صحنه‌چینی برای آمدن دوباره “احمدی‌نژاد”/شانس لاریجانی و قالیباف!
صحنه‌چینی برای آمدن دوباره “احمدی‌نژاد”/شانس لاریجانی و قالیباف!
امروز در جریان اصول‌گرا افرادی مانند علی لاریجانی، باهنر و احمد توکلی که روزگاری میاندار اصول‌گرایان بودند، دیگر امروز آن جایگاه سابق را ندارند، بلکه طیف تندرو جای آن‌ها را گرفته و برای اصول‌گرایان نسخه پیچی می‌کنند.

درحالیکه دوماه از برگزاری انتخابات مجلس می‌گذرد، به نظر می‌رسد نحوه چینش ارکان مدیریتی پارلمان یازدهم وضعیت اصول‌گرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ را نیز مشخص کند، اگر طرفداران احمدنژاد و جبهه پایداری بتوانند ریاست را از قالیباف بگیرند، آن زمان این جریان می‌تواند نامزد مورد نظر خود را آماده انتخابات ۱۴۰۰ کند.
اگر بخواهیم از یک منظر متفاوت به صحنه مجلس یازدهم بنگریم، واقعیت این است که احمدی‌نژادی‌های این مجلس، در اقلیت قرار دارند، اما در میانه نمایندگان جویای نام مجلس یازدهم، آن‌ها به لحاظ احراز پست‌های وزارتی و سازمانی سطح‌بالا در گذشته، خود را برای تصدی رأس مجلس یک سروگردن از بقیه محق‌تر و شایسته‌تر می‌بینند یا حتی اگر خود نتوانند به پست‌های کلیدی مثل ریاست مجلس برسند، برای تعیین سرنوشت سایر پست‌ها مثل نواب ریاست یا خود مدعی شوند یا اینکه وزن رأی‌های لازمه را در سبد مدعیان، کم و زیاد کنند.
نیکزاد، حسینی، عباسی، تقی‌پور، حاجی‌بابایی و مصری فقط آن دسته از احمدی‌نژادی‌هایی هستند که مشخصا کارگزار دولت‌های محمود احمدی‌نژاد بودند و برخی استانداران و فرمانداران و مدیران رده‌میانی او نیز راهی بهارستان یازدهم شده‌اند. یقینا اگر به این گروه نام افرادی مانند مرتضی آقاتهرانی و رفقای پایداری‌اش را که از چهره‌های حامی احمدی‌نژاد بوده‌اند اضافه کنیم، سمبه احمدی‌نژادی‌ها برای کنشگری در مجلس آینده پر زورتر نیز خواهد شد.
احمدی‌نژاد گزینه اول تندرو‌ها برای ۱۴۰۰ است
صادق‌زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در با اشاره به اینکه بنده از مدت‌ها پیش گفته بودم که انتخابات مجلس می‌تواند سرنوشت انتخابات ۱۴۰۰ را مشخص کند، اظهار داشت: با توجه به روندی که در انتخابات اسفندماه طی شد، می‌توان پیش‌بینی کرد که یک فرد تندرو نیز در سال آینده می‌تواند به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، در حال حاضر نیز اصول‌گرایان تندرو در اکثریت مطلق مجلس یازدهم هستند و با توجه به چنین جایگاهی به طور قطع برای فتح پاستور نیز برنامه‌ریزی می‌کنند.
زیباکلام در پاسخ به این پرسش که اطرافیان محمود احمدی‌نژاد که در مجلس حضور دارند به دنبال تشکیل فراکسیونی با نام خدمت هستند، آیا با محقق شدن چنین موضوعی می‌توان شاهد وزن‌کشی این جریان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری بود، گفت: بله، با توجه به وضعیتی که وجود دارد، به طور قطع اصول‌گرایان تندرو، به همراه جبهه پایداری و حلقه محمود احمدی‌نژاد با هم متحد خواهند شد و یک نامزد را برای ریاست جمهوری معرفی خواهند کرد و ۱۰۰ درصد گزینه اول آن‌ها خود احمدی‌نژاد خواهد بود، چرا که او در حال حاضر حداقل از رای ۱۵ میلیونی برخوردار است و این برای جریان تندرو مهم‌ترین فاکتور است.
