افزایش مسمومیت با قارچ های خودرو و سمی در فصل بهار
افزایش مسمومیت با قارچ های خودرو و سمی در فصل بهار
قارچ های سمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ های خوراکی دارند و تشخیص آنها توسط افراد عادی میسر نبوده و از طریق کاملاً علمی و تخصص

؛ با آمدن فصل بهار و آغاز رویش و طراوت در طبیعت، درختان و سبزه ها با شکوفه ها و گل های زیبای خود نوید فصل تازه ای از حیات را می دهند.

در این فصل شاهد رشد گیاهان دارویی و کوهی در مناطق مختلف استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد هستیم، وجود گیاهان کوهی سبب شده است کسانی که فاقد بنیه اقتصادی مناسبی هستند با حضور در طبیعت اقدام به قطع و ریشه کنی این گیاهان کنند.

قطع گیاهان کوهی از یک طرف سبب تخریب طبیعت می شود و از طرف دیگر گونه های مختلفی که در طبیعت وجود دارد و سبب استحکام خاک و جلوگیری از فرسایش می شود که با قطع آنها زمینه نابودی طبیعت به وجود خواهد آمد.

در همین ارتباط برخی از این گیاهان کوهی مانند قارچ ها به دلیل عدم تشخیص با دیگر گونه ها خوارکی آن سبب ایجاد مسمومیت شود.

معاونت غذا و دارو علوم پزشکی یاسوج در همین ارتباط گفت: قارچ های سمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ های خوراکی دارند و تشخیص آنها توسط افراد عادی میسر نبوده و از طریق کاملاً علمی و تخصصی توسط متخصصان امکان پذیر است.

قائدی بیان کرد: :بهتر است از جمع آوری و مصرف قارچ های خودرو در طبیعت خودداری شود.

وی ابراز داشت: برخی از گونه های این قارچ ها به دلیل وجود ماده ای سمی به نام آماتوکسین، منجر به مسمومیت های شدید شده که عمدتاً آسیب های مخربی بر کبد دارند و حتی منجر به مرگ می شوند.

وی یادآور شد: سموم این گونه قارچ‌ها بر اثر حرارت پختن، کباب کردن و یا آب پز کردن از بین رفته و تخریب نمی‌شود.

قائدی در پایان خاطر نشان کرد: بهترین راه پیشگیری از این نوع مسمومیت، عدم مصرف هر نوع قارچ یا گیاهی است که توسط فرد کاملا شناخته شده نیستند و یا سلامت آن توسط وزارت بهداشت تایید نشده است.

انتهای پیام/