یادواره ۱۱۱ شهید بخش سپیدار با حضور استاندار/گزارش تصویری
یادواره ۱۱۱ شهید بخش سپیدار با حضور استاندار/گزارش تصویری
یادواره امیران، سرداران و 111 شهید بخش سپیدار با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

امروز پنج شنبه (۱۵ مهرماه ۱۴۰۰)، همزمان با سالروز شهادت امام هشتم، یادواره امیران و سرداران و ۱۱۱ شهید بخش سپیدار با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد، حجت الاسلام وحدانی فر امام جمعه شهر دهدشت، خانواده معظم شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم برگزار شد.
در این آیین اقشار مختلفی از مردم حضور داشتند، این در حالی بود که مسئولان مربوطه به این یادواره، از جمله بخشدار سپیدار و رئیس بنیاد شهید شهرستان بویراحمد حضور نداشت. اینکه مسئولان به دلایل پایان دولت یا دلایل دیگری در نشست یادواره شهدا حضور نیابند نشان دهنده سیاسی بودن مسئولان است و اینکه در یادواره شهدا نیز مسائل سیاسی را لحاظ می‌کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین وحدانی‌فر امام جمعه دهدشت در این آیین به سخنرانی پرداخته و گفت: ایستادگی، افتخار و عزت ماحصل خون شهیدان است. شهدا زنده‌اند و حیات جاودانه دارند، ولی بسیاری از آنهایی که زنده‌اند مرده‌اند. کشته شدگان در راه خدا مرده نیستند.
حجت الاسلام وحدانی فر گفت: شهادت مرگ تاجرانه است، شهادت کرامت انسان است. بهترین مرگ مقام شهادت است.
وحدانی فر بیان کرد: امام راحل وقتی در خصوص خرمشهر گفتند «خرمشهر باید آزاد شود» نگفتند امکانات نیست و ما نمی‌توانیم مبارزه کنیم، نگفتند باید مذاکره کنیم، شهدای ما با نداشته‌هایشان در مقابل کفر و استکبار ایستادند.
وی افزود: باکو برای ما خط و نشان می‌کشد، ولی امنیت عاریه‌ای او تأمین نخواهد شد و به گفته مقام معظم رهبری «این‌ها حتماً مجازات کار خود را خواهند دید». این‌ها در برهه‌ای از زمان فکر کردند، ملت ایران از شهادت خواهی و آرمان خواهی فاصله گرفته، ولی زمین متعلق به شهدا و انسان‌های صالح است.
حجت الاسلام وحدانی فر اظهار کرد: عزت را شهدا به ما دادند، زمانی باید برای صیادی در کشور ایران باید برای حرکت کشتی‌های محلی اذن گرفته می‌شد، ولی امروز ناوهای نظامی و اقتصادی ما در هر جای دنیا جلوی دشمن می‌ایستند و استقامت می‌کنیم. این‌ها را از خون شهدا داریم.
حجت الاسلام وحدانی فر اظهار کرد: کسانی در این مملکت توئیت می‌زدند که باید ارتش را منحل کنیم، دنیا، دنیای گفتمان‌ها است، دنیای موشک نیست، ولی ما دیدیم که سردار سلیمانی عزیز را با موشک به شهادت رساندند، و دشمن به ما فهماند که اتفاقاً امروز دنیا، دنیای موشک است، و اگر شما توان نظامی نداشته باشید زیر پای دشمن و استکبار له خواهید شد.
امام جمعه دهدشت با بیان اینکه «کار را به جایی رساندند که منامه برای ما خط و نشان کشید، و جیبوتی هم ما را تحریم کرد» افزود: این حاصل تفکری است که وزیر خارجه وقت دیشب در کلاب هاوس گفت «در آخرین دور مذاکرات، کارشناس ما توجه نکرد که ۴ بار کلمه تعلیق را در برجام استفاده کردند». فریاد زدند که در برجام کلمه تعلیق بکار رفته است نه کلمه رفع تحریم. و این جریان می‌گفتند که اینها دلواپس و کاسبان تحریم هستند و نمی‌خواهند تحریم رفع شود.