وی با تاکید بر اینکه تنها مانع احمدی‌نژاد عبور از سد فیلتر شورای نگهبان است، افزود: با توجه به حضور حامیان وی در مجلس، آن‌ها مذاکراتی را با شورای نگهبان انجام خواهند داد و اگر بتوانند تائید صلاحیت او را بگیرند، احمدی‌نژاد به طور قطع نامزد خواهد شد، اما در مورد واکنش شورای نگهبان الان نمی‌توان اظهار نظر کرد، اما در صورتیکه احمدی‌نژاد نتواند نامزد شود، یک فرد تندروی دیگر به مانند سعید جلیلی را این جریان به صحنه خواهد آورد که دیگر مشکل تائید صلاحیت را نیز نداشته باشد.
این تحلیل‌گر سیاسی با اشاره به اینکه جریان تندرو به مانند سال ۸۴ با شعار‌های پوپولیستی به مانند حمایت از جوانان و اقشار فرودست و آسیب‌پذیر، مبارزه با اشرافی‌گری، نئولیبرالیسم و سرمایه‌داری وارد کارزار انتخابات خواهند شد، بیان داشت: در این بین اصول‌گرایان میانه‌رو با حضور احمدی نژاد مخالفت خواهند کرد، اما به دلیل اینکه آن‌ها دیگر نمی‌توانند عمل جدی سیاسی انجام دهند، قدرت این را ندارند که مانع جدی برای جریان تندرو و رادیکال جناح راست شوند و شکست سختی را خواهند خورد.

صحنه‌چینی برای آمدن دوباره
آیا قالیباف و لاریجانی می‌توانند و یا اصلا می‌خواهند از مدعیان انتخابات سال بعد باشند؟
شانس لاریجانی و قالیباف برای ۱۴۰۰
این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که شانس علی لاریجانی برای نامزدی از سوی اصول‌گرایان میانه‌رو و اعتدال‌گرایان در مقابل نامزد جریان تندرو چقدر است، اضافه کرد: احتمال اینکه او نامزد شود وجود دارد و میانه‌رو‌ها و حتی اصلاح‌طلبان نیز شاید از او حمایت کنند، اما مشکل اصلی این است که انتخابات مجلس نشان داد که دیگر افراد تحصیلکرده و طبقه متوسط از صندوق رای قطع امید کرده‌اند و دیگر حاضر به انجام این کار نیستند، بنابراین طیف وسعی از حامیان حسن روحانی رای نخواهد داد.
وی گفت: از سوی دیگر طرفداران اصول‌گرایان نیز قاطبه آن‌ها به کسی مانند علی لاریجانی نگاهی ندارند، بلکه رای اکثریت آن‌ها نامزد جریان تندرو و رادیکال خواهد بود، از سوی دیگر لاریجانی با عدم نامزدی در انتخابات مجلس نشان داد که وضعیت را به خوبی درک کرده حال اینکه آیا ریسک وارد شدن به انتخابات ریاست جمهوری آن هم در شرایط امروز را می‌پذیرد، در مورد آن الان نمی‌توان به طور دقیق اظهار نظر کرد.
زیبا کلام همچنین در مورد وضعیت محمدباقر قالیباف که بالاخره توانست در یک انتخابات به پیروزی برسد، تصریح کرد: قالیباف نیز به مانند لاریجانی شانسی برای فتح پاستور ندارد، چرا که جریان تندرو نیز به هیچ عنوان روی او حساب نمی‌کند و دل خوشی از وی نیز ندارند، دیدید که در قبل از انتخابات نیز جبهه پایداری حاضر نبود تن به سرلیستی وی دهد.
این استاد دانشگاه افزود: بنابراین شهردار اسبق تهران نیز باید در همان مجلس بماند و اگر شانس با او باشد، می‌تواند رئیس مجلس باشد، اما دیگر نمی‌تواند سودای ریاست جمهوری را در سر بپروراند، چرا که در حال حاضر اصول‌گرایان تندرو دست بالا را دارند و به احتمال زیاد نامزد این جریان می‌تواند رئیس جمهور باشد، ولی قطعا آن شخص قالیباف نخواهد بود.
وی ادامه داد: امروز در جریان اصول‌گرا افرادی مانند علی لاریجانی، باهنر و احمد توکلی که روزگاری میاندار اصول‌گرایان بودند، دیگر امروز آن جایگاه سابق را ندارند، بلکه طیف تندرو جای آن‌ها را گرفته و برای اصول‌گرایان نسخه پیچی می‌کنند.(فرارو)