روزگارِ سختِ زهرا / دختری از روستای جمال آباد سرفاریاب
روزگارِ سختِ زهرا / دختری از روستای جمال آباد سرفاریاب
پدرِ پُردرد و رنج‌دیده خانواده بعد از عمری مشقت دو ماه پیش بر اثر کرونا درگذشت و اکنون (زهرا) دختری که ۳۰ ساله است، این روزها مخارج خانواده خود را عهده‌دار شده است و تنها بارقه امید آن‌هاست.

پدرِ پُردرد و رنج‌دیده خانواده بعد از عمری مشقت دو ماه پیش بر اثر کرونا درگذشت و اکنون (زهرا) دختری که  ۳۰ ساله است، این روزها مخارج خانواده خود را عهده‌دار شده است و تنها بارقه امید آن‌هاست.
قصه پر از ملال خانواده معصومی در روستای جمال‌آباد بخش سرفاریاب دردی ریشه‌دار است که ریشه این خانواده را سال‌های سال است می‌سوزاند.
خانواده ای که از بدو تولد تاکنون در فقر به سر می‌برد و قوت زندگی زندگی‌شان با آوردن هیزم از دل کوه و کمر و تبدیل آن به زغال تأمین می‌شد.
خانواده‌ای دارای سه فرزند به نام‌های کریم، ذلیخا و اسد که دچار بیماری صرع می‌باشند و به ترتیب ۴۰، ۳۵ و ۲۴ سال دارند.
پدرِ پُردرد و رنج‌دیده خانواده بعد از عمری مشقت دو ماه پیش بر اثر کرونا درگذشت و اکنون (زهرا) دختری که  ۳۰ ساله است، این روزها مخارج خانواده خود را عهده‌دار شده است و تنها بارقه امید آن‌هاست.
پای درد دل زهرا (گوهر) نشستیم، از فراغ پدر و سختی ایام می‌گوید، او را در میانه سختی‌ها و مشکلات رها کرده است.
محمدرشید دیگر برادر  او نیز در سال ۱۳۹۲ به این بیماری مبتلا بوده و ۱۸ سال بیشتر نداشت. در اردوی بهزیستی شهرستان چرام به استان مازندران در اردو  بعد از نجات دو نفر از خطر غرق شدن، خود اسیر موج های دریا شده است.
و بعد از سه شبانه‌روز غواص‌ها او را در اعماق دریا پیدا کردند.
حادثه‌ای سخت و سنگین که خانواده را بیش از پیش دچار تلاطم کرد و اما تلخ‌تر آن است که مسئولان بعد از این حادثه نه پاسخگوی قصورات بوده‌اند و نه مسئولیتی را در قبال این خانواده پذیرفته‌اند.
وی می‌گويد تاکنون بهزیستی شهرستان چرام حتی هزار تومان به آنها پرداخت نکرده است و صرفا ۱۰ میلیون بیمه حوادث دریافت کرده‌اند.
زندگی برگ‌های سختی را بر روزهای این دختر روستازاده ورق می‌زند و  رتق و فتق زندگی تقریبا برای زهرا  غیرممکن شده است.
زهرا که فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی است می‌گوید تا پیش از این پدر با همه‌ی مشکلات، مخارج زندگی را تأمین می‌کرد ولی اکنون با حضور سه بیمار صرع و مادر مبتلا به دیالیز زیر فشار مشکلات و دشواری‌ها کمر خم کرده‌ام.
زهرا این روزها روی زمین‌های اهالی روستا کار می‌کند و معاش خانواده را  می‌آورد اما هزینه‌ی سرسام‌آور بیماریِ مادر او را بیش از پیش در تنگنا و سختی قرار داده است.
روزگار با زهرا و  خانواده‌اش بد تا کرده بود و  هر روز وضعیت بد و بدتر می‌شود و  مادری  که تا دیروز پا به پای پدر در شرایط سخت در کنار آن‌ها بوده‌اند در رنج بیماری و فقر اسیر و زمین‌گیر شده است.
تلخی و سیاهی بر روی زندگیِ این خانواده سایه انداخته و تمام لحظه‌های زندگی‌شان با بیماری گره خورده است.
مخاطبان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره کارت زیر به اسم گوهر معصومی ارسال کنند.
۶۰۳۷-۹۹۸۱-۹۸۴۲-۶۷۰۱
______________
گزارش: صیاد خردمند