وی گفت: برخی‌ها می‌گفتند اگر FATF را امضا نکنیم واکسن به ما نمی‌دهند، آیا الان که واکسن عمومی شده است و دنیا به ما واکسن می‌فروشد، FATF امضا شد؟ آیا تحریم‌ها برداشته شده؟ خیر. دشمن فهمید تفکر ذلت از بین رفته است.
بجای پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و سیاسی بی ثمر، با یکدیگر متحد شوید / باید سازندگی ایجاد کنیم تا خودمان نخواهیم نشدنی است

سید علی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست به سخنرانی پرداخته و گفت: امام راحل ما را با فرهنگ جدیدی از فرهنگ دینی آشنا کرد که فرهنگ شهادت طلبی بود.
احمدزاده با بیان اینکه «شهید سلیمانی در سوریه و عراق، خود جلوی نیروها حرکت می‌کرد» گفت: شهیدانی که برای آنها یادواره برگزار کرده‌اید، نسبت به ما شاید زنده‌تر باشند و این مجالس برای این است که بدانیم شهادت بهترین مسیر تعالی بشریت است.
احمدزاده با بیان اینکه «بصیرت این است که دشمن را قبل از توطئه بشناسیم»، اظهار کرد: تلاش کنیم با بصیرت باشیم، آگاهانه برخورد کنیم و دشمن را پیش از حرکت، غافلگیر کنیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: نه فقط در روسیه و عراق، بلکه در کشور خود ما برخی از مسئولین ما، بی بصیرتی کردند، باور نکردند و دشمن را نشناختند، صحنه‌هایی در کشور پیش آمد و سردار حاج قاسم سلیمانی شهید شدند، ما زمانی سردار سلیمانی را از دست دادیم که فریب دشمن را به واسطه عده‌ای خوردیم، صحنه را خالی کردیم و دشمن امیدوار شد.
احمدزاده گفت: پیام شهدا به ما این است که «ما جان دادیم تا اسلام و این کشور بماند»، اگر شهدا را دوست داریم، به «گفتمان شهدا» عمل کنیم و قدردان شهدا باشیم.
احمدزاده با بیان اینکه «امکان پذیر نیست که همه فرزندان شما را در دستگاه دولتی استخدام کنیم» اظهار کرد: وظیفه من ایجاد اشتغال پایدار در مناطق است، من از مردم می‌خواهم که کمک کنید، تا ما بتوانیم سرمایه گذار بیاوریم، کارگاه‌های تولیدی ایجاد کنیم، تا مردم بتوانند اشتغال داشته باشند و صادرات داشته باشیم.
احمدزاده گفت: از مردم می‌خواهم که به سمت اخذ تسهیلات و کارهای تولیدی روی بیاورند، تا به واسطه کارگاه‌ها در مناطق مختلف بتوانیم اشتغال زایی ایجاد کنیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: از همه می‌خواهم بجای پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و سیاسی بی‌ثمر، با یکدیگر متحد شوید، اختلافات سیاسی را دامن نزنید، تا فرصتی ایجاد شود و بتوانیم در معیشت و اشتغال مردم تغییر ایجاد کنیم.
وی گفت: اهداف اولویت دار ما، در ابتدا این است که ویروس منحوس کرونا از بین برود، دوم آنکه اشتغال ایجاد کنیم.
حتماً روی اشتغال تأکید دارم، اقدامات حمایتی را برای خانواده‌های نیازمند نفی نمی‌کنم، ولی وظیفه من این نیست که بگویم ۱۰ نفر بیشتر زیر پوشش کمیته امداد بروند، وظیفه من این است که شرایطی ایجاد کنم که تلاش کنید، کار کنید برای خود و اطرافیانتان معیشت رسانی کنید.
از شما می‌خواهم از محیط اطراف خود برای اشتغال زایی بهره ببرید و برای بهتر شدن زندگی، بهره ببرید. استان‌های دیگر خیلی بیشتر بهره مند هستند. ما باید سازندگی ایجاد کنیم، تا خودمان نخواهیم نشدنی است. من می توام تسهیلات بدهم، و شما خودتان باید بیایید، کمک کنید و اشتغال زایی کنید.