کودک همسری و بهره‌کشی جنسی
کودک همسری و بهره‌کشی جنسی
مشاور امور بانوان آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: ازدواج کودکان، بهره‌کشی جنسی از کودکان است و اثرات سوء فراوان بر روح، روان و جسم آن کودک بر جای می‌گذارد

مشاور امور بانوان آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: ازدواج کودکان، بهره‌کشی جنسی از کودکان است و اثرات سوء فراوان بر روح، روان و جسم آن کودک بر جای می‌گذارد.
کودک همسری و بهره‌کشی جنسی
به گزارش خبرنگار خبر دیشموک به نقل از کبنا ؛انتشار تصاویر ازدواج موقت یک کودک ۹ ساله در منطقه لیکک شهرستان «بهمئی» استان کهگیلویه و بویراحمد، موجی از واکنش‌های فعالان مدنی و فعالان حوزه زنان را به همراه آورد.

«سیده زهرا حسینی» فعال حوزه زنان و مشاور امور بانوان آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه به کبنا نیوز گفت: ماجراي كليپ عقد دختربچه ليككي از ساعات اوليه انتشار تا كنون اذهان فعالين اجتماعي و مدني و كساني كه دغدغه حوزه زنان را دارند به خود مشغول كرده است، واقعاً درك اين کودک از عقد دائم یا موقت چيست؟ تفسيرهاي شخصي، قبیله‌ای و سلیقه‌ای چه به روزگار جامعه ما آورده است؟
ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در ایران همچنان ممنوعیت قانونی ندارد و لایحه افزایش این سن به ۱۶ سال به بن‌بست خورده است.
کودک همسری به زبان ساده یعنی مردی با دختر ۱۰ ساله ازدواج کند! شاید شگفت‌انگیز و غیرواقعی به نظر برسد اما واقعیتی تلخ است که همچون کاهش سن اعتیاد در میان دختران و پسران دانش‌آموز، باید پذیرفت.
کودک همسری؛ روایت کننده جفایی از زندگی تلخ کودکانی است که به دلیل فرهنگ، سنت و مشکلات اقتصادی خانواده محکوم‌به زندگی با همسری هستند که در پس آن درکی از معنای علاقه‌ مطرح نیست؛ روایتی از دردهای مادران قدیمی که رنج‌های خود را بعضاً به نسل جدید منتقل می‌کنند. درحالی‌که تنش‌های بین سنت و مدرنیته برای ازدواج کودکان همواره دیده کودکی این‌گونه از دنیای کودکی و بازی با عروسک‌ها رهاشده و به دنیای بزرگ‌سالان پرتاب می‌شود.
ازدواج کودکان، بهره‌کشی جنسی از کودکان است و اثرات سوء فراوان بر روح، روان و جسم آن کودک بر جای می‌گذارد.
هرساله هزاران کودک در سراسر ایران وارد رابطه زناشویی می‌شوند. کودک همسری یکی از علل خودکشی کودکان (ازجمله از طریق خودسوزی) است.
يكي از دلايل خودکشی‌های اخير ديشموک بحث كودک همسري و رسومات غلط و دست و پاگير است. به نظرم بهتر است قبل از انجام هر تحليل و تفسيري حمايت از حقوق زنان را از خانه‌های خود آغاز كنيم؛ چه‌بسا زنان و مرداني كه به اين كليپ معترض‌اند خود به گونه ديگري با این‌چنین مسائلي درگيرند.
كاش خنده دختركان سرزمينمان را در چنين موقعیت‌هایی ديگر شاهد نباشيم.
ازدواج دختران کم سن و سال در کهگیلویه و بویراحمد به همین یک موضوع در شهرستان بهمئی ختم نمی‌شود و بدون شک از همچنین ازدواج‌هایی در سراسر روستاها و مناطق دوردست استان رقم می‌خورد که مسئولان کهگیلویه و بویراحمد باید وقت بیشتری برای آموزش و آگاهی رساندن به والدین بگذارند تا کودک همسری به تراژدی تبدیل نشود