در پی آتش سوزی های اخیر در لنده؛
امسال با توجه بارشهای فراوان باران و رویش گیاهان به اندازه ای بود که با اولین جرقه شاهد آتش سوزی سهمگینی در جای جای این شهرستان بودیم که نبود تجهیزات مناسب جهت اطفای حریق این شهرستان دقیق بر روی انبار باروت قرارداد است و باید هر لحظه آماده فاجعه زیست محیطی در این شهرستان باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر دیشموک،یکی از کابوس های مردم شهرستان لنده در فصل برداشت محصولات گندم و جو و سرحدات بحث آتش سوزی های تعمدی و غیرعمدی است که به واسطه جهل انسان های سود جو و قهر طبیعت به کابوسی تلخ تبدیل شده است.

سوختن سالانه صدها هکتار از عرصه های جنگلی، بلوطهای بی جایگزین و اراضی کشاورزی و منابع ملی در شهرستان لنده به گونه ای است که در هنگام وقوع این چنین حوادثی ستاد مدیریت بحران با ورود خواهش و تمنایی از ادارات استمداد کمک می کند و در پایان مسئولان استانی ستاد مدیریت بحران تنها سی دی تصاویر و یک برگه کاغذ  A4مشروحه ای از اتفاقات و کمبودات را مطالبه می کنند.

حوادث تلخ و آتش سوزی های پی درپی این روزها در شهرستان لنده و دیدن نابودی بلوط های چندصد ساله و از دست رفتن محصولات و زحمات کشاورزان به یک موضوع عادی تبدیل شده و غم مردم در قهقهه مستانه انسانهایی بیمار در گوش کبیرکوه می پیچد.

کمبود ادوات و تجهیزات اطفای حریق در شهرستان لنده مردم و گاهی نیز کارکنان منابع طبیعی و دوستداران طبیعیت را بران داشت تا با دست خالی و به کمک شاخه های اکالیپتوس(درخت بید) به جنگ این غول بی شاخ دم می روند، اما مسئولان همچنان جلسه مدیریت بحران تشکیل می دهند که قدرت خرید یک جفت کفش مناسب برای اعضای ستادی خود مدیریت را ندارد.

امسال نیز با توجه بارشهای فراوان باران و رویش گیاهان به اندازه ای بود که با اولین جرقه شاهد آتش سوزی سهمگینی در جای جای این شهرستان بودیم که نبود تجهیزات مناسب جهت اطفای حریق این شهرستان دقیق بر روی انبار باروت قرارداد است و باید هر لحظه آماده فاجعه زیست محیطی در این شهرستان باشیم.

متاسفانه دومین آتش سوزی در مسیر خط فشار قوی۷۰۰psi گاز شهرلنده امروز ساعت۱۶ و نیم در حالی حادث شد که می توانست همانند آتش به انبار باروت با قدرت انفجاری مهیبی عمل کند و این در حالی بود که ماموران آتش نشانی و نیرو های مردمی در محل حاضر شوند که خوشبختانه در فاصله ای کمتر از ۵دقیقه حضور یافتند که جای تقدیر دارد.

آتش سوزی امروز در سطح شهرستان لنده و در مسیر روستای ایدنک در حالی حادث شد که سرعت ۱۰کیلومتری باد باعث مشتعل شدن و زبانه کشیدن آتش شده بود که باتوجه به خط انتقال برق فشارقوی و خط انتقال گاز شهرستان لنده می توانست خبراز فاجعه ای بزرگ در برگیرد که به واسطه حضور فعالانه آتش نشانی، کارکنان منابع طبیعی، نیروی انتظامی و مردم همیشه در صحنه شهرستان لنده این حادثه نیز ختم به خیر شد و از بروز فاجعه ای بزرگ جلوگیری شد.

بر اساس اظهارات مسئولان منابع طبیعی و همه افراد حاضر در محل آتش سوزی از محل دفن زباله های شهرداری شروع شد که لازم است مسئولان شهرداری نسبت به ایمن سازی این محل و دفن اصولی زباله ها اقدامی عاجل انجام دهند تا شاهد چنین حوادث تلخی در شهرستان نباشیم.

گزارش و عکس: سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م۷۵

تصاویر تکمیلی: 
 
برچسب‌ها: