روابط ایران و آذربایجان به مرحله رضایت‌بخشی ارتقا یافته است
روابط ایران و آذربایجان به مرحله رضایت‌بخشی ارتقا یافته است
رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: با تلاش مقام‌های ارشد ایران و جمهوری آذربایجان، سطح روابط دو کشور به مرحله رضایت‌بخشی ارتقاء یافته است.

«حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی» عصر پنجشنبه در دیدار «الهام علی اف» رئیس‌جمهوری آذربایجان، ضمن قدردانی از تمهیدات خوب باکو برای برگزاری هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، گفت: توسعه روابط و همکاری‌های مشترک نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است.

روحانی با ابراز رضایت از نقش ارزنده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در توسعه بیش از پیش همکاری‌های تهران – باکو، اظهارداشت: در بخش همکاری‌های صنعتی و خودروسازی زمینه همکاری خوبی بین دو کشور فراهم شده و ایران همچنین آماده ساخت نیروگاه در جمهوری آذربایجان است.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه تکمیل مسیر ترانزیتی شمال – جنوب نه تنها برای دو کشور بلکه برای منطقه نیز قطعا مفید خواهد بود، گفت: ایران و جمهوری آذربایجان همکاری‌های بسیار مطلوبی در مسیر ترانزیت شمال – جنوب داشته اند که امیدواریم مراحل پایانی آن با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت ایجاد تعرفه ترجیحی در گسترش حجم تجارت دو کشور، تسهیل در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، ایجاد ضمانت‌هایی برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی و دولتی را گامی ارزنده در مسیر توسعه بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان برشمرد.

رئیس جمهور تقویت همکاری‌های دو کشور در دریای خزر به عنوان دریای توسعه، صلح و دوستی را نیز ضروری خواند و گفت: ایران همواره آماده توسعه و گسترش همکاری‌های دریایی با آذربایجان در حوزه خزر و در عرصه‌های اکتشاف و همچنین محیط زیست است و امیدوارم هر چه سریع‌تر توافقات مشترک در راستای رفاه و توسعه دو ملت اجرایی شوند.

وی با بیان اهمیت تقویت همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: باید همکاری در حوزه‌های علمی و فرهنگی و فناوری‌های نوین، در قالب توسعه همکاری‌ها میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دو کشور گسترش یابد.

روحانی به دیدگاه‌های مشترک دو کشور پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و اظهار داشت: دولت و ملت ایران همواره در مجامع بین‌المللی در کنار دولت و ملت آذربایجان بوده است و دو کشور در کنار یکدیگر می‌توانند به صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان کمک کنند.

رئیس جمهوری تقویت همکاری‌های سه‌جانبه در منطقه از جمله همکاری ایران، آذربایجان و روسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تهران، باکو و مسکو باید همکاری‌های سه‌جانبه و مشترک خود را گسترش دهند.

روحانی همچنین در این دیدار از همتای آذربایجان خود برای سفر رسمی به تهران دعوت کرد.

مبادلات تجاری دو کشور ۷۰ درصد رشد داشته است

رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار سفر روحانی به باکو را فرصتی مناسب برای گسترش و توسعه روابط دو کشور خواند و اظهار داشت: اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی ایران و جمهوری آذربایجان بستر مناسبی را برای توسعه بیش از پیش همکاری‌ها ایجاد کرده است و البته این همکاری‌ها در دولت شما به نحو چشمگیری جهش یافته است.

الهام علی اف رشد ۷۰ درصدی مبادلات تجاری دو کشور را طی یک‌سال رکوردی در خور تحسین عنوان کرد و گفت: همکاری‌های دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، در حوزه‌های انرژی، بانکی، صنعتی و حمل و نقل به خوبی پیش می‌رود و پیشرفت در پروژه کریدور شمال – جنوب نیز کاملا مشهود است.

وی همچنین خواهان مشارکت ایران در ساخت نیروگاه‌ها در جمهوری آذربایجان و توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل شد.

علی اف گفت: در بخش همکاری‌های دریایی در حوزه خزر نیز آذربایجان همواره آماده توسعه همکاری‌ها با ایران از جمله در زمینه اکتشاف نفت است.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت اجلاس سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه، این همکاری‌ها را به نفع سه کشور و منطقه دانست.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین با استقبال از سفر به ایران گفت که با مسرت این سفر انجام خواهد شد.

علی اف همچنین با اشاره به اهمیت اجلاس غیرمتعهدها اظهار داشت: ما می‌خواهیم در قالب این جنبش از منافع همه کشورهای عضو به نحو مناسب دفاع کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی برای حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، امروز به باکو سفر کرد.

رئیس جمهوری علاوه بر سخنرانی در این اجلاس و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با رئیس جمهوری آذربایجان دارد که در آن مهم‌ترین مسائل در روابط تهران- باکو و روند اجرای موافقتنامه‌ها و طرح های مشترک بررسی می‌شود.

روحانی قرار است در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، دیدارهای جداگانه ای با برخی سران حاضر در این اجلاس داشته باشد که طی آن، در مورد مهم‌ترین مسائل مورد علاقه طرفین، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت و گو و رایزنی خواهد شد.