کاهش آسیب‌های اجتماعی دیشموک نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی است
کاهش آسیب‌های اجتماعی دیشموک نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی است
کهگیلویه و بویراحمد فرماندار شهرستان کهگیلویه کاهش آسیب‌های اجتماعی در دیشموک را نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی دانست.

کاهش آسیب‌های اجتماعی دیشموک نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی است
کاهش آسیب‌های اجتماعی دیشموک نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی است

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد فرماندار شهرستان کهگیلویه کاهش آسیب‌های اجتماعی در دیشموک را نیازمند تلاش همه دستگاه‌های فرهنگی دانست.

علیرضا اتابک در جلسه شورای اجتماعی که با محوریت بررسی آسیب‌های اجتماعی بخش دیشموک برگزار شده بود از راه اندازی دفتر تسهیل‌گری به جهت کاهش آسیب‌ها در این منطقه خبر داد و خواستار همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی در این راستا شد.

وی با بیان اینکه اقدامات مثمرثمری به جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقا سلامت مردم در دیشموک انجام شده است اظهار کرد: گام اول ما باید ارتقا فرهنگی باشد و بعد آسیب‌ها را کم کنیم.

وی خواستار شناسایی آسیب‌ها با توجه به ترک تحصیل دختران بخش دیشموک توسط خانواده‌هایشان گفت: نباید بگذاریم چنین فرهنگی نهادینه شود، چرا خوابگاه دخترانه دایر کنیم و استفاده‌ای از آن نشود، باید از خدمات دولتی استفاده کنیم.

اتابک افزود: همه دستگاه‌های فرهنگی شهرستان باید نمایندگی‌های خود را در دیشموک فعال کنند و برنامه‌های خود را بصورت متنوع در همه روستاهای دیشموک اجرا نمایند.

وی با بیان اینکه خودکشی عمل فردی است و فقط یک نفر گرفتار می‌شود، بیان کرد: اعتیاد عمل جمعی است و تهدید آن زیادتر و کل خانواده را متلاشی می‌کند، نباید بگذاریم چنین معضل خانمان‌سوزی در این بخش رایج شود.

وی خاطرنشان کرد: به جای برخی سیاه‌نمایی‌ها بیاییم امید آفرینی بین مردم ایجاد کنیم که از توانمندی‌های خود استفاده کنند.

اتابک ضمن تشکر از تشکل‌های مردم نهاد، خواستار فعالیت آنها در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و تصریح کرد: این تشکل‌ها بصورت خودجوش و بدون هیچگونه چشم‌داشتی به عنوان بازوان کمکی همواره در همه حوادث فعالیت‌های چشمگیری از خود به نمایش می‌گذارند.

در ادامه سرهنگ جهان دیماز فرمانده انتظامی شهرستان کهگیلویه گفت: مسئله خودکشی در همه مناطق وجود دارد اما در دیشموک نسبت به سایر مناطق فراوان‌تر است.

وی با بیان ایکنه خودکشی‌ها در دیشموک سنتی است، گفت: بیشتر اختلافات این منطقه خانوادگی هستند.

دیماز خواستار راه‌اندازی واحد مشاوره در کلانتری دیشموک به جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی شد.

هم‌چنین سیاوش زمان رییس میراث فرهنگی کهگیلویه در خصوص آسیب‌های اجتماعی در دیشموک گفت: علاوه بر انجام کارهای فرهنگی با همکاری اداره بهزیستی در این بخش، جشنواره های مختلفی در حوزه صنایع دستی برگزار کردیم.

وی از برگزاری ۶ کلاس آموزش صنایع دستی در دیشموک خبر داد و افزود: تسهیلات ۴درصد به متقاضیان جهت راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع دستی پرداخت شد.

زمان خاطرنشان کرد: امیدواریم در سالجاری صنایع دستی در دیشموک را به ۸ کارگاه ارتقا دهیم.

ایرج کاظمی‌جو رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کهگیلویه در این جلسه نیز با بیان اینکه برنامه‌هایی در طول سال ۹۸ و سالجاری برگزار شد، این برنامه‌ها را ناکافی دانست و تصریح کرد: این اداره در حیطه هنرهای نمایشی با اجرای تئاترهای خیابانی با موضوع معضلات اجتماعی برنامه های تاثیرگذاری را برای عموم به نمایش گذاشت.

به گزارش ایسنا، وی از شروع کار تحقیقی پژوهشی گروه هنرهای نمایشی در خصوص آسیب‌های اجتماعی دیشموک خبر داد و گفت: با برگزاری یک نمایشگاه سوژه های انتخاب شده را به معرض دید عموم خواهیم گذاشت.

کاظمی‌جو خواستار مصوب‌شدن چندین برنامه تاثیرگذار فرهنگی بصورت سالانه در دیشموک شد.

انتهای پیام