در بغداد در جایی ایستادم که جایگاه واقعی ایران بود
در بغداد در جایی ایستادم که جایگاه واقعی ایران بود
وزیر امور خارجه با بیان این‌که به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم، گفت: دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارج جمهوری اسلامی ایران امشب در برنامه گفت‌گوی ویژه خبری حضور یافت و به سؤالات مطرح شده درباره دستگاه دیپلماسی در دولت سیزدهم، برجام و … پاسخ داد.

وی درباره نشست سران شانگهای و حضور ایران در این نشست نیز گفت: شانگهای یک ظرفیت بزرگ اقتصادی را در برمی‌گیرد. ایران سال‌ها عضو ناظر سازمان شانگهای بوده است. مشارکت آقای دکتر رئیسی در این اجلاس در حال برنامه‌ریزی است و در سطح بالایی در این اجلاس شرکت می‌کنیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: سازمان شانگهای فرصتی است که در حوزه‌‌های اقتصادی ظرفیت‌های خوبی برای ما فراهم خواهد کرد.

وزیر خارجه اضافه کرد: در زمان برگزاری اجلاس اخبار خیلی خوبی از این حضور و توافقاتی که در جریان برگزاری اجلاس شکل خواهد گرفت، اعلام می‌شود.

* قرارداد ۲۵ ساله با چین را به طور جدی پیگیری می‌کنیم/ این الگو را تعمیم می‌دهیم

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما برنامه ۲۵ ساله ایران و چین است. در زمانی که آقای لاریجانی برای پیگیری این موضوع ماموریت خاص پیدا کرد و آن زمان در مجلس بودم در جریان جزییات کار بودم و در پکن از نزدیک شاهد اتفاقاتی بودم که رخ می‌داد و در نهایت منجر به امضای این توافق مهم شد. نه تنها این قرارداد را برای اجرا به طور جدی پیگیری می‌کنیم و جزو دستورکارهای اصولی و اساسی ماست، بلکه این الگو را به کشورهای دیگری که ظرفیت‌هایی را دارند تعمیم می‌دهیم. با روسیه این کار را خواهیم کرد و با هند این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: وزارت خارجه جایگاه تسهیل کننده و هماهنگ کننده است. وظیفه داریم بسترها را شناسایی و آماده کنیم. بخش‌ها چه دولتی و چه خصوصی و چه نیمه دولتی در این مسیر حرکت کنند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تمامی سفارتخانه‌ها از شروع به کار دولت جدید یکی از تاکیدات ما این است که سفارتخانه‌های ما باید در خدمت بخش‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی و فناوری به معنای واقعی باشند. این‌که می‌گوییم خدمتگزار ملت هستیم، مردم باید ترجمان آن را ببینند. یک تعریف سنتی از سفارتخانه‌ها وجود دارد این‌که جایی است که گذرنامه و … صادر می‌کند ولی کار اساسی سفارتخانه‌ها این است که باید ببیند اولویت‌ها چیست و در آن مسیر حرکت کنند.

* این‌که با اتوبوس سوار شدم و آمدم خیلی موضوع ویژه‌ای نیست 

وزیر خارجه درباره این‌که در بازگشت از سفر دمشق با اتوبوس از هواپیما به پاویون برگشته‌اید و عکس منتشر شده در این خصوص نیز گفت: گاهی اوقات دوستان می‌آیند تبریک می‌گویند و من می‌گویم هیچ اتفاقی نیفتاده است و من در وزارت خارجه در طبقه دوم وزارت خارجه معاون بودم و الان فقط به طبقه سوم منتقل شده‌ام. حوزه کاری من هم دو بخش عربی و آفریقا به سایر بخش‌ها توسعه پیدا کرده است. این‌که با اتوبوس سوار شدم و آمدم خیلی موضوع ویژه‌ای نیست و اتفاق مهی نیفتاده است که بخواهم غیر از این رویه را داشته باشم.

* در جایی ایستادم که جایگاه واقعی جمهوری اسلامی و نماینده جمهوری اسلامی ایران بود

وی درباره جایگاه ایستادنش در عکس یادگاری در نشست بغداد اظهار داشت: فکر می‌کنم من در اصل در جایی ایستادم که جایگاه واقعی جمهوری اسلامی و نماینده جمهوری اسلامی ایران بود.

* آمریکایی‌ها از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت 

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و اظهارات مقام‌های آمریکایی و اروپایی و این‌که آیا زمان دور بعدی مذاکرات مشخص شده است؟ گفت: در مراسم تحلیف آقای «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز تمایل کرده بود با فردی از تیم سیاست خارجی دولت جدید ملاقات کند و قرار شد من با ایشان ملاقات کنم. پریروز که در عراق بودم دوستان عراقی می‌گفتند که آمریکا از سال ۲۰۰۳ تا الان آمریکایی‌ها در حال تردد هستند هنوز متوجه نشده‌اند عراق کجاست و شناخت درستی از عراق پیدا نکردند و خسارت‌های زیادی به ما وارد کرده‌اند و علیرغم ادعاهایشان سیاست‌های مبتنی بر آزمون و خطا زیادی را اعمال کردند.

وی درباره مذاکرات وین هم اظهار داشت: اولین اشتباه آمریکایی‌ها این است. گاهی اوقات مصاحبه‌هایی می‌کنند و می‌گویند پیشنهادات ما برای همیشه روی میز نخواهد ماند و ایران اگر در وین مذاکره نکند با گزینه‌های دیگری مواجه خواهد شد، حرف‌های تکراری و خسته کننده و کسل کننده‌ای است که همواره می‌زنند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: خیلی شفاف به طرف مذاکره کننده اتحادیه اروپا گفتم آمریکایی‌ها تا یاد نگیرند که مودبانه با ملت بزرگ ایران صحبت کنند، از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت و اگر این ادبیات را ادامه دهند پیام سازنده‌ای برای دولت جدید نیست. یک بار دیگر باید مرور کنند که از این رفتارهایشان توانسته‌اند دستاوردی برای خود به دست بیاورند.

* به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما به صورت شفاف به طرف مقابل اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران از مذاکره‌ای که منطق بر آن حاکم باشد، استقبال می‌کند. حتما ما به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم. ولی یک نکته بسیار مهم است و آن این است که دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد.

وی بیان کرد: طبعا این پیام تاثیرات مثبت خودش را در طرف مقابل داشته است ولی من به صراحت به طرف گفت‌وگوها گفتم که شما تصور نکنید که الان مجلس و دولت از هم حمایت می‌کنند و به هم کمک می‌کنند و این یعنی یک فرصت که شما بگویید و دور یک میز مذاکره و در یک جلسه همه چیز را حل کنید.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: من در جلساتی که با کمیسیون‌ها داشتم دیدم که کار برای دولت خیلی سخت شده است. شاید اگر دولت قبلی به نقطه‌ای در مذاکره می‌رسید و طرف‌های غربی کارشکنی نمی‌کردند و مذاکرات به نتیجه‌ای می‌رسید شاید راحت‌تر مجلس در ارتباط با مصوبه خود کنار می‌آمد ولی توقع مجلس از دولت آقای رئیسی این است که حقوق حداکثری ملت ایران باید در مذاکرات تامین شود.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: به طرف مقابل گفتم که شما باید واقعا رویکردتان را در مذاکره تغییر دهید. رویکرد اتلاف وقت را هیچکس نمی‌پذیرد و در عین حال مذاکرات باید دستاوردهای ملموسی را داشته باشد. مذاکره یکی از ابزارهای دیپلماسی است و امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد و طرف‌های مقابل بر مبنای خرد در میز مذاکره حضور یابند، نه پیام‌های غیرسازنده.

وزیر خارجه درباره دور بعدی مذاکرات گفت: طرف مقابل این درک را دارد که بالاخره یک پروسه دو سه ماه‌ای زمان می‌برد که دولت جدید مستقر شود و برای هر گونه تصمیمی که می‌خواهد در این رابطه بگیرد، برنامه ریزی کند ولی این موضوع یکی از موضوعاتی است که در دستورکار دستگاه سیاست خارجی و دولت قرار دارد.

* از افغانستان امن و پایدار حمایت می‌کنیم

وی درباره افغانستان اظهار داشت: ما از افغانستانی حمایت می‌کنیم که نظر مردم افغانستان نسبت به تعیین سرنوشتشان در این کشور دیده شود و در این مقطع آن‌چه مهم است این است که دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغان، راهکار سیاسی منحصر به فرد برای برون رفت از مشکلات افغانستان هست. این مصائبی که الان سر مردم افغانستان می‌آید ریشه در رفتار آمریکا در این کشور دارد. آمریکایی‌ها به موج عظیمی که به آنها در فرودگاه پناه آورده بودند رحم نکردند و شاهد بودید چه اتفاقاتی در فرودگاه رخ داد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در موضوع افغانستان، اگر بیگانگان دست از سر افغانستان بردارند رهبران افغانستان و رهبران همه اقوام و احزاب و گروه‌های افغانستانی از چنان قابلیتی برخوردارند که خودشان درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند. ما از یک افغانستان امن و پایدار و افغانستانی که با همسایگانش در صلح و ثبات زندگی کند و افغانستانی که مردمش در تعیین سرنوشت خود نقش داشته باشند حمایت می‌کنیم.

وی درباره برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران نیز گفت:‌ با برخی از همسایگان افغانستان گفت‌وگوهایی را شروع کردیم. پنجشنبه هفته گذشته وزیر خارجه پاکستان تهران بود و تماس‌ها و رایزنی‌هایی با سایر همسایگان افغانستان داریم و هدف این است که با استفاده از ظرفیت همسایگان برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب در این کشور کمک کنیم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این برنامه اظهار داشت: همه وزارت خارجه دیپلماسی اقتصادی نیست و وزارت خارجه ماموریت‌های متنوعی را دارد. ما به مدیران توانمندی که در مجموعه وزارت خارجه وجود دارند در داخل وزارت خارجه نیاز داریم. همکارانی که هم اکنون این زحمت را می‌کشند با تمام توان و انرژی کار را دنبال می‌کنند. این ظرفیت در سفارتخانه‌ها مستقر خواهد شد. این‌که یک رایزن اقتصادی از وزارت صمت برود یا رایزن کشاورزی از جهاد کشاورزی برود. اینها توافقات ساده درون دستگاهی است.

در حال تکمیل…