تشکیل نخستین جلسه سران قوا در دوره جدید(دولت سیزده هم)
تشکیل نخستین جلسه سران قوا در دوره جدید(دولت سیزده هم)
نخستین نشست سران قوا در دوره جدید، عصر امروز (شنبه 6 شهریور) برگزار شد و در حاشیه آن، روسای سه قوه با خبرنگاران و مردم سخن گفتند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز و در حاشیه برگزاری نخستین جلسه سران قوا در دوره جدید، در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه امروز امور کشور نیازمند همفکری و هم‌گرایی قوای سه گانه است، اظهار داشت: تمام نهادها و همه ظرفیت‌های کشور باید در جهت  حل مسائل به هم کمک کنند و این جلسه نیز، در جهت هم‌فکری و همکاری برای حل مشکلات کشور است.

وی با اشاره به مشکلات مردم افزود: مردم از بیماری کرونا رنج می‌برند و این مسئله نیازمند همگرایی و همراهی همه دستگاهها و بکارگیری همه امکانات کشور برای حل آن است.

رئیس جمهور در ادامه، با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و ثبات در بازار دیگر مسئله مهم امروز کشور است، اظهار داشت: حل این مشکل خواست مردم است و برای ایجاد ثبات در بازار نیازمند همکاری همه قوا هستیم که باید همه ظرفیت‌ها در کنار ظرفیت عظیم نیروهای مردمی و مشارکت همه مردم، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و اصناف به کار گرفته شود تا بتوانیم برای ایجاد ثبات در بازار و مهار تورم گام برداریم.

رئیسی گفت: مساله مهم دیگر امروز کشور، موضوع کسری بودجه است که با همکاری و همفکری مجلس شورای اسلامی باید دنبال شود و ان‌شاءالله اصلاح بودجه بتواند آرامشی در کشور برقرار کند.

وی در پایان تاکید کرد: هرگونه توسعه‌یافتگی درکشور در گرو انسجام قوا و انسجام همه نیروهای انقلاب اسلامی است و همه کسانی که دغدغه انقلاب و نظام را دارند با هر نگاه سیاسی امروز باید خودشان را برای نقش‌آفرینی در حل مسائل کشور آماده کنند.

قالیباف: غیر از مشکلات مردم، دغدغه‌ای نداریم

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی هم در حاشیه این نشست، اظهار داشت: تشکیل  اولین جلسه سران قوا را که به فاصله کوتاهی از رأی اعتماد مجلس به کابینه برگزار شد به فال نیک می‌گیریم.

وی افزود: این جلسه یک ویژگی خاص دارد و آن هم  این است که در نظام اداری ما و در هر سه قوه و نیز در بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیر دولتی، بیشتر کارگزارمحور هستیم تا سیستم محور؛ این پدیده خوبی نیست اما یک واقعیت است که باید حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در اینجا نقش افراد بسیار مهم است تا هم‌افزایی ایجاد کرده و به اصلاح این رویه‌ها کمک کنند.

قالیباف تصریح کرد: شرط اول این هم‌افزایی نیز همدلی و همراهی سران قوا است که این همدلی هم وجود دارد و هم مورد تأکید است و هم در آینده به آن عمل خواهد شد.

وی با بیان اینکه دغدغه ما جز دغدغه مردم چیزی نیست، اظهار داشت: این جلسات نیز معطوف به حل این مشکلات است تا هم معضلات را کاهش دهیم و هم کارها را به پیش ببریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همیشه موضوعات مهمی در سطوح ملی و بین‌المللی وجود دارد که نیاز به گفت‌وگوهای صریح و روان در خصوص آنها هست تا راه‌حل‌های آنها مشخص شود و امیدواریم آثار و برکات این جلسات در زندگی مردم مشخص شود.

محسنی اژه‌ای: جلسات سران قوا برای دید و بازدید نیست؛ مردم باید نتیجه را ببینند

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضاییه ضمن تشکر از کار جهادی و فشرده مجلس شورای اسلامی در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و رأی اعتماد به آنان اظهار داشت: امروز ضرورت دارد که برای رفع هرچه سریع‌تر مشکلات و گرفتاری‌های مردم، یک نوع هم‌افزایی کامل داشته باشیم و پیش از این هم با یکدیگر نشست داشته‌ایم، اما امروز این نشست‌ها معنا و مفهوم دیگری دارد و باید خروجی دیگری داشته باشد.

وی افزود: وظیفه خود می‌دانیم که در تشخیص اولویت‌ها و هم‌افزایی و در جلوگیری از موازی‌کاری و نیز در انجام کارهایی که سریع‌تر برای مردم امیدآفرینی می‌کند، مسائل را در جلسات سران قوا دنبال کنیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نشست امروز آغاز خوبی برای این هدف بود، گفت: در اولین روز کاری و در روز شنبه این جلسه تشکیل شد و آنچه را در ذهن داشتم و امیدوار بودم، تداعی آن را دیدم و احساس کردم برخی موضوعاتی که به آنها پرداخته شد، موضوعات اساسی این مقطع زمانی است.

محسنی اژه‌‌ای با تأکید بر لزوم استمرار این جلسات تصریح کرد: این جلسات برای دید و بازدید نیست و جلسات کاری است و استمرار خواهد یافت و امیدواریم که خداوند هم عنایت کند و به این نگاه وحدت‌آفرین برکت بدهد و مردم نیز شیرینی و حلاوت این وحدت، همبستگی و تلاش را در آینده نزدیک مشاهده کنند.

انتهای پیام/

محمدباقر قالیباف سید ابراهیم رئیسی مجلس شورای اسلامی قو