نشان دهد.

واضح است که رییس معزول دیشموک در تلاش است تا شجاعت خود در بیان مشکلات را علتی برای افزایش مقبولیت خود قرار دهد و رسانه ای کردن مشکلات را علت عزل خود اعلام کند که با نگاهی به صحبت های سرپرست انتخابی، این آرزو نیز محقق نمیشود.
نوروزی نیا سرپرست اداره دیشموک در معارفه خود بر مشکلات مدارس این بخش صحه گذاشت و وضعیت مدارس این بخش را بحرانی قلمداد کرد، لذا اگر ملاک عزل صالح زاده، بیان مشکلات بوده پس نوروزی نیا هم همین روز اول باید عزل گردد.
به هر حال گفتن جمله کلیشه ای آموزش و‌پرورش نباید سیاسی شود هیچگاه عملی نمیشود و فقط باید تمام تلاش را برای اینکه آموزش و‌پرورش از بند قوم گرایی و رفاقت بازی رها شود انجام داد و از نیروهای با تجربه، کاردان، شاخص، محبوب، خوش بیان و پرنفوذ در سطوح مختلف استفاده کرد.

تزلزل در رفتارهای مدیران ملی و محلی! بقلم کیوان سعیدی