عروسی و عزا نگیرید
عروسی و عزا نگیرید
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم سعی کنند مراسم‌های ختم، عروسی و غیره را برگزار نکنند و با رعایت فاصله گذاری هوشمند ما را در کنترل این بیماری یاری کنند.

نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست استاندار و با حضور معاون سیاسی استاندار، فرماندار کهگیلویه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
به گزارش کبنا، در این نشست که امروز ( شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۹۹) برگزار شد، علاوه بر بررسی وضعیت ویروس کرونا در استان، مسائل شهرستان کهگیلویه در این خصوص نیز به صورت ویژه بررسی شد.
حسین کلانتری در این نشست خواستار رصد و بررسی ویژه وضعیت کرونا در شهرستان کهگیلویه شد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی نسبت به انتخاب کارگروه ویژه‌ای در این خصوص اقدام کند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه کنترل این بیماری تنها با همکاری و همدلی مردم امکان پذیر است، بیان کرد: به عنوان مثال یک نفر که به کرونا مبتلا بود به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجب سرایت این بیماری به ۲۹ نفر دیگر شد.
وی با بیان اینکه بیماری کرونا مسئول و غیر مسئول نمی‌شناسد، عنوان کرد: کرونا را پنهان نکنید چرا که این پنهان کاری خطرناک است و موجب ایجاد مشکلات زیادی می‌شود.
کلانتری تصریح کرد: آگاهی بخشی مهم‌ترین رکن کاری ما در ستاد مقابله با کروناست.
وی خواستار تکمیل و کیفی کردن خدمات پزشکی در نقاهتگاه بیماران کرونایی در شهرستان کهگیلویه شد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی یک نفر از کادر اجرایی خود را برای رصد روزانه وضعیت این شهرستان به این منطقه اعزام کند.
کلانتری عامل اصلی ابتلای بیماران کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد را برگزاری دو جشن عروسی و یک مراسم ترحیم عنوان کرد و افزود: با همه کسانی که در این ایام عزیزان خود را از دست دادند ابراز همدردی می‌کنیم و این افراد برای ما هم عزیز بوده ولی انتظار می‌رود مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و با جان خود و سایر شهروندان بازی نکنند.
نماینده ارشد اجرایی استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است، اظهار داشت: رسانه‌ها باید با اطلاع رسانی شفاف برخی رفتارهای ناصحیح را که ممکن است موجب خلل در روند پیشگیری از بیماری کرونا باشد تغییر دهند و این کار سختی است که با درایت خبرنگاران و اصحاب رسانه محقق شود.
کلانتری با بیان اینکه مردم استان در طرح فاصله گذاری اجتماعی سنگ تمام گذاشتند، گفت: اکنون و در طرح فاصله گذاری هوشمند مردم فکر می‌کنند وضعیت عادی شده و به صورت دسته جمعی در مراسم‌های تشییع شرکت کرده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.
http://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000420/nf00420489-2.jpg
وی با تاکید بر اینکه هنوز شرایط عادی نشده است و ما تابع پروتکل‌ها و شاخص‌های وزارت بهداشت هستیم، عنوان کرد: مشاغل پر ریسک همچنان اجازه فعالیت ندارند و در صورت مشاهده قطعاً با آنها برخورد می‌شود.
کلانتری با اشاره به مراجعه ۲۰ هزارنفر به صورت سرپایی به مراکز درمانی استان، گفت: یک هزار و ۲۵۶ نفر بستری شدند که از این تعداد یک هزار و ۱۸۹ نفر مرخص شدند.
وی خاطرنشان کرد: از تعداد ۶۷ بیمار بستری تست ۱۲ نفر آنها مثبت است و در حال حاضر هیچ بیمار بدحال کرونایی در ICU نداریم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: مهم‌ترین نقطه قوت ما افزایش نمونه گیری و تست‌های هدفمند بوده که از شیوع گسترده این بیماری در استان جلوگیری کرده است.
کلانتری بر بیماریابی موفق در سایه افزایش نمونه گیری هدفمند در استان اشاره کرد و گفت: میزان نمونه گیری‌ها در کهگیلویه و بویراحمد از استان پایلوت کرونا نیز بیشتر بوده و تاکنون ۶ هزار و ۷۰۰ تست انجام شده و رتبه نخست کشور را به دست آوردیم.
وی افزود: به عنوان مثال تست ۳ نفر در باشت مثبت اعلام شد و نزدیک ۱۸۷ تست دیگر از خانواده، بستگان و همکاران این افراد گرفته شد تا روند گسترش این بیماری کنترل شود.
کلانتری بیان کرد: علی رغم دغدغه‌هایی که وجود دارد روند کنترل ویروس کرونا در کهگیلویه و بویراحمد امیدوار کننده است.
وی به میزان فوتی براثر بیماری کرونا در استان اشاره کرد و گفت: به ازای هر یک صد هزار نفر یک ششم فوتی در استان اتفاق افتاده است.
استاندار خواستار توزیع بسته‌های بهداشتی و معیشتی در بین افراد قرنطینه شده در نقاهتگاه‌های استان شد.
وی تاکید کرد: محل اصلی آسیب ما تجمعات و عدم رعایت مسائل بهداشتی است و اکنون وضعیت در ۶ شهرستان استان رو به کاهش است اما ۲ شهرستان دیگر باید بیشتر توجه کرد.
استاندار در خصوص مدیرانی که در تجمعات از جمله مراسم‌های عروسی و ترحیم شرکت می‌کنند، گفت: مدیران باید بیشتر از دیگران به قانون تمکین کنند و در صورت مشاهده چنین مواردی این افراد باید منتظر برخورد قانونی باشند.
کلانتری اظهار داشت: بعد از ماه مبارک رمضان تدابیر ویژه‌ای در راستای کنترل بیماری کرونا در استان اندیشیده و اجرایی می‌شود.