پدافند هوایی ایران در منطقه حرف اول را می‌زند
پدافند هوایی ایران در منطقه حرف اول را می‌زند
امیر سرتیپ صباحی‌فرد با بیان اینکه امروز پدافند هوایی ایران در سطح منطقه حرف اول را می‌زند، گفت: امروز از سامانه‌هایی برخورداریم که قادر به انهدام اهداف در مسافت بالای ۲۰۰ کیلومتر هستند.

امیر سرتیپ «علیرضا صباحی‌فرد» فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست خبری چهاردهمین سالروز تشکیل این نیرو که در سازمان جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی برگزار شد، اظهار داشت: امروز سالروز تشکیل نیروی پدافند هوایی ارتش است که در شهریور ۱۳۸۷ برابر تدبیر فرمانده معظم کل قوا ایجاد شد.

وی افزود: بعد از تشکیل نیروی پدافند هوایی، توانستیم به دستاورد‌های شگرفی دست پیدا کنیم و توانمندی‌ها و تجهیزاتی را که در لبه تجهیزات روز دنیاست در سطح این نیرو ایجاد کرده‌ایم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: امروز پدافند هوایی ایران در سطح منطقه حرف اول را می‌زند و در سطح دنیا نیز حرف برای گفتن دارد. دشمنان ما این توانمندی‌ها را می‌دانند که همین دانستن سبب شده تا در ادبیات و رفتارشان تغییر ایجاد شود و این به خاطر قدرت مطلق پدافند هوایی است.

امیر صباحی‌فرد خاطرنشان کرد: پدافند هوایی طبق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، اولویت اول نیرو‌های مسلح است و ایشان در حوزه اهمیت پدافند هوایی ۶۰۰ کلام نورانی را بیان کرده‌اند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: پدافند هوایی کشورمان امروز به مرحله‌ای از توان رزم رسیده است که هیچ نیازی به کشور‌های دیگر ندارد و ما امروز به‌حمدالله هیچ‌گونه گلوگاهی برای ساخت تجهیزات پدافندی در کشور نداریم.

وی تأکید کرد: ما کلمه «می‌توانیم» را به «توانستیم» تبدیل کردیم و علی‌رغم همه محدودیت‌ها، تهدید‌ها و تحریم‌های ظالمانه که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان برای ما ایجاد کردند، ما این تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌ایم و ثمره آن امروز دستیابی ایران به قدرت بالای پدافند هوایی در سطح منطقه شده است.

امیر صباحی‌فرد افزود: پدافند هوایی روز به روز در حال توسعه است و با سرعت به جلو می‌رود و در آن از تجهیزات صد درصد بومی استفاده می‌شود؛ امروز در سطح پدافند هوایی کشور ما، مسئله‌ای به نام ندیدن وجود ندارد و هر پرنده‌ای با هر نوع کاربردی را ما می‌توانیم کشف و شناسایی و در صورت صلاحدید آن را منهدم کنیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش عنوان کرد: امروز از سامانه‌هایی برخورداریم که قادر به انهدام اهداف در مسافت بالای ۲۰۰ کیلومتر هستند و با توان بالایی که در حوزه پدافند هوایی داریم، می‌توانیم تمامی تحرکات دشمنان را در پایگاه‌های خودشان و در خانه‌های خودشان رصد کنیم.

امیر صباحی‌فرد خاطرنشان کرد: دشمنان می‌دانند که اگر تصمیم نابخردانه بگیرند و به خط قرمز‌های ما نزدیک شوند، با شکست سنگین و مفتضحانه‌ای مواجه خواهند شد و ما این را در دوران دفاع مقدس ثابت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۸۷ پروژه در این چند روزه افتتاح کرده‌ایم، گفت: از امروز رادار بومی «مراقب» مأموریت خود را آغاز کرده و به رصد آسمان کشور می‌پردازد؛ همچنین ۱۰ پروژه ورزشی و ۱۸ پروژه در حوزه محیط زیست، ۳۵ پروژه عمرانی و زیرساختی مهم مانند گازرسانی و… افتتاح کرده‌ایم، شش پروژه نیز در بحث فرماندهی و کنترل افتتاح شده است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: امروز شش پروژه در حوزه تجهیزات دفاعی پیشرفته افتتاح می‌شود که تنها چهار پروژه آن قابل رسانه‌ای شدن است.

امیر صباحی‌فرد پروژه «البرز» را یکی از افتخارات ایران دانست و گفت: رادار سه بعدی آرایه فازی البرز با هدف رهگیری و آشکارسازی اهداف هوایی برد بلند با سطح مقطع راداری پایین و پنهان‌کار تولید شده است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: حداکثر برد راداری این سامانه ۴۵۰ کیلومتر بوده و قادر است اهداف در ارتفاع پست را نیز شناسایی کند. رادار البرز همچنین قادر است ۳۰۰ هدف را به‌صورت همزمان رهگیری کند.

وی سامانه «برهان» را سامانه‌ای برای مدیریت میدان نبرد دانست و گفت: برهان یک مرکز فرماندهی و کنترل تسلیحات در برد و ارتفاع کم است و به‌عنوان آخرین رده فرماندهی در دفاع نقطه‌ای شبکه فرماندهی و کنترل دفاع هوایی محسوب می‌شود؛ ما با ساخت این تجهیزات هیمنه استکبار جهانی را شکستیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش افزود: سامانه برهان پس از دریافت و تجزیه و تحلیل اطلاعات از کلیه منابع، آن‌ها را برای تصمیم‌گیری در حداقل زمان ممکن در اختیار رده‌های بالای فرماندهی قرار می‌دهد تا تصمیمات لازم جهت اجرای مأموریت و انهدام هدف ابلاغ شود.

وی گفت: برهان با قابلیت کشف و‌ پردازش مؤثری که دارد، امکان درگیری، انهدام و فریب اهداف هوایی را میسر می‌سازد؛ همچنین با ترکیب داده‌های دریافتی از سامانه‌های الکترواپتیکی با داده‌های دریافتی از سامانه‌های راداری، این اطلاعات را به سامانه‌های موشکی ارسال می‌کند.

امیر صباحی‌فرد در پایان خاطرنشان کرد: سامانه برهان علاوه بر توانایی فعالیت کشف هدف در حالت پسیو (غیرفعال) توانایی صدور دستور مقابله با اخلال الکترونیک را نیز دارد